Карбон – «цар» живої природи

Тема. Карбон – «цар» живої природи

Мета: розглянути кількісний вміст Карбону в організмі людини;

охарактеризувати Карбон як складову будови органічного світу,

різноманітність сполук Карбону; оцінити роль карбон(ІV) оксиду в процесі

фотосинтезу, колообіг Карбону в природі; розкрити вплив сполук Карбону

на організм людини; удосконалювати вміння порівнювати, аналізувати та

формулювати висновки; виховувати бережливе ставлення до організму,

екологічну культуру та мислення.

Обладнання: таблиця «Загальна характеристика елементів підгрупи Карбону»,

схема «Колообіг Карбону у природі», колекція мінералів

карбонатів.

Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Очікування»)

Учні на аркушах записують свої очікування.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

(Гра «Дешифрувальник»)

За принципом телефонного диска зашифровано назву хімічного елемента, який буде сьогодні вивчатися.  Прочитайте його.

 

3

є  ж  з

2

г  ґ  д  е

1

а  б  в

 

0

ь  ю  я

9

ч  ш  щ

8

у  ф  х  ц

7

р  с  т

6

н  о  п

5

к  л  м

4

и  і  ї  й

 

 

 

 

Шифр : 5-1-7-1-6-6

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Карбон у живих організмах:

     а) у неорганічних сполуках; (Демонстрація. Колекція мінералів карбонатів)

Учні розглядають мінерали карбонатів (крейда, вапняк, мармур).

б) в органічних сполуках. (Інформаційне повідомлення з елементами бесіди)

Сьогодні відомі мільйони сполук Карбону. На карбоновій основі побудоване життя, хоча цей елемент за поширенням на Землі посідає друге місце.

Це пояснюється тим, що:

а) у жодного з елементів не розвинена здатність до ускладнення, як у Карбону;

б) Карбон здатен сполучатися з великою кількістю елементів;

в) зв’язок атомів Карбону між собою та з атомами Гідрогену, Оксигену, Сульфуру, Фосфору може легко руйнуватися під дією природних факторів.

Різноманітні конструкції молекул утворюються в тому випадку, коли в реакції бере участь Карбон. Наприклад, з 20 атомів Карбону і 42 атомів Гідрогену можна одержати 366319 різних вуглеводнів складу С20Н42. Карбон – основа білка. Без нього немає життя, принаймні на Землі. Всі живі організми, що складають біосферу, побудовані зі сполук Карбону, і він становить 18% їх маси. Є організми, в яких уміст Карбону становить лише 0,1%, у рясці – 2,5%, у дзвониках – 10,2%, в організмі кішки – 20,56%.

Запитання. Скільки Карбону міститься в організмі людини? (19,37%)

В організмі людини входить до складу ДНК. М’язи містять 67% Карбону, кістки – 36%.

Щодня людина має споживати 300г цього елементу. В організмі дорослої людини міститься 16кг Карбону.

2. Колообіг Карбону у природі. (колективний аналіз схеми)

Приклад аналізу.

Необхідні органічні речовини (вуглеводи, білки, жири) рослини синтезують із вуглекислого газу (карбон(ІV) оксиду), води, мінеральних солей, використовуючи енергію Сонця. Це процес фотосинтезу. Тварини одержують Карбон з їжею.

Щорічно рослини для своїх потреб забирають із повітря та води близько 1010т Карбону. Однак атмосфера не збіднюється на Карбон, тому що на Землі відбувається безперервне виділення карбон(ІV) оксиду в результаті дихання людей, тварин і рослин, гниття органічних решток, бродіння, виверження вулканів, діяльності людини – роботи машин, заводів, фабрик. Це колообіг Карбону.

3. Лабораторний дослід 3. Визначення карбонат-іону в яєчній шкаралупі. (групова робота)

Тема. Визначення карбонат-іону в яєчній шкаралупі.

Мета. навчитися розпізнавати карбонат-іон у хімічних сполуках.

Обладнання та реактиви: штатив із пробірками, газовідвідна трубка, подрібнена яєчна шкарлупа, розчин хлоридної кислоти, вапняна вода.

Хід роботи

1. У пробірку помістіть подрібнену яєчну шкарлупу. Влийте до неї 1 мл розчину хлоридної кислоти. Пробірку закрийте корком з газовідвідною трубкою, кінець якої опустіть у пробірку, де міститься 2 мл вапняної води. Спостерігайте бурхливе виділення газу у пробірці та помутніння вапняної води.

2. Запишіть відповідне рівняння реакції.

3. Зробіть висновок у якому зазначте за допомогою яких речовин можна виявити карбонат-іон та вкажіть ознаку якісної реакції.

4. Вплив сполук Карбону на організм людини. (Гра «Репортаж»)

Зробити репортаж на тему «Вплив сполук Карбону на організм людини» (Учні заздалегідь готували)

Приклад «Репортажу»

Карбон(ІІ) оксид (чадний газ, СО) – безбарвний газ, без запаху, легший за повітря, погано розчиняється у воді. Надзвичайно отруйний. Уражає кров, нервову систему, м’язову тканину і серце людини. У тютюновому димі його міститься 0,5-1%, а у вихлопних газах автомобіля – до 10% СО. Цей газ реагує з гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, утворюючи при цьому карбоксигемоглобін.

Гемоглобін втрачає здатність переносити кисень, що призводить до кисневого голодування тканин. Якщо в повітрі міститься 0,2% СО, людина непритомніє, за 1% вона помирає. От чому спецслужби стежать за вмістом в атмосфері карбон(ІІ) оксиду. А ми повинні провітрювати приміщення, особливо із трубним опаленням, щоб не вчадіти.

А скільки зусиль докладає природа, що, самоочищаючись, використовує СО! він окиснюється до карбон(ІV) оксиду, який поглинається рослинами і мікроорганізмами, поглинається ґрунтом.

Надлишок карбон(ІV) оксиду підвищує збудливість дихального апарата, дихання стає глибоким, прискореним. За вмісту СО2 0,3% дихання прискорюється. За концентрації 6% людина втрачає здатність мислити і свідомо керувати своїми рухами. 10%  – людина непритомніє, 20%  – миттєвий параліч.

Особливо чутливий мозок.

СО2 не підтримує дихання.

V. Узагальнення знань учнів. (Проблемні ситуації)

  1. Сформулюйте свою версію походження назви Собачої печери, що знаходиться поблизу Неаполя в Італії. (У печері утворюється вуглекислий газ, внаслідок розкладу породи. Оскільки він важчий за повітря він знаходиться біля низу печери. Тому, коли до печери зайде доросла людина вона не задихнеться, на відміну від собак, які низького зросту. Через те, що там гинуть собаки печера отримала свою назву)
  2. Чому не можна використовувати газові плити для обігріву приміщень і чому приміщення слід регулярно провітрювати? ()

VІ. Підведення підсумків заняття.

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення «Харчові джерела Селену»

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Konspekt HEVOL (7) (20.7 KiB, Завантажень: 5)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Презентація ХЕВОЛ (7) (254.5 KiB, Завантажень: 5)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Для учнів (7) (43.9 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,371sec