ІСТОРИЧНА КАРТА

ТЕМА: ІСТОРИЧНА КАРТА

Мета: Засвоїти знання проісторіографію; визначити роль цієї науки у пізнанні історії;

Дати учням початкові знання про історичну карту;

Формувати навички учнів працювати з історичною картою ,узагальнювати отриману з неї інформацію;

Створити умови для розвитку аналітичних та творчих здібностей учнів , виховання патріотичного почуття.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: роздавальний матеріал, атлас «Історія України. 5 клас», презентація

Поняття: «історична картографія», «історична карта»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація знань учнів

1.Назвіть, на які питання дає відповідь хронологія.

2. Із якої цифри починається відлік років

ІІ . Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Щоб зрозуміти, як саме і де сталася та чи інша подія, ми повинні навчитися працювати з історичною картою.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ . Вивчення нового матеріалу

Учитель. Кожна подія відбувалося не тільки в певний час, а й у певному місці. Тому необхідно добре орієнтуватися в просторі. Навчити вас цьому вмінню можуть історичні карти.
Історичні карти створюють на основі географічних. Однак історичні карти істотно відрізняються від географічних. Перш за все – використанням кольорів. Майте це на увазі, працюючи з історичною картою. Наприклад, якщо на географічній карті колір позначає висоту місцевості над рівнем моря (зелений – низовини, коричневий – гори), то на історичній – кольором позначають території держав, розселення народів і т. п.
Крім того, зображення на історичній карті позначають події, що відбуваються в часі.
Наприклад, з карти можна дізнатися, як збільшилася територія держави протягом певного часу, куди рухалися війська, коли і де відбулася битва, виникло місто і коли був зруйнований і т.п.
Свої таємниці історична карта відкриє лише тому, хто зуміє її «прочитати», тобто розшифрувати і тлумачити.

Робота із новим поняттям (запис в зошиті)

Історична картографія — наука, яка займається історичними картами i методами їх виробництва.

Пам’ятка для учня

Розвиваємо просторові вміння

Починаючи працювати з історичною картою, необхідно пам’ятати такі правила:

1. За кольорами відрізняють одну територію від іншої.

2. Штриховкою позначають події та явища, що пов’язані з певною територією. Приміром, перехід району від однієї держави до іншої.

3. Місця битв позначають перехрещеною зброєю.

4. Стрілками позначають пересування військ і народів.

5. Кордони держав, інші межі позначають кольоровими лініями.

6. Міста позначають кружечками, квадратиками або малюнками.

Завдання до пам’ятки

1. Знайдіть кордони держав.

2. Що означає колір на історичній карті?

3. Як позначаються міста, столиці, річки, рух військ?

 

 

Робота в парах

Виконання завдання на карті (покажіть один одному на карті місто Київ,річку Дніпро,межі розселення східних слов`ян,сусідів давніх слов’ян, шляхи переселень кочовиків)

Фіщки для допитливих

Для історії важлива не лише дата події, а її місце. Історичні карти будуються на основі географічних. Проте між ними є різниця. По-перше, це використання кольорів. На історичній карті кольором позначають розселення народів, території різних держав та ін. Зображення на історичній карті це позначення важливих подій. З такої карти можна дізнатися, наскільки збільшилася територія держави чи міста протягом певного часу, куди рухалися війська, в якому місці і в який час відбулася битва.

 


Приклад військової карти

 

ІV. Підбиття підсумків уроку

V. Домашнє завдання

1.Читати, переповідати текст підручника, підготувати одне запитання до теми

2. Намалювати карту свого села, вулиці.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,316sec