Каучук. Гума

Тема. Каучук. Гума.

Цілі: ознайомити учнів із виробництвом каучуку та гуми; розвивати вміння працювати із зразками каучуку; виховувати інтерес до хімії.

Обладнання та реактиви:різнівиди каучуку, гуми.

                                 Хід заняття

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Під час подорожі  в 1493 роціХристофор Колумб прибув на острів Гаїті. З борта свого корабля він якось побачив, як декілька аборигенів грали в м’яч. Цей м’яч був чорного кольору, великий і важкий. Такі м’ячі індійці виготовляли із смоли , яку називали «каучу» ( від слів « каа» – дерево, « о-чу»- плакати). Якщо на корі тропічного дерева – бразильська гевея –зробити надріз то з нього витікає речовина, яка потім чорніє. ЇЇ називають – латекс. Із нього виготовляють природній каучук.

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

До Європи каучук було завезено в 16 ст., а використовувати його почали в 18ст. з тих пір, як побачили, що він стирає  з паперу лінії від олівця. Так з’явилася гумка.

Які ж фізичні властивості каучуку?

–                     Еластичність та водо- газоне проникливість.

Багато винахідників хотіли використати ці властивості каучуку і намагалися створювати різні вироби з природного каучуку.

Повідомлення учнів. « Історичні відомості про вироби з каучуку».
1821 Відень. Перша фабрика виробів з каучуку.
1823 Англійський хімік Чальз Макінтош винайшов непромокальну тканину, що складається з двох шарів матерії, склеєних розчином каучуку.
1832 Петербург. Фабрика з виробництва взуття з каучуку.

Лабораторний дослід « Ознайомлення зі зразками канчуків».
Вчитель:
Але незабаром з’ясувалося, що вироби з каучуку при високих температурах ставали липкими і перетворювалися на неприємне рідке речовина з неприємним запахом, а при низьких температурах вони ставали твердими і крихкими.
Таким чином, промисловість виробів з каучуку виявилося на краю загибелі.       Однак незабаром все стало мінятися. А все почалося з того, що американський винахідник Чарльз Гудьір несподівано виявив цікаве явище. Нагріте в присутності сірки каучук не розм’якшується, а придбав високу еластичність. Такий каучук легко деформувався під дією невеликих навантажень і легко відновлював свою форму після їх зняття. Це сталося в 1839 р. Це був новий продукт – гума.
Вулканізація каучуку.
Вулканізація – це перетворення каучуку в гуму при нагріванні у присутності сірки.

Справа в тому, що жар і сірка – головні чинники затвердіння каучуку – згідно міфології були атрибутами бога Вулкана.
Склад гуми: природний каучук + S (5%)
Якщо вміст сірки збільшити до 40% і вище, то каучук
стає твердим, набуваючи високу міцність. Ця тверда
гума називається ебонітом.
З появою гуми, почала розвиватися електро – промисловість. З’явилося виробництво покришок для велосипедів, автомобілів.

Склад і будова природного каучуку.
1. Якісний склад: С, Н.
2. Кількісний склад: С5Н8
3. Мг (природний каучук) = (150000 – 500000) Природний каучук – природний полімер – (С5Н8) п
4. Продукт розкладання каучуку + Вг2 = знебарвлення.
5. Каучук – неграничні вуглеводень.
6. Основний продукт розкладу каучуку – ізопрен або 2 метил 1,3 бутадієн.

СН2 = С – СН = СН2
СН3
Лебедєв і групи вчених займалися отриманням синтетичного каучуку працювали, наслідуючи природі.

Одержання синтетичного каучуку.
1. 2С2Н5ОН à CН2 = СН-СН = СН2 = СН2 + Н2 +2 Н2О.
2. Полімеризація 1,3 бутадієну.
СН2 = СН-СН = СН2 + СН2 = СН-СН = СН2 + СН2 = СН-СН = СН2 + … -СН2-СН = СН-СН2-СН2-СН = СН-СН2-СН2-СН = СН-СНД … (-СН2-СН = СН-СН2-) п
У 1930 р. На дослідному заводі в Ленінграді був отриманий перший синтетичний каучук.

Повідомлення учнів: « Історичні відомості про появу заводів на яких виготовляли синтетичний каучук».

У 1932 р. У р. Ярославлі був пущений перший в світі завод з виробництва дівіілового каучуку. Незабаром такі ж заводи почали працювати у Воронежі, Казані, Ефрелове. Завод синтетичного каучуку ім.Кірова. Завод синтетичного каучуку ім. Кірова був введений в дію в жовтні 1936 р. Завод СК ім.Кірова будувався з великими труднощами, на ньому встановлювалося обладнання майже виключно вітчизняного виробництва. В період Великої Вітчизняної війни завод деякий час залишався практично єдиним постачальником каучуку.
В єдиному контексті із заводом СК ім.Кірова в 1942 р. У Казані організується виробництво гумотехнічних виробів, в якому синтетичний каучук перетворюється на різні види гуми.
Тільки через кілька років такі заводи почали будувати в Німеччині, а в роки Другої світової війни в США, Знаменитий американський винахідник Томас Едісон заявив в той час: «Я не вірю, що Радянському Союзу в 1931 р. вдалося отримати синтетичний каучук. Це суцільний вимисел. Мій власний досвід і досвід інших показує, що навряд чи процес синтезу каучуку взагалі коли-небудь увінчається успіхом ».
Увінчався! 1933 22 машини з гумовими покришками з вітчизняного синтетичного каучуку подолали 6 тис.км. в автопробігу Москва – пустеля Каракуми – Москва. І ні в однієї з них не виникло проблем з покришками! При в’їзді в столицю москвичі мало не на руках несли ці важкі вантажні автомашини марки ЗІС-5.

Вчитель:
В Олександро-Невській лаврі у Санкт-Петербурзі академіку С. В. Лебедєва встановлено гранітний пам’ятник з барельєфним портретом ученого і написом «Сергій Васильович Лебедєв-винахідник синтетичного каучуку».

В даний час хімікам відомо більше 2,5 тис. видів штучного каучуку.У наш час важко уявити, що в кінці 20-х р.р. XX століття споживання каучуку на одну людину в рік (!) У нашій країні склало близько 50 г, а один автомобіль припадає на три тисячі жителів. Життя сучасної людини важко уявити без гумових виробів. Без гуми не можуть існувати автомобільний транспорт, авіація, електротехніка, машинобудування. Каучук непроникний не тільки для води, але і для газів. Це дозволяє виготовляти з нього захисні костюми, маски, протигази. І все ж основною областю використання гуми є шини для автомобілів, велосипедів, тракторів, літаків.

III.Узагальнення і систематизація знань.
Виконання завдання 1-4.

ІV.Підведення підсумків.

V.Домашнє завдання.

Вивчити конспект заняття.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,725sec