ІЩЕ РАЗ ПРО СНІД (тренінг)

Мета: розуміння дітьми понять «ВІЛ-інфекція», «СНІД», шляхів їх поширення, способів і засобів профілактики; формування в учнів практичний навичок, які навчать їх відмовлятися від пропозицій, пов’язаних із ризиком інфікування ВІЛ; виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих:

Обладнання маркери, ручки, аркуші паперу А4, А1, різнокольорові стікери, кольоровий папір, скотч, ножиці, бейджі, плакат із темою та метою заняття, плакат «Наші правила», стікери у формі замочків, плакат «Очікування» із зображенням скриньки, стікери у формі ключиків, 2 картки до вправи «Міфи і факти про ВІЛ, СНІД», 2 картки для розшифрування абревіатур ВІЛ, СНІД, художні замальовки «Як ВІЛ-інфекція не передається» Пам’ятка «10 основних фактів, які молодь мас знати про ВІЛ, СНІД».

1.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання

Доброго дня всім присутнім! Доброго всім здоров’я!

Так, доброго всім здоров’я. Його не купити в аптеці. І поки воно є, його не помічаєш, ним не переймаєшся. На жаль, часто починаєш цінувати тільки тоді, коли втрачаєш. Тоді й переосмислюєш життєві цінності.


2. Вправа-знайомство «Не хочу хвались, але я…»

Шановні учасники тренінгу, пропоную вам виконати вправу «Незакінчене речення». Кожен із вас має продовжити фразу «Не хочу хвалитись, але я…» («Не хочу хвалитись, але я товариська людина»).

Скільки цікавого й нового ми дізналися один про одного.

3. Повторення правил роботи групи

Перш ніж розпочати тренінгове заняття, давайте повторимо правила, які були прийняті нами на початку наших занять (проговорюємо й записуємо на плакаті маркером): 1. Не перебивати.

 1. Поважати особисте життя.
 2. Бути доброзичливими.
 3. Зберігати конфіденційність.
 4. Бути толерантними.
  1. Право на анонімність.
  2. Не запізнюватися.
  3. Не вигукувати.
  4. Не «спати» й бути активним.
  1. Працювати в колі.
  2. Дискутувати, а не сваритися.
  3. Правило піднятої руки.

Для чого ми виконували цю вправу? (Це сприяє формуванню в учасників почуття відповідальності за результати, що досягаються під час роботи групи.)

II. МОТИВАЦІЯ

1. Вправа «Очікування»

На дошці фото відомих людей.

Зверніть увагу на дошку. Кого ви тут бачите? (Діє правило піднятої руки, звучить мелодія пісні рок-гурту Оцееп у виконанні Фреді Меркюрі.)

1-й учень. Я знаю Фреді Меркюрі. На уроках музичного мистецтва ми вивчали його творчість. Фреді Меркюрі та його рок-гурт Стееп швидко набули популярності. Створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів і музики до кінофільмів сприяли шаленому успіху групи. Фреді Меркюрі стає одним із найбагатших музикантів британської шоу-індустрії, але помирає від СНІДу.

2-й учень. А я впізнав Рудольфа Нурієва. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. Соліст Марийського театру, зірка Лондонського, балету… Тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках світу. Він знімався в кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постановки для різних компаній… Та всі життєві й творчі плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.

3-й учень. На позакласному читанні із зарубіжної літератури ми знайомилися з творчістю Пахріка Уайта. Це австралійський письменник, який від народження проживає в Англії. Пише багато психологічних романів, за що отримує Нобелівську премію з літератури «За епічну та психологічну майстерність, завдяки якій був відкритий новий літературний напрям». У 1990 р. помирає від СНІДу.

Скажіть, будь ласка, що поєднує ці особистості? (Усі вони видатні люди, та померли від СНІДу. Усі вони багаті. Наприклад, Фреді Меркюрі був мільйонером, але гроші не допомогли йому вилікуватися. Тобто не все залежить від грошей і слави. Ми з особливою увагою повинні дбати про власне здоров’я.)

Протягом нашого з вами спілкування звучала пісня. Скажіть, що це за пісня? І хто її виконує?

 1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ

Тема досить часто присутня в нашому що-, денному житті. Зустрічаємо її в газетах і журналах, її обговорюють у телепрограмах і передають у випусках новин, вона з’являється в розмовах із друзями та колегами на роботі. А зараз напишіть на цих папірцях (у вигляді замочків), чого саме ви чекаєте від сьогоднішнього тренінгового заняття. Наприклад: «Від сьогоднішнього заняття я очікую, що допоможу вам зберегти здоров’я». (Діти озвучують свої очікування та вішають на плакат із зображенням скриньки. Вимовляння очікування вимагає більшої відповідальності, ніж мовчазний запис.) Сподіваюся, що наші очікування здійсняться.

IV.    ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ІНФОРМАЦІЄЮ ТА ЇЇ ЗАСВОЄННЯ

1. Робота в групах з поняттями

Для продовження роботи нам потрібно об’єднатися в три групи за допомогою геометричних фігур. (Трикутники, сядьте з лівого боку, квадратики з правого, кола по середині.)

Завдання: розшифруйте абревіатури ВІЛ, СНІД, ІПСІП і поясніть кожне поняття. (Кожній групі картка з написом абревіатур на А4.)

Яка група вже готова до відповіді?

ВІЛ — вірус, імунодефіциту, людини. (Інфекційне захворювання, що спричиняється вірусом, який руйнує імунну систему людини.)

ІПСПІ — інфекції, що передаються, статевим, шляхом. (Захворювання, що поширюються під час статевих контактів з інфікованими людьми.)

СНІД — синдром, набутого, імунодефіциту. (Кінцева стадія ВІЛ-інфекції, що виникає внаслідок імунного дефіциту. Невиліковне смертельне захворювання.)

2. «Мозковий штурм»

– Які шляхи передачі вірусу вам відомі? (Усі варіанти відповідей занотовуються на великому аркуші паперу.)

Основні шляхи передачі ВІЛ: Незахищений статевий контакт із ВІЛ-інфікованою людиною.

Порушення цілісності шкіри гострим предметом (голкою, бритвою, інструментом для татуювання), який перед цим використовувала інфікована людина, і кров якої залишилася на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після носія вірусу, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ. Від інфікованої матері до плоду під час вагітності, пологів, після народження дитини через молоко матері.

Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника — ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе — можливо, ти виграєш. Якщо знаєш і себе, і супротивника — перемога буде на твоєму боці.

3. Робота в парах

За допомогою листівок закінчіть твердження «Вірус імунодефіциту людини не передається через…».

Кожній парі я роздала листочки з художнім зображенням тверджень, вам треба вибрати той варіант, який буде правильним. (Усі варіанти відповідей прикріпіть до плакату з початком речення.)

Можливий перелік варіантів:

 1. Спільне користування одягом.
 2. Рукостискання.
  1. Спільне користування фонтанчиком для питної води.
 3. Посуд, їжа.
 4. Домашні тварини.
 5. Туалети.
 6. Чхання та кашель.
  1. Контакти в громадському транспорті (наприклад, «години пік»).
 7. Обійми.
 1. Монети та паперові гроші.
 2. Постільна та натільна білизна.
 3. Рушники, мило, мочалка.
 4. Укуси комарів та інших комах.
 5. Плавання в басейні.
 6. Дружні поцілунки.

  4. Повідомлення «Лікування ВІЛ-інфекції»

  На сьогодні не існує ліків, які б вилікували ВІЛ-інфекцію, як немає і вакцини, що охороняє від зараження ВІЛ, СНІД.

  Хоча періодично з’являються публікації «вперше досягли успіху», однак отримана вакцина від СНІДу демонструє часткову ефективність.

  Тому єдиним методом боротьби з ВІЛ, СНІД є профілактика.

  А поки, що всі ми живемо сьогодні й ви повинні добре знати шляхи передачі цього небезпечного захворювання з тим, щоб захистити себе.

  Адже якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника — ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе — можливо, ти виграєш. Якщо знаєш і себе, і супротивника — перемога буде на твоєму боці.

  Рухавка «Поміняйся місцем»

  Я буду говорити, а ви — виконувати. Поміняйтеся місцями між собою: хто народився взимку, навесні, у кого зелені очі, хто в спідницях, у кого взуття з шнурками, одяг білого кольору.

  Вправа «Міфи і факти про ВІЛ, СНІД»

  А тепер перевіримо, що ви знаєте про СНІД і шляхи його попередження.

  Кожному з вас я роздала по дві картки: на одній написано слово «факт», а на другій — «міф». Якщо інформація або твердження, які я буду читати, вам здаються правильними, ви показуєте картку зі словом «факт», якщо ж ні — «міф». Даєте пояснення такому своєму вибору.

  1. ВІЛ — це вірус, що викликає СНІД.
   1. Можна заразитися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований.
  2. ВІЛ передається через дружній поцілунок.
   1. Можна заразитися ВІЛ при переливанні неперевіреної крові.
   2. Людина — носій ВІЛ — може заразити свого статевого партнера.
   3. Уживання алкоголю може підвищити ризик зараження ВІЛ.
  3. Комарі можуть бути переносниками ВІЛ.
   1. Використання одноразових шприців може захистити від ВІЛ, СНІДу.
 7. Використання латексних презервативів під час статевого контакту може зменшити ризик зараження ВІЛ.
  1. Можна заразитися ВІЛ через користування спільним туалетом.
  2. Більшість людей, інфікованих ВІЛ, становлять загрозу для суспільства.
 8. ВІЛ — кінцева стадія захворювання на СНІД.
 9. СНІД — це респіраторна хвороба (застуда).

  Молодці! Добре засвоїли цю тему!

  Необхідно пам’ятати, що будь-яка людина має однаковий ризик заразитися вірусом імунодефіциту. На сьогодні ВІЛ, СНІД не зважає на такі традиційні кордони, як статева незалежність, сексуальні вподобання, спосіб життя, соціальний статус чи расу. Усі ми рівні перед ризиком бути враженими ВІЛ-інфекцією, і тільки від нас самих, від нашого розуміння ризику, нашої поведінки залежить наше здоров’я.

  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ

  1. «Підбери ключик»

  А зараз поміркуйте з приводу того, що нового ви дізналися на занятті. Чи застосуєте ви ці знання, щоб уберегтися від ВІЛ, СНІД? (Роздаються стікери у формі ключиків.) Напишіть на цих листочках, чи збулися ваші очікування від сьогоднішнього тренінгового заняття. (Кожен учасник озвучує написане. Далі стікери вивішуються на плакаті кожен ключик до «свого» замочка.)

  Я думаю, що провівши це заняття, та ще раз детально обговоривши таку хвилюючу тему, як СНІД, ви тепер знаєте, як вберегти себе від цієї хвороби.

  Сьогодні ми з вами відкрили скриньку! Я думаю, що цей інформаційний матеріал допоможе розповісти своїм друзям «Іще раз — про СНІД». (Роздаються інформаційні буклети.)

  2. Вправа «Емоційний ланцюжок»

  Тепер станьте всі в коло, покладіть ліву руку на плече сусіда й по черзі один за одним подякуйте сусідові за гарну роботу, позитивні емоції, висловте побажання.

  Дякую всім вам за співпрацю та активність!

  Запам’ятайте, любі діти, милі, Як буде на душі, так буде і на тілі. Тому з хорошими словами подружіть, Веселими та добрими живіть!

  Здорові діти — й нація здорова, Багата Україна і чудова! Тож, діти, ви здоровими ростіть, В майбутнє добрими ідіть!

  Дякую! І до зустрічі на наступному тренінговому занятті!


   

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,307sec