Колообіг Оксигену, Нітрогену, Карбону в природі

Тема. Колообіг Оксигену, Нітрогену, Карбону в природі.

Мета. ввести поняття про колообіг Оксигену, Нітрогену, Карбону в природі;

сприяти розвитку в учнів пам’яті, логічного мислення, вміння      порівнювати, робити висновки.

Тип уроку: засвоєння і систематизація знань.

 

Форма уроку: урок-мандрівка.

 

Обладнання та матеріали: таблиці колообіг  Оксигену, колообіг Нітрогену,   колообіг Карбону в природі, роздатковий матеріал.

 

Девіз. Ми планету у теплих долонях для нащадків своїх збережемо.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

Учитель. Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми здійснимо уявну мандрівку за

невеличким маршрутом. Під час неї ми будемо використовувати набуті        знання про кисень, азот, вуглець, а також дізнаємось дещо нове. Тож вирушаймо.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Зупинка 1. «Теоретична»

  1. Де в природі зустрічається кисень?
  2. Яку роль відіграє кисень у природі?
  3. Хімічний елемент, що утворює газ, назва якого в перекладі з грецької мови означає «безжиттєвий».
  4. Об’ємна частка якого елемента в повітрі найбільша.
  5. Який елемент утворює понад три мільйони сполук?
  6. Який хімічний елемент міститься в усіх органічних сполуках?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми уроку.

Свій маршрут ми будемо здійснювати за схемою:

Зупинка 2. « Оксиген»

Зупинка 3. «Зустріч з Нітрогеном»

Зупинка 4. « Карбон, природа та людина»

ІV. Засвоєння нових знань

Зупинка 2. « Оксиген»

Розглянемо досліджену схему кругообігу кисню в природі. У ній є всі ланцюжки, які можна побачити в схемі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Дихання, розкладання органічних решток.
  • Викиди заводів і фабрик.
  • Викиди автомобілів, літаків, іншої техніки.
  • Переробка вуглеводневої сировини.

 

Зупинка 3. «Зустріч з Нітрогеном»

Кругообіг Нітрогену в природі.

Унаслідок гниття і горіння органічних речовин частина зв’язаного Нітрогену звільняється і надходить в атмосферу. Однак у природних умовах уміст зв’язаного Нітрогену в ґрунті не зменшується. А маса вільного азоту в атмосфері не збільшується. Рослини засвоюють Нітроген неорганічних сполук, що містяться в ґрунті у вигляді йонів NH4+  і NO3 . Тварини поїдають рослини. У процесі гниття рослин і тварин під впливом спеціальних бактерій органічні сполуки Нітрогену перетворюються  на неорганічні й знову повертаються у ґрунт. Ці сполуки знову засвоюються рослинами і цикл замикається.

 

Під час грозових розрядів невелика кількість Нітрогену зв’язується й утворюються оксиди, які сполучаючись з водою, у вигляді дощу проникають у ґрунт.

 

Зв’язування атмосферного азоту в біосфері здійснюється за рахунок бактерій, що містяться на корінні деяких  бобових рослин і в ґрунті.

 

Існують і зворотні процеси: з допомогою спеціальних бактерій відбувається розкладання нітрогеновмісних речовин і виділення вільного азоту в повітря.

 

Зупинка 4. « Карбон, природа та людина»

І. У давню геологічну епоху утворення земної кори частина Карбону ввійшла до складу її глибинних шарів у вигляді мінералів—карбідів, а інша її частина була утримана атмосферою у вигляді СО. Надалі відбувалася взаємодія СО з водяною парою за реакцією:

СО + Н2О           СО2 + Н2

На час появи на Землі рідкої води Карбон в атмосфері містився у вигляді вуглекислого газу СО2.

ІІ.1, 2. Вилучення карбону з кругообігу.

Вуглекислий газ атмосфери вилучається рослинами й через ланцюги живлення передає тваринам.

ІІ. 3, 4. Часткова мінералізація решток рослин і тварин.

ІІ. 5. Хімічний неорганічний процес вивітрювання гірських порід:

мінерали під дією СО2 атмосфери переходять у карбонати й гідроген карбонати, які згодом вимиваються водою з наступним частковим осадженням. Щорічно внаслідок вивітрювання гірських порід з атмосфери вилучається до 2 х 109 т Карбону.

ІІ. Кругообіг Карбону в природі ілюструють схема та наведені далі її роз’яснення .

 

Зелені рослини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мінерали

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. 6, 7. Повернення Карбону в атмосферу й води океану.

Дихання тварин і рослин, а також гниття їх решток повертають атмосфері й водам океану Карбон у вигляді вуглекислого газу СО2

ІІ. 8. Природні процеси (виверження вулканів, газові джерела, дія НNO3, що утворюється під час гроз, вапняки тощо) приводять до переведення Карбону з мінералів до атмосфери.

Висновок. Неорганічна й органічна частини кругообігу Карбону є процесами, спрямованими на зменшення СО2 в атмосфері. Витрати СО2 не компенсуються різними процесами, що протікають вільно.

 

Свідома діяльність людини впливає на кругообіг Карбону

Ми збільшуємо вміст СО2 в атмосфері різними способами

  1. Унаслідок вирубування лісу знищуються дерева, які засвоюють СО2 в процесі фотосинтезу.
  2. Результатом виробництва бетону з вапняку, однієї з форм кальцій карбонату СаСО3, є певна кількість СО2:

 

СаСО3                 СаО + СО2

  1. Найбільш значна частина СО2 утворюється в результаті спалювання палива, наприклад горіння вугілля:

С (тв.)+ О2 (газ)  ——— СО2 (газ) 

горіння природного газу:

СН4 (газ)  + 2О2(газ)——СО2 (газ) + 2Н2О(газ) 

горіння бензину:

8Н18(рід.) + 25О2 (газ)——– 16СО2(газ) + 18 Н2О (газ)

     Вплив  людини на цикли перетворень Карбону протилежні сумарному результату природного циклу:

природний цикл

Карбон СО2                                                         Карбон мінералів

свідома діяльність людини

компенсує витік СО2 з атмосфери

 

Тенденція до зміни рівня СО2 в атмосфері

Рівень СО2 в атмосфері Землі.

Рік

Концентрація СО2, млн-1

 

Рік

Концентрація СО2,

млн-1

1870

291

 

1974

328

1900

287

 

1976

330

1920

303

 

1978

333

1930

310

 

1980

337

1960

317

 

1982

340

1965

320

 

1983

342

1970

325

 

1985

345

 

Прогноз.

Екстраполяція передбачає майбутнє на основі минулого.

Дворазове підвищення концентрації СО2 в атмосфері порівняно з до індустріальною епохою підвищить загальну середню температуру на

2,8 оС

Висновок.

Картина залежності світового клімату від умісту СО2 вказує на тенденцію до потепління.

V. Творче застосування знань

Зупинка 6. «Проблемна»

  • Для поповнення запасів кисню в повітрі велике значення мають одноклітинні зелені водорості. Як впливає на їх життєдіяльність поява на поверхні води нафтової плівки?
  • Назвіть як мінімум по п’ять речень, що вказують на значну роль нітратів та на їх шкідливість.
  • Вкажіть якими способами можна повернути карбон в атмосферу.

 

VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

 

VІІ. Домашнє завдання.

ü Повторити вивчений матеріал.

Підготуватись до контрольної роботи.

ü Запишіть рівняння розкладу в процесі нагрівання KNO3, Ca(NO3)2, AuNO3

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 17 (72.5 KiB, Завантажень: 44)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

17 (534.5 KiB, Завантажень: 20)

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,512sec