Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками

Тема. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.

Цілі уроку: поглибити знання учнів про класифікацію хімічних реакцій за різними ознаками, удосконалити навички складання рівнянь хімічних реакцій ;розвивати самостійність, формувати комунікативну, інформаційну, компетентність, компетенції самоосвіти і саморозвитку .

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Психологічна розминка.

Щоб ефективніше організувати нашу роботу на сьогоднішньому уроці, визначимо емоційний стан кожного з нас та цілого класу.

Для цього підніміть картку червоного кольору, якщо у вас добрий настрій; жовтого – задовільний; білого – складно сказати; синього – поганий. (На столі у дітей лежить табличка)

Визначення емоційного стану

Колір Червоний Жовтий Синій Білий
Емоційний

стан

Добрий Задовільний Поганий Складно сказати

ІІ. Актуалізація опорних знань методом «Мікрофон».

  1. Які явища називаються хімічними?
  2. Що показує рівняння хімічних реакцій?
  3. Які речовини називаються реагентами й продуктами реакцій?
  4. Якого закону слід дотримуватись при складанні рівнянь хімічних реакцій?
  5. Які ви знаєте типи хімічних реакцій?
  6. Дайте визначення реакцій сполучення.
  7. Дайте визначення реакції розкладу.
  8. Дайте визначення реакції обміну.
  9. Дайте визначення реакції заміщення.

10.Наведіть приклади реакцій з якими ви зустрічаєтесь у побуті.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Хімічні реакції надзвичайно різноманітні, тому з метою кращого їх вивчення необхідна класифікація. В основу поділу реакцій на типи враховують ознаки, які відображають зовнішні зміни, а також ознаки які відображають внутрішні зміни, що відбуваються з речовинами. Найбільш умовною є класифікація за зміною числа реагентів і продуктів реакції, відома вам з попередньо вивчених тем. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо інші типи хімічних реакцій.

Учні, користуючись підручником, з допомогою вчителя складають таблицю.

з/п

Ознака класифікації

Зміна або відсутність змін числа реагентів продуктів реакції

1 Зміна або відсутність змін числа реагентів продуктів реакції Сполучення

Розкладу

Заміщення

Обміну

2 Зміна або відсутність змін ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин Окисно-відновні

Без зміни ступеня окиснення елементів

3 Виділення або поглинання енергії в ході реакції Екзотермічні

Ендотермічні

4 Тип з одного з реагентів Галогенування (хлорування, бромування)

Гідрування (гідрогенізація)

Гідратація

Гідроліз

Нітрування

5 Наявність каталізатора Каталітичні

Некаталітичні

6 Протікання реакцій до кінця Оборотні

Необоротні

Колективна робота.

Учитель пропонує написати рівняння реакцій, які характеризують кожен тип. У класі з гарною підготовкою це може бути самостійна робота з наступною перевіркою робіт учнями (вони міняються роботами й перевіряють їх один в одного), у класах зі слабшою підготовкою учні записують рівняння реакцій на дошці й у конспектах. Це не повинні бути рівняння реакцій які дані в підручнику, хоча при ускладнені учні можуть звертатися до підручника.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Тренувальні вправи

У наведених схемах розставте коефіцієнти і вкажіть ступінь окиснення елементів, що змінили його в ході реакції:

А) PCl5 = PCl3 + Cl2

Б) H2SO4 + Na = Na2SO4 + H2

2.Фізкультхвилинка (музика)

3.Робота в парах (під музику)

Закінчіть рівняння реакції, вкажіть як можна більше ознак за якими можна про класифікувати дану реакцію:

А) Розклад води під впливом електричного струму;

Б) Розклад гідроген пероксиду;

В) Взаємодія сульфатної кислоти з калій гідроксидом;

Г) Згоряння фосфору.

ІV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання знань учнів.

V. Домашнє завдання. Напишіть рівняння реакції згоряння метану та про класифікуйте її за всіма можливими ознаками.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

22 (16.2 KiB, Завантажень: 57)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,337sec