Історичне, релігійне, міфологічне значення Біблії. Основні біблійні оповіді: «Створення світу», «Всесвітній потоп», «Вавилонська вежа», «Історія блудного сина», «Мудрість Соломона», «Народження Христа»

Урок 31.

Тема.
Історичне, релігійне, міфологічне значення Біблії. Основні біблійні оповіді: «Створення світу», «Всесвітній потоп», «Вавилонська вежа», «Історія блудного сина», «Мудрість Соломона», «Народження Христа».

Мета. Допомогти учням осмислити зміст біблійних переказів; з’ясувати, як біблійні істини співвідносяться з реальним життям, розкрити їх символічний зміст; виховувати милосердя, доброту, любов, співчуття до ближніх.

Обладнання: тексти біблійних переказів, репродукції картин, ілюстрації, дидактичний матеріал.

Біблія сильна не зібраними в ній історіями, а духовним змістом, який ці історії наповнює.

Г. Сковорода.

Хід уроку.

І. Актуалізація знань.

1. Дискусія.

Що більш тривке у часі – духовне чи матеріальне?

  • Чи можемо ми до пам’ятки духовної культури віднести біблійні перекази?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Щоб зрозуміти роль Біблії у духовному житті людини, ми спробуємо усвідомити хоча б частку такого глибокого змісту, який закладено в головних оповідях Книги Книг.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель.

На уроках зарубіжної літератури ви познайомилися з міфами різних народів про створення світу. Спробуйте пригадати їх.

(Учні пригадують міфи про створення світу)

А от як історія виникнення світу трактується в Біблії? Про це ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці. Але спочатку нам слід розділитись на групи. Кожна група має виконати завдання, відповісти на запитання, познайомити з одним із біблійних оповідань.

Робота в групах.

І група. Розставити малюнки про створення світу в певному порядку(додаток №1).

(день перший – світло, темрява, ніч, день; день другий – небо; день третій – земля, море, дерева, трава; день четвертий – світила; день п’ятий – птахи, звірі, риби; день шостий – людина.)

Відповісти на запитання.

  • Найкраще, найвище творіння Бога? (людина)
  • Чому, на вашу думку, людину було створено з пороху земного?

    (Земля дає життя рослинам, все живе існує на землі. Після смерті людину віддають землі і її тіло живить рослини – так замикається цикл людського життя).

ІІ група.

«Всесвітній потоп».

  • Чому Бог вирішив знищити те, що створив?
  • Який договір він уклав з Ноєм?
  • Скільки днів тривав потоп?
  • Серед малюнків відберіть ті, які могли б бути ілюстраціями до оповідей? Аргументуйте своє рішення. (крук, голубка, веселка). (додаток №2) .

Учитель.

Людей здавна цікавили питання, як з’явилися різні народи, чому люди розмовляють неоднаково, що є причинами непорозумінь між ними? Як на ці питання відповідає Біблія нам повідомлять учні ІІІ групи.

ІІІ група.

  • З якою метою люди вирішили побудувати вежу?

    (щоб сягнути самого неба)

  • Що стало поштовхом до будівництва? (Гординя людей)
  • Чому Бог не допустив здійснення людського наміру? (Його розгнівала людська гординя)
  • Що означає слово «Вавилон»? (Змішання.)
  • Чи була необхідність у спорудженні вежі?
  • Яка із веж могла бути Вавилонською? (див. додаток № 3).

Узагальнююче слово вчителя.

Переказ про Вавилонську вежу має глибокий символічний зміст. Прагнення людей побудувати вежу до неба, до самого Бога, або стати в один рівень з ним, є не що інше, як прагнення до Влади. І Бог зруйнував людську споруду, бо не в такий спосіб приходять до влади і не таким шляхом людина має досягти висоти. Піднятися до неба потрібно чистою душею, добрими вчинками і помислами, а не пихатістю.

А от в тому, що людина має бути милосердною, вміти прощати, милувати, любити, а той, хто кається у своїх негідних вчинках заслуговує на прощення, нас переконує «Притча про блудного сина».

Притча – це невелике оповідання, зміст якого є релігійним або моральним навчанням.

(Учні записують визначення в зошит).

IV група.

  • Що сталося з молодшим сином?
  • Чому батько про нього сказав: «Був мертвий і ожив?»
  • Чому батько простив його?
  • Що могло б статися, коли б батько не простив блудного сина?
  • Визначити авторів картин. (додаток №4)

    (Репродукції картин Т. Шевченка, Рембрандта) (додаток №4).

Учитель.

У Біблії згадується чимало славетних правителів. На відміну інших Соломон уславився не військовими походами, а як людина мудра.

V група.

  • Що вам відомо про царя Соломона?
  • Навіщо Соломон складав свої притчі?
  • В якому оповіданні виявлялося вміння Соломона прийняти правильне рішення?(«Суд Соломона»)
  • Хто із художників зобразив епізод оповідання на своїй картині?

    (Рафаель, Рубенс, Леонардо да Вінчі, Рембрандт)

Учитель.

Зірка Різдва з’являється на небі і посилає немеркнуче світло в наші душі, очищаючи їх, уселяючи надію, змушуючи кожного замислитися, для чого живемо і куди йдемо.

VІ група.

  • В якому місті народився Христос?
  • Чому Ірод наказав знищити немовлят, народжених у Вефліємі?

    (Новий цар позбавить його влади)

  • Хто з учнів Христа виявився зрадником?
  • Які дари волхви принесли Сину Божому?

    (Золото – як Цареві, ладан – як Богові, миро – як людині)

  • Що несло вчення Христа людям?

    (Заклик до любові)

  • Які вірші, колядки ви знаєте про Ісуса Христа?

     

ІV. Підсумок уроку.

  1. Робота з епіграфом.
  • Як розумієте слова українського філософа Г. Сковороди, що стали епіграфом нашого уроку?

    Слова Г. Сковороди є ще одним ствердженням того, що Біблія спонукає людей замислитися над життям, щоб зробити правильний вибір, зміст Біблії висвітлює людську думку. Біблія навчає нас розуміти навколишній світ, інших людей і навіть самих себе.

  1. Чого навчає Біблія?

     

Метод «Мікрофон»

Навчає дітей бути слухняними, шанувати батьків, а батьків – ставитися до дітей з повагою й любов’ю. Людина сама вільна творити своє життя.

V. Домашнє завдання.

Написати твір – роздум на тему: «Як допомогти людству воскреснути?»

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Історичне, релігійне, міфологічне значення Біблії (45.8 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,326sec