Кобзарі України

Мета. Продовжувати знайомити дітей із творчим шляхом видатного українського поета, художника Т.Г.Шевченка. Викликати бажання розповідати , слухати вивчені вірші,розглядати картини, ілюстрації, малюнки. Вчити сприймати зміст поезії на слух та знаходити її відображення в малюнках. Розвивати пам’ять, увагу, мовлення дітей.  Виховувати інтерес до творчості Т. Г. Шевченка, любов до України. 

Хід заняття

1.Організаційний момент.

2. Оголошення теми заняття.

Ми не забули тебе, Тарасе,

Черпаєм правду в твоєму слові.

І вберегли ми для внуків наших

Вкраїнську пісню, вкраїнську мову.

3.Розповідь учителя.

Україна наша славиться талановитими людьми: художниками, письменниками, співаками.

_ Діти, скажіть, яких українських письменників ви знаєте?

(Лесю Українку, І. Франка, М. Рильського, К. Перелісну,Т. Шевченка )

–         Кожен,  кому не байдужа доля України , знає і шанує  славетну спадщину  великого Кобзаря. Тому сьогодні ми будемо говорити про життєвий та творчий шлях геніального сина українського народу            Т. Г .Шевченка.

 

4.Робота  з виставкою книг поета та репродукцією його художніх творів.

 

–         Як називалася найперша збірка поетичних творів Т. Шевченка?

–         Чому поет вибрав саме таку назву?

–         Які з художніх творів вам знайомі?

–         Які збірки творів видано для дітей?

–         Усі знають, що Т . Г. Шевченко – великий поет . А чим ще він відомий ?

(Т. Г. Шевченко – талановитий художник )

Так ,його талант, як відомо, різнобічний. А що ж він писав?

( Шевченко писав чудові вірші)

Вірші, які сповнені любові до простого народу, своєї Батьківщини, рідного краю.

–         Діти, а як називається книга , в якій містяться твори Т. Г. Шевченка ?

–         (Ця книга  називається «Кобзар»)

–         Так, правильно,всьому світові відомі його «Кобзар». Ось ця книга.    Вірші Шевченка перекладені різними мовами.

–         Діти,чому ця книга називається «Кобзар»?

(Коли Тарас був малим,він любив слухати пісні про народ,його життя. Ці пісні співали дідусі і грали на кобзі, Їх називали кобзарями. А Шевченко писав вірші про народ і тому назвав свою книгу «Кобзар»).

-Діти.а які вірші Т. Г. Шевченка ви знаєте?

(«Встала весна», «Зацвіла в долні», «Садок вишневий коло хати», «Заповіт» та Інші).

–  Діти, про що писав твори Т.Г.Шевченко?

( Про природу та красу рідного краю,про минуле тяжке життя,про свою сім’ю ,про любов до матері,жінки).

– А зараз давайте завітаємо до нашої картиної галареї.

Ви казали що  знаєте багато віршів Т.Г. Шевченка,тому зараз пограємо у гру « Прочитай вірш до малюнка» . Бо  Вірші поета ніби живі словесні  картинки і все,про що в них розповідається,можна уявити.

( Діти підходять до молюнків).

–         Діти,подивіться на цей малюнок. Якими словами з поезії Шевченка можна розповісти про зображене на малюнку?

«Садок вишневий коло хати,

                      Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співаючи ідуть дівчата,

А матері вечерять ждуть».

–         Подивіться уважніше на цей малюнок,який вірш він вам нагадує?

                  «Сонце заходить,гори чорніють,

Пташечка тихне,поле німіє,

Радіють люди,що одпочинуть.

А я дивлюся…і серцем лину

В темний садочок на Україну».

 

–         А цей малюнок теж дуже яскраво підказує рядки з вірша.

«По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю,

До самого долу,

Степ високий,лист широкий-

Нащо зеленіє?

Кругом поле,як те море

Широке синіє».

–         Розглянемо ще один малюнок. Подивіться. Які віршовані рядки хочеться прочитати до цього малюнка?

«Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

                          Додолу верби гне високі,

                          Горами хвилю підійма».

–         Красива,багата наша мова. Т. Шевченко показав силу і красу українського слова. За допомогою слова він передав різні почуття. Які це почуття?

(Радості,горя,захоплення,суму).

Давайте згадаємо як Т. Шевченко говорив про мову:    

                      « Ну щоб,здавалося,слова…

                         Слова та голос – більш нічого ,

                         А серце б’ється – ожива,

                         Як їх почує!..».

-Шевченко любив свою мову,писав нею,закликав,щоб ми вчили її,не цуралися.

Зараз пограемо у гру,і ви дізнаєтеся,який заповіт залишив Т. Шевченко.

(Вихователь роздає написані на картках слова під номерами,діти стають по-порядку,одна дитина читає).

«Учіться,    читайте,     і чужому       научайтесь,      й свого      не цурайтесь».

Шевченко зробив  Ряд малюнків про Україну,Які ввійшли в альбом «Мальвнича Україна».

У Т.Г.Шевченка було ще багато мрій,він хотів створити підручники українською мовою. Але видав лише «Букварь юрський». За цією книгою навчався бідний покріпачений народ у недільних школах. Ось вона. За нею вчилися читати. Це була перша і єдина книжка,яку Шевченко видав за свої гроші і коштувала вона 3 копійки.

Тяжке життя підірвало здоров’я   Т.Г.Шевченка. Він захворів. Ще зовсім молодим помер.

Т.Г.Шевченко залишив нашому народові творчу спадщину: багато віршів,велику кількість картин,малюнків,портретів.

Давайте послухаємо його вірш «Заповіт».

(Звучить грамзапис).                                    

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,647sec