Кіномузика

УРОК 29

Тема. Кіномузика

Мета:

  • показати зв’язок музики з екранними мистецтвами;
  • дати поняття про особливості мистецтва кіно, його види і окремі жанри. поглибити уявлення про жанр кіно мюзиклу;
  • розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, предметні і міжпредметні компетентності, поширювати кругозір;
  • підтримувати пізнавальний інтерес до кінематографу і кіно музики; виховувати освічену і гармонійно розвинуту особистість. На. прикладі музичного матеріалу виховувати любов до мистецтва, до музики, формувати позитивні якості характеру.

Музичний матеріал: С. Джоплін «Регтайм», Л. Стельмащук «Український віночок».

Обладнання: музичний інструмент, тзн, портрети композиторів, нотна хрестоматія, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

Увійти до класу під звучання мелодії з кінофільму «Людина з бульвару Капуцинів».

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань.

Зараз я хочу запропонувати вам дати відповіді на запитання, які закінчуються на літеру А.

♦ Що об’єднує всі ці слова? (Усі ці поняття пов’язані зі співом.)

  1. Поетичний або музичний жанр урочистого, піднесеного характеру. (Ода)
  1. Музична літера. (Нота)

    3. Найскладніший музичний жанр, у якому поряд із музикою та літературою поєднуються елементи хореографії, театрального й образотворчого мистецтв. (Опера)

  2. Остання опера В. Моцарта «Чарівна…». (Флейта)
  3. Великий музичний твір, що складається з кількох частин і створений для виконання хором, солістами та симфонічним оркестром. (Кантата)

    Мотивація до уроку:

    1.Чи можна уявити своє життя без музики?

    2. Чим мистецтво кіно відрізняється від інших мистецтв?

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

    Кіно належить до екранних мистецтв. Від видовищних вони відрізняються тим, що дія записується на кіноплівку (або цифрові носії).

    Кіно є наймолодшим видом мистецтва. Своєю появою воно зобов’язане розвитку техніки. Перший кіносеанс відбувся у Франції 1895 р., коли брати Люм’єр уперше продемонстрував кіноапарат у дії і показати перший кінофільм. Протягом XX ст. кіномистецтво зазнало стрімкого розвитку — від німого і чорно-білого — до звукового, кольорового, стерео й панорамного кіно.

  • Які види мистецтва беруть участь у створенні кінофільму?

    Поясніть роль кожного з них.

    Значне місце відведено музиці в «наймолодшому» з мистецтв — кіно. Ще до винайдення звукового кіно фільми супроводжувалися звучанням музики у виконанні піаніста. Його називали тапером.

    Слухання музики. С.Джоплін «Регтайм».

    – Що вражає вас у прослуханій музиці?

    – Простукайте і охарактеризуйте її ритм.

    Робота з словником

    Регтайм – «рваний», або «розірваний час», звуки, що з’являються між долями такту.

    З появою перших «німих» кінофільмів будь-який беззвучний рух на екрані викликав подив чи навіть острах: бо ж у природі кожен рух породжує звук. От і виникла потреба в музичному супроводі кінофільмів. З винайденням звукового кіно це мистецтво стало одним із найулюбленіших. Саме музика в кінофільмах часто розкриває внутрішній, глибинний сенс екранної дії. В основу сюжету кінофільму покладено літературно-драматичний твір — сценарій, як лібрето — в основу опери чи балету. Сценарій, як і лібрето, є «посередником» між літературним твором та кінофільмом, щоб пристосувати літературний сюжет до умов створення кінофільму.

    ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР – СЦЕНАРІЙ – КІНОФІЛЬМ

    (МУЛЬТФІЛЬМ)

    Отже, кінематограф — синтетичне мистецтво, в якому поєднуються література (сценарій), живопис (костюми, декорації), театр (гра акторів), музика (музичне оформлення), хореографія (постановка і виконання танців) та ін.

    Запитання:

  • Які кінофільми ви полюбляєте дивитися? Вони художні чи мультиплікаційні? Які сюжети приваблюють вас найбільше?

    Розрізняють 4 види кіно. Найбільш масове художнє (ігрове), в якому сюжет відтворює гра акторів. Воно включає багато різних жанрів: фільм-казка, комедія, пригодницький, фентезі, бойовик, детектив, фільм жахів, мелодрама, мюзикл та ін.

    Завдання документального кіно показ реальних фактів і реальних героїв, справжніх життєвих подій і явищ.

    Науково-популярне демонструє досягнення науки і техніки, часто це учбові фільми.

    Мультиплікація це відтворення певних сюжетів «оживленням» намальованих персонажів або ляльок.

    Запитання:

    – Пригадайте свій улюблений кінофільм. Чи звучить у ньому музика? Яку роль вона грає?

    Музика в кіно може ілюструвати події, виражати емоційний стан героїв, створювати певний настрій, а іноді — навіть грати головну роль.

    Учні пригадують улюблені кінострічки, серед яких «Гарі Поттер», «Мері Попінс», «Пригоди Електроніка», «Том і Джері», «Чиполіно» і пояснити роль музики в кожному з них.

    Отже, музика — важлива складова фільму. В музичному мистецтві навіть є такий напрям — кіномузика. До фільмів композитори пишуть музику, яка б виражала їх основну ідею і емоцію. Часто саме музика (мелодія чи пісня) стає «лицем», візитною карткою кінострічки.

    Запитання:

  • Пригадайте саундтреки до відомих фільмів. Що вони виражають?

    Саме на стику двох мистецтв — музики і кінематографу — з’явилися такі особливі жанри як фільм-опера, фільм-балет, фільм-мюзикл, фільм-оперета.

    Вокально-хорова робота.

    Розспівування.

    Л. Стельмащук «Український віночок».

    Слухання та розучування. Робота над чистотою інтонування мелодії, звуковеденням.

    Виконати вивчені пісні (за бажанням учнів)

    ІV. Підсумок уроку.

    Узагальнення матеріалу. Підкреслити важливу роль музики в кінематографі та інших екранних мистецтвах (телебаченні та відео). Мабуть, надалі учні завжди будуть звертати увагу на музику, що звучить у кінофільмах.

    Контрольні запитання

  1. Чим екранні мистецтва відрізняються від видовищних?
  2. У чому магія кіномузики?
    1. Музика з якого кінофільму або мультфільму найбільше вам подобається? Чим?

Домашнє завдання. Пригадати фільми про музикантів і композиторів.

Учні виходять із класу під музичний супровід.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,329sec