Клітинний цикл. Мітоз

Тема. Клітинний цикл. Мітоз.

Мета: розвивати поняття про мітоз як універсальний спосіб збереження

постійного числа хромосом в клітині; тренувати учнів в умінні

аналізувати вже відомий та новий матеріал; розвивати навики

логічного  мислення при складанні ОС, ЛС; виховувати повагу до свого

здоров’я   та   здоров’я оточуючих.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: мікропрепарати поділу клітини, таблиці, модель поділу

клітини   ( мітоз).

Форми та методи роботи:біологічний диктант, робота в малих групах, лабораторна робота, творча робота.

Терміни та поняття:клітинний цикл, інтерфаза, процеси синтезу, фази мітозу.

Девіз уроку

Різноманітність у подібному –

одна з найбільших таємниць

А. Моруа

Хід уроку

І. Організація класу

Створення гарного психологічного настрою, настрою до роботи.

Вправа « Я( не) радий (а), що знаходжуся тут, тому що…

( Кожен учень починає уроку запропонованою фразою, і закінчує, вказуючи причину).

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Біологічний диктант:

1.Назвіть органоїди клітини, де відбувається фотосинтез:

а) мітохондрії, б) лізосоми, в) рибосоми, г) хлоропласти.

2. Фосфорна кислота відіграє важливу роль в клітині. Вона входить до складу: а) ДНК, б)амінокислот, в) вуглеводів, г) ліпідів.

3.Виокремне значення води для життєдіяльності клітини:

а) джерело кисню при дисиміляції, б) джерело кисню при фотосинтезі.

4. У яких органоїдах синтезується АТФ?

а) рибосомі, б) мітохондрії, в)ендоплазматичній сітці, г) ядрі.

5. В якій фазі фотосинтезу утворюється АТФ?

а) світловій, б) темновій, в) в обох.

6. Які біологічні молекули здатні до відтворення?

а) білки, б) жири, в) вуглеводи, г) нуклеїнові кислоти.

7. Яку долю ( в середньому) складає в клітині вода?

а ) 80%, б) 20 %, в) 30%, г) 40 %.

8. Що утворюється при фотосинтезі?

а )білки, б) жири, в) вуглеводи, г) вода.

9.  Які пластиди мають зелений колір?

а ) хлоропласти, б) хромопласти, в) лейкопласти, г) всі.

10. Чи мають хлорофіл хемосинтезуючі організми?

а) так, б) ні.

11. Яку функцію виконують рибосоми?

а) синтез білка, б) синтез вуглеводів, в) синтез АТФ, г) синтез ліпідів.

12. Чим відокремлена клітина від оточуючого середовища?

а) мембраною ендоплазматичної сітки; б) плазматичною мембраною?

Взаємоперевірка. Взаємооцінка ( за зразком відповіді). Корекція. Рефлексія.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Згадайте мудрий афоризм: « Молодість – то скарб, що містить усе». І справді, цієї пори в руках людини її майбутнє. Які ідеали оберете, якими знаннями, силою, здоров’ям запасетеся, настільки загартуєте волю – таким буде ваше подальше життя. Відомо ж бо достеменно: хирлявому недоступні вершини в труді, слабкодухому не здійснити подвигу, людині з обмеженим інтелектом не звідати переваг дивовижної епохи сучасності.

Саме на сьогоднішньому уроці  ми з вами познайомимось із тим, від чого залежить забезпечення точної передачі спадкової інформації, які причини утворення патологічних клітин, зокрема пухлин і що необхідно зробити, щоб дійсно бути здоровою, задоволеною життям людиною

ІУ. Повідомлення теми  і мети уроку.

Сьогодні ви опрацюєте матеріал по темі «Клітинний цикл. Мітоз». Виконаєте лабораторну роботу №10 « Мітотичний поділ клітини». Навчитесь розпізнавати фази мітозу та характеризувати  мітотичний процес.

У. Вивчення нового матеріалу.

Робота в малих групах. Учні поділяються на 4 групи. Обирають спікера і працюють над проблемою:

І. Інтерфаза. ЇЇ значення для існування клітини.

ІІ. Профаза. Метафаза.

ІІІ. Анафаза. Телофаза.

ІУ. Біологічне значення мітозу.

Звіт учнів про роботу над проблемою. Спікер оцінює вклад кожного учасника групи. Вчитель оцінює роботу спікера.

УІ. Виконання лабораторної роботи.

Актуалізація правил техніки безпеки при роботі з склом.

Лабораторна робота №10

Тема. Мітотичний поділ клітини.

Мета: навчитись розпізнавати різні фази мітотичного ( клітинного )циклу.

Обладнанні та матеріали: мікроскоп, мікропрепарат «Мітоз в корінці

цибулі», таблиця, підручник.

Хід роботи

Розгляньте під мікроскоп препарат зрізу кореня цибулі. Розпізнайте фази мітозу.

Замалюйте клітини, які перебувають у певній фазі мітозу.

Профаза Метафаза Анафаза Телофаза
       

 

 

Висновки. Дайте відповіді на запитання.

Скільки дочірніх клітин утворюється в результаті мітозу? Чим відрізняються фази мітозу? Чому в процесі мітозу кожна з дочірніх клітин одержує по одній хроматині від материнської хромосоми?

УІІ. Рефлексія.

Допишіть визначення

Фаза спіралізації двохроматидних хромосом – це ________________

Фаза розташування двохроматидних хромосом на екваторі клітини ___

Фаза деспіралізації  однохроматидних хромосом – це ______________

Утвір зі скоротливих ниток, що виникає під час поділу і бере участь у розходженні хромосом – ___________________________.

 

УІІІ. Підсумок уроку. Оцінка робіт учнів на протязі уроку.

УІІІ. Домашнє завдання: Опрацювати матеріал підручника по темі « Клітинний цикл. Мітоз»

1.Скласти термінологічний словник;  2*. Скласти ЛС по  темі «Мітоз» або підготувати тести для проведення гри «Біологічні перегони».

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

28 Тема Клітинний цикл Мітоз. (16.5 KiB, Завантажень: 25)

завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,355sec