Клітинні мембрани. Поверхневий апарат клітини – система отримання інформації з зовнішнього середовища, його функції. Лабораторна робота № 6. Спостереження явища плазмолізу і деплазмолізу в клітинах рослин

Тема: Клітинні мембрани. Поверхневий апарат клітини – система отримання інформації з зовнішнього середовища, його функції. Лабораторна робота № 6. Спостереження явища плазмолізу і деплазмолізу в клітинах рослин.

Мета: ознайомити учнів з особливостями будови клітинної мембрани, її функціями, хімічним складом, молекулярною організацією; сформувати поняття про поверхневий апарат клітин і його функції.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи та форми роботи: словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: гідрофільність, гідрофобність, глікокалікс, плазматична мембрана, оболонка, поверхневий апарат клітин, фагоцитоз, піноцитоз, явище плазмолізу і деплазмолізу.

Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати клітин рослин і тварин, предметні покривні скельця, препарувальний набір, фільтрувальний папір, дистильована вода, розчин натрій хлориду 8%, спирт, холодна і тепла вода, гілочка елодеї або тичинкові нитки квітки традесканції, цибуля.

Девіз уроку.

Межі надають життю порядок.

Дитяча енциклопедія.

Хід уроку.

І.       Організаційний момент.

Психологічний тренінг. Очікування від уроку.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Експрес-тести.

1.      Уперше клітини побачили під мікроскопом: а) ХV; б) ХVІ; в) ХVІІ; г) ХІХ.

2.      Основні положення клітинної теорії сформулював у ХІХ столітті: а) Р.Гук; б) М.Шлейден; в) Т.Шван; г) Р.Вірхов.

3.      Чи всі організми складаються з клітин: а) так; б) усі, крім вірусів; в) ні.

4.      Еукаріоти: а) завжди одноклітинні; б) завжди багатоклітинні; в) одно- та багатоклітинні.

5.      Виберіть організми, що належать до еукаріотів: а) віруси; б) ссавці; в) бактерії; г) зелені водорості.

6.      Внутрішнє середовище клітин еукаріотів: а) поверхневий апарат; б) цитоплазма; в) ядро; г) мітохондрії; д) пластиди; е) цитоскелет.

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Сучасна мода диктує – одяг має бути багатошаровим. На сорочку одягають тоненьку кофтинку, потім теплішу кофтинку, а зверху можна ще щось накинути. Клітини організмів не відстають від вимог світу моди. Проблемне запитання.

–         Який “одяг” має клітина, на скільки вона надійна та полі функціональна?

 

ІV.    Повідомлення теми і мети уроку.

(Монітор комп’ютера).

 

V.      Надання  необхідної  інформації.

1.      Основні складові частини клітини:

–         оболонка;

–         цитоплазма;

–         ядро.

2.      Будова клітинної оболонки: а) зовнішній шар – поверхневий апарат клітини; б) внутрішній шар – плазматична мембрана.

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Творча лабораторія.

Робота в групах.

І група.      Досліджує поверхневий апарат рослинної клітини.

ІІ група.     Досліджує поверхневий апарат тваринної клітини.

ІІІ група.    Досліджує будову і функції плазматичної мембрани.

Виконання лабораторної роботи № 6. Спостереження явища плазмолізу і деплазмолізу в клітинах рослин.

Інструктивна картка.

1.      Приготуйте препарат шкірочки цибулі, розгляньте під мікроскопом і намалюйте ділянку з 4-5 клітин у зошитах.

2.      З одного боку покривного скельця капніть кілька крапель розчину NaCI(0,8M), а з другого боку фільтрувальним папером відтягніть воду.

3.      Розгляньте препарат, зверніть увагу на явище плазмолізу і намалюйте ділянку з 4-5 клітин в зошитах.

4.      Капніть кілька крапель води біля покривного скельця і відтягніть її фільтрувальним папером, змиваючи плазмолізуючий розчин.

5.      Розгляньте препарат під мікроскопом, зверніть увагу на явище деплазмолізу.

6.      Зробіть висновок про особливості будови плазматичної мембрани і властивість цитоплазми.

VІІ.   Рефлексія.

Метод “Дискусії”.

1.      Яка подібність і відмінність будови оболонки рослинних і тваринних клітин?

2.      Які функції плазматичної мембрани?

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація.

 

ІХ     Домашнє завдання.

Вивчити матеріал підручника.

Творче завдання. Яке значення має рухливість молекул білків у біологічних мембранах для здійснення їхніх функцій?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

20 Клітинні мембрани. (14.9 KiB, Завантажень: 41)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

20 Клітинні мембрани (368.5 KiB, Завантажень: 19)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 1,293sec