Класифікація мінливості. Поняття про спадкову та не спадкову мінливість

Тема: Класифікація мінливості. Поняття про спадкову та не спадкову мінливість.

Мета: формувати знання про закономірності мінливості, класифікацію мінливості.Дати учням основні поняття про спадкову та не спадкову мінливість, властивості модифікаційної мінливості.

Форми та методи роботи: наочні, словесні, використання інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: не спадкова мінливість, спадкова мінливість, модифікація, варіанта, варіаційний ряд, варіаційна крива, норма реакції.

Обладнання: таблиця “Модифікаційна мінливість”, гербарії рослин, насіння квасолі, бобів, бульби картоплі; листя акації, вишні, клена.

Хід  заняття

І. Організація класу

Психологічна розминка «Посмішка».

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вправа « Вірю-не вірю».

Вчитель або учень зачитує певне твердження, якщо учень згідний з ним, то він піднімає праву руку, якщо ні плескає в долоні.

Наприклад: Генетика вивчає закономірності мінливості. Фенотип- це сукупність усіх генів клітини, спадкова основа організму.

ІІІ. Повідомлення теми  і мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Мінливість буває неспадкова і спадкова.
До неспадкової відносяться онтогенетична і модифікаційна мінливість. Суть онтогенетичної мінливості полягає в тому, що фенотип організму змінюється протягом усього життя, в той час як генотип не змінюється, а відбувається лише перемикання генів.
Модифікаційна мінливість виникає під впливом середовищних факторів, однак її розмах визначається генотипом, тобто генетично обумовленої нормою реакції.
Спадкова мінливість підрозділяється на комбінативну і мутаційну. Комбінативна мінливість пов’язана з перекомбінацією батьківських генів.
Проблемне запитання: Як на вашу думку : чи зміниться кімнатна рослина якщо її переставити на деякий час з одних умов на інші. Прослухавши відповіді учнів вчитель вказує на роль генотипу та умов зовнішнього середовища у формуванні фенотипу.

2. Робота в групах. Учні опрацьовують матеріал підручника про статистичні закономірності мінливості і методом шпаргалка обмінюються даною інформацією.

V. Рефлексія.

Самостійна робота заповнити таблицю.

Властивості модифікацій.

Властивість

Приклади

   

 

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника .

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,681sec