Інструментальна музика

УРОК 20

Тема уроку: Інструментальна музика.

Мета:

  • визначити особливості інструментальної музики, групи музичних інструментів, види інструментальних ансамблів;
  • розвивати вокально-хорові навики учнів;
  • виховувати любов до музичного мистецтва в цілому та, зокрема, до інструментальної музики.

    Тип уроку: урок введення в тему.

    Обладнання: диск з музичними творами по темі уроку, музичний інструмент,

магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрети композиторів

В. Барвінського, Д. Акимова.

Орієнтовний план уроку:

  1. Музичне вітання.
  1. Б. Гірський «Рідна мова» – виконання.
  2. Бесіда про інструментальну музику.
  3. В. Барвінський. Квартет для двох скрипок, альта і віолончелі – сприймання
  4. Д. Акимов. «Марш нічних гномів» – сприймання.
  5. В. Філіпенко. «Веснянка» – виконання.
  6. Узагальнення.

Хід уроку


1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу під звучання пісні «Рідна мова» Б. Гірського (інструментальний варіант).

Виконання музичного вітання.


2. Актуалізація музичних вражень учнів.

Бесіда про музичні враження учнів від слухання духовної музики.

Виконання пісні «Рідна мова» Б. Гірського.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Бесіда про інструментальну музику.

  • Інструментальна музика – це музика, що написана для виконання на будь-якому музичному інструменті.

Учитель.

Кожний із музичних інструментів має свій тембр. Він залежить від матеріалу, з якого виготовлений інструмент, від розміру та форми корпусу, способів видобування звуків. За цими ознаками розрізняють певні групи інструментів.

Завдання та запитання учням.

  • Пригадайте, які існують сімейства музичних інструментів.

    (демонстрація ілюстративного матеріалу, робота з підручником «Музичне мистецтво» 5 кл., с. 98.).

    Струнні інструменти: скрипка, альт, віолончель, контрабас, арфа, гітара.

    Духові інструменти: дерев’яні , мідні.

    Ударні інструменти: барабан, тарілки, литаври, ксилофон.

    Клавішні інструменти: фортепіано, баян, орган.

    Історія музичної культури – це пошук особливого звукового колориту, гармонійного набору численних звукових фарб для злагодженого ансамблевого звучання.

    • Ансамбль – це колектив музикантів, що спільно виконують один музичний твір.
    • Камерний ансамбль – невеликий ансамбль музикантів.

      Ансамблі бувають: дует (двоє), тріо (троє), квартет (четверо).

    * Квартет – це вокальний або інструментальний ансамбль, що складається з чотирьох виконавців.

    Завдання та запитання учням.

    • Пригадайте байки І. Крилова «Квартет» та Л. Глібова «Музика». Про який ансамбль писали байкарі?
    • Якими зображені музиканти у байках?
    • Чому героям байки так і не вдалося виразно виконати музику разом?.

    4. Слухання В. Барвінський. Квартет для двох скрипок, альта та віолончелі;

    Д. Акимов. «Марш нічних гномів» для ксилофона з оркестром. (демонстрація портретів композиторів, додаток до уроку № 20)

    В. Барвінський. Квартет для двох скрипок, альта та віолончелі

    Завдання та запитання учням.

  • Які ваші враження від музики квартету?
    • Чи відчуваються у квартеті інтонації української народної музики?
      • Порівняйте ансамблеве виконання музики квартетом з виконанням, про яке писали байкарі.

    Відомості про композитора. Василь Барвінський є визначним представником української музичної культури XX століття. В її історію він увійшов як композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя. Народився В. Барвінський у Тернополі 20 лютого 1888 р. Першою вчителькою музики Василя стала його мати, співачка і піаністка. Професійну музичну освіту Василь Барвінський здобув у Львівській консерваторії. Після закінчення консерваторії у 1906 р. вступив на юридичний факультет Львівського університету, але у 1907 р. виїхав до Праги для продовження музичної освіти.

    Д. Акимов. «Марш нічних гномів» для ксилофона з оркестром.

    Завдання та запитання учням.

  • Якими музичними засобами композитор передав образи гномів?
    • Чи допомагають інструменти у створенні образу?

    5. Розучування пісні В. Філіпенка «Веснянка».

    * Веснянка
    – це хорова народнообрядова пісня, пов’язана з приходом весни і наближенням польових робіт, в якій оспівується пробудження природи, надії на врожай і кохання.

    Демонстрація пісні.

    Розучування пісні. «Веснянка»

    6. Підсумок уроку.

    Запитання до учнів.

    – Робота з книгою. Музичне мистецтво 5 клас, с.103.

  • Оцінювання активності, музично-творчої діяльності учнів на уроці.

    7. Домашнє завдання.

  • Слухати інструментальну музику за власним вибором. Звернути увагу на її зміст, звучання.
ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додаток до уроку 20 (28.5 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,352sec