Інструментальна музика (продовження)

УРОК 21

Тема уроку: Інструментальна музика (продовження).

Мета:

  • визначити особливості оркестрової музики, групи музичних інструментів симфонічного оркестру, познайомити учнів з музичними термінами диригент, оркестр, партитура, варіації;
  • розвивати вокально-хорові навики учнів.
  • виховувати любов до музичного мистецтва в цілому та, зокрема, до оркестрової музики.

    Тип уроку: урок поглиблення теми.

    Обладнання: диск з музичними творами по темі уроку, музичний інструмент,

    магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора Б. Бріттена.

Орієнтовний план уроку:

  1. Організація класу до уроку..
  2. Бесіда про оркестрову музику.
  3. Б. Бріттен. «Путівник для оркестру для молоді» – сприймання
  4. В. Філіпенко. «Веснянка» – виконання.
  5. Узагальнення.

    ХІД УРОКУ


1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу під звучання пісні «Рідна мова» Б. Гірського (інструментальний варіант).

Виконання музичного вітання.


2. Актуалізація музичних вражень учнів.

Бесіда про музичні враження учнів від слухання інструментальної музики.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Бесіда про оркестрову музику.

Учитель. Протягом історичного періоду розвитку музичної культури поряд із ансамблевим музикуванням утвердилось і оркестрове. Найбільш поширеним і популярним став симфонічний оркестр. Поєднання в ньому великої кількості інструментів різного тембру відкриває величезні можливості у виконанні музики.

* Симфонічний оркестр
– великий колектив музикантів, який виконує симфонічні музичні твори.

Симфонічний оркестр складається з чотирьох основних груп інструментів:

  • струнні (скрипка, альт, віолончель, контрабас);
  • дерев’яні духові (флейта, кларнет, гобой, фагот);
  • мідні духові (труба, тромбон,туба, валторна);
  • ударні ( барабан, литаври, трикутник, тарілки).

Завдання та запитання учням.

  • За допомогою ілюстрації розкажіть про симфонічний оркестр.

    (демонстрація ілюстративного матеріалу, робота з підручником «Музичне мистецтво» 5 кл., с. 104.

    Симфонічний оркестр зазвичай налічує 50-70 музикантів. І щоб звучання в оркестрі було злагодженим, ним керує диригент, тримаючи у своїй руці диригентську паличку, якою показує музикантам, коли яким інструментам треба вступати, в якому темпі й характері виконувати музику.

    За партитурою, тобто окремим записом усіх голосів складного музичного твору, він стежить, як відбувається розвиток музики.

    3. Слухання Б. Бріттен. «Путівник по оркестру для молоді».

    Б. Бріттен. «Путівник по оркестру для молоді» (демонстрація портрета)

    «Путівник по оркестру для молоді» починається темою, яку по черзі виконують різні інструменти. Так створюються варіації, завдяки яким тема кожного разу звучить по-різному, в іншому забарвленні, що допомагає слухачам краще розпізнати і запам’ятати звучання різних музичних інструментів симфонічного оркестру

    * Варіації (лат. – зміна, різноманітність)
    – музичний твір, в якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічних.

    Завдання та запитання учням.

  • Охарактеризуйте тембри інструментів, що виконують тему?

    Відомості про композитора.

    Бенджамін Бріттен (1913 —1976) — британський композитор, диригент, піаніст. Навчався в лондонському Королівському музичному коледжі композиції та грі на фортепіано. Писати музику почав у 8 років. Вже ранні твори Бріттена — «Гімн діві», хоральні варіації «Немовля народилося»— привернули увагу музичної громадськості.

    «Путівник по оркестру» призначений для людей, які вперше слухають оркестрову музику. Композитор поетапно знайомить своїх слухачів з інструментами і їх поєднаннями. Завдяки яскравій музиці та оригінальності композиції «Путівник по оркестру» залучив до музичного мистецтва безліч нових шанувальників.

    4. Продовження розучування пісні В. Філіпенка «Веснянка».

    Розповідь про веснянки

    Веснянки поширені в Україні, Росії та Білорусі. У західних областях України їх називають також гаївками. У жодного народу немає такого поетичного і багатого обряду, пов’язаного з весною, як у нас. У кожному регіоні були свої весняні хороводи. У селах після святкового богослужіння діти та молодь починали водити веснянки. На такі гуляння збиралися всі жителі села. Водили хороводи переважно дівчата. Танці, як правило, були повільними і супроводжувалися пісенними наспівами. У деяких іграх брали участь і хлопці. Розпочинали та закінчували хороводи найпопулярнішим «Кривим танцем». Дівчата бралися за руки і повільно ходили ламаним колом із відповідними рухами. Досить популярним танцем була й «Подоляночка». Старші дівчата робили велике коло, всередині – ще одне, але трохи менше. Посеред кола з’являлася молодша дівчинка, прикрашена квітами та молодими вербовими гілочками, і одразу присідала. Два кола починали рухатися в протилежні боки.

    Робота над піснею «Веснянка

    5. Підсумок уроку.

    Запитання до учнів.

    – Робота з книгою. Музичне мистецтво 5 клас, с.106.

  • Оцінювання активності, музично-творчої діяльності учнів на уроці.

    7. Домашнє завдання.

  • Слухати оркестрову музику за власним вибором. Звернути увагу на її зміст, звучання.
  • Співати пісню В. Філіпенка «Веснянка».
ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додатокдо уроку 21 (58.5 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,335sec