Інфекції, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом

Урок  8.  Інфекції, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом.

Мета. Продовжити  знайомити  дітей  з  інфекційнимиі захворюваннями,повідомити  про  заходи щодо профілактики та боротьби з вірусом грипу.  Прищеплювати навички гігієни і культури, турботу про здоров’я

своє і навколишніх.

Хід  уроку

 

І.  Організаційний  момент.

Пролунав  і  стих   дзвінок.

Починається  урок.

Всі  за  парти  тихо  всілись

І  на  мене  подивились.

– Подаруйте,  діти,  свої милі,  щирі усмішки   і  почнемо   урок.

А  щоб  урок  пройшов  не  марно,

Треба  сісти  рівно  й  гарно,

Дарма  часу  ти  не  трать,

Думать  треба! Працюють!

ІІ.  Повторення вивченого  матеріалу.

Що  таке   мікроби?

Які   хвороби  спричиняють  мікроби?

Що  відбувається  з  організмом  коли  потрапили  туди  інфекція?

Як  треба  боротися  з  інфекцією?

III. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні на уроці ми   продовжимо  знайомитися  з інфекційними хворобами, з їхніми причинами та ознаками. Навчимося піклуватися про своє здоров’я, використовувати первинні засоби для захисту від інфекцій, викликати швидку допомогу.

ІV.  Вивчення  нової  теми.

1.  Повідомлення  вчителя.

Нам  вже  відомо, що  мікроби –  це  організми  яких  ми  не  можемо  побачити,  але    вони  є  скрізь. Є  багато  мікробів , які  оселяються  в  організмі  людини  і  приводять  до   різних  захворювань .

Вам відомо, що мікроорганізми і пил затримуються слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів і видаляються з них разом із слизом. Більшість мікроорганізмів при цьому гине. Проте частина з них, потрапивши в органи дихання, може спричинити різні захворювання. Збудниками цих захворювань можуть бути віруси, бактерії і алергени.

Які захворювання органів дихання спричинюють віруси? Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.  Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4–5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.

Першими  ознаками  захворювання на грип є:

 1. Посилення виділення з носа (нежить).

 2. Ніс закладений, дихання ослаблене.

 3. Кашель.

 4. Біль у горлі, вухах, охриплість голосу.

 5. Висока температура, слабкість.

— Ознак захворювання багато. Одна з найголовніших — біль. Це досить важливий сигнал. Біль попереджає: організм не в порядку, потрібно лікуватись! Боліти може голова, живіт, зуби.

Ще однією ознакою хвороби є підвищення температури. Треба знати, що більшість хвороботворних бактерій та вірусів гинуть при підвищеній температурі. Тому не слід поспішати «збивати» температуру ліками, тим більше, якщо вона не досить висока.

Також зустрічаються такі ознаки захворювання, як запаморочення, нудота, блювота, поганий сон, роздратованість та інші.

Повідомлення дорослих про хворобу. Виклик швидкої допомоги.

2.  Гра  «Ми  лікарі…»

(Учень-лікар розповідає, що для хворого необхідні окремий посуд, рушник, носова хусточка. А також захисні марлеві пов’язки для всіх членів сім’ї, прання щодня та прасування кожні 2 години марлевої пов’язки, провітрювання кімнати, вологе прибирання приміщення, виконання всіх вказівок лікаря)

2.  Групова робота. Школа юних травознавців.

— Ми з вами сказали, як діяти, коли вдома хтось хворий на грип. Але хвороби можна лікувати не лише за допомогою ліків.

— За допомогою чого можна лікуватися? (За допомогою лікарських рослин)

— На яких заняттях це вивчали?

(Клас поділяється на З групи. Кожна з них отримує набір карток з назвами лікарських рослин.

Набір: липа, калина, малина, ромашка, м’ята, деревій, полин, аїр, шипшина, звіробій.

Групи обирають керівника, писаря, який на листочку записує правильні відповіді, учня, який буде слідкувати за часом.

На виконання завдання дається З хвилини).

Завдання дітям. Учням пропонується відшукувати рослини, відвар яких використовують для лікування грипу.

Правильна відповідь. Липа, калина, малина, ромашка, м’ята, шипшина.

3.  Продовження   розповіді

До найпоширеніших захворювань, спричинених бактеріями належать: інфекційний риніт, утворення аденоїдів, ангіна, туберкульоз, трахеїт, бронхіт, пневмонія.

Інфекційний риніт (від грец. ринос – ніс) – це запалення слизової оболонки порожнини носа (нежить). Воно найчастіше є наслідком грипу.

Утворення аденоїдів (від грец. аден – залоза, ейдос – вигляд) – це результат постійного запалення (переважно у дитячому віці) лімфатичних вузлів – мигдаликів, їхнього розростання, які, як вам відомо, у великій кількості містяться у глотці. Аденоїди спричинюють постійне закладання носа, хронічний нежить, гугнявість, сон з відкритим ротом, формування «аденоїдного типу обличчя», зниження працездатності у школярів.

Ангіна (від лат. анго – стискаю) – гостре запалення мигдаликів, які розташовані в глотці. Ознаки хвороби – відчуття стиснення горла, біль під час ковтання, підвищена температура, загальне нездужання. Можливе утворення гнояків на мигдаликах. Ангіна дає ускладнення (ревматизм, вади серця), тому лікувати її треба тільки під наглядом лікаря, виконуючи всі його призначення.

Трахеїт (від грец. трахея – дихальне горло) – запалення слизової оболонки трахеї. Його ознаки: дертя у горлі, сухий кашель у поєднанні з відчуттям болю в зіві та за грудиною, голос стає хрипкий. Спричинюється переохолодженням, курінням, інфекціями.

Бронхіт (від грец. бронхи – дихальне горло) – це запалення слизової оболонки бронхів. Збудником можуть бути стрептококи, стафілококи. Одне з найпоширеніших захворювань органів дихання. Для бронхіту характерні кашель (при гострому бронхіті довготривалий), частіше зі слизовими виділеннями, задишка, біль у грудях, підвищення температури, хрипи в легенях.

Пневмонія (від грец. пневмо – легеня), або запалення легенів, – запалення тканини легенів; належить до гострих інфекційних захворювань. Пневмонію можуть спричинити пневмококи, стафілококи, стрептококи, що потрапили в дихальні шляхи. Для пневмонії характерні раптове підвищення температури тіла (38-39 °С і вище), погіршення загального стану, поява задишки, сильний біль у боці, потім з’являється кашель із слизовими виділеннями.

Туберкульоз (від лат. туберкулюм – гулька) – поширене інфекційне соціально небезпечне захворювання, що найчастіше уражає легені, кістки. Інша назва – сухоти. Збудник туберкульозу – мікобактерії – туберкульозна паличка (паличка Коха, або бацила). Вона може перебувати у вдихуваному повітрі, краплинках харкотиння, на посуді, одязі, рушниках та інших предметах, якими користувався хворий на туберкульоз. Мікобактерії туберкульозу можуть передаватися людині й від продуктів харчування тваринного входження – молока та м’яса.

Туберкульозні палички швидко гинуть у сухих, добре освітлених сонячних місцях. Тому, щоб запобігти захворюванню, потрібно тримати в чистоті житлові будинки, вулиці міст, громадські приміщення. Велике значення для очищення повітря в населених пунктах мають зелені насадження.

  V. Закріплення і систематизація знань.

1 . Робота  в зошиті.

— Як уникнути інфекційних хвороб?

2.  Опрацювання пам’ятки для учнів.                                                                              Інфекційні захворювання.

1. Запам’ятай! Чистота — твоя головна зброя у боротьбі з інфекційними хворобами!

2. Ніколи не уникай щеплення від небезпечних інфекційних захворювань.

3. Пам’ятай, що марлева пов’язка допоможе тобі вберегтися від вірусних інфекцій. Пов’язку треба щоденно прати в гарячій воді з милом.

— Розгляньте малюнки. Які ознаки говорять про те, що ці діти захворіли?

 

 

 

а) — Якщо у тебе з’явились ознаки захворювання: болить голова, ти відчуваєш холод або жар, у тебе раптом зіпсувався настрій, пропав апетит, не хочеться ні гуляти, ні гратися, то швидше за все, ти справді захворів.

— А що робити, якщо нікого немає вдома? (Постарайся покликати на допомогу старших; зателефонувати мамі на роботу, татові, бабусі. Не панікуй і не плач, а розкажи їм, що в тебе болить. Зміряй температуру. Якщо ти себе почуваєш досить погано, то викликай швидку допомогу за телефоном 03. Викликаючи швидку, треба чітко вказати свою адресу)

— А що робити, коли ти захворів у школі? (Повідомити про це вчителя. У супроводі дорослого чи однокласника відвідати медпункт)

б) Гра «Виклик швидкої допомоги». (Учні «викликають» швидку допомогу за телефоном).

— Як правильно викликати швидку допомогу?

(Треба позвонити за номером 103. Привітатися. Повідомити, хто захворів, які ознаки захворювання. Чітко вказати свою адресу)

— Чи можна жартувати, викликаючи швидку допомогу? Чому?                               Ділова гра «А якщо вдома у тебе хтось хворий на грип».

— Як не захворіти самому, якщо вдома хворий?

VІ.  Підсумок   уроку

–  Які  інфекційні  хвороби  ви  знаєте?

–  Як  вони  передаються?

–   Що  треба  робити  коли  ти  захворів?

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,318sec