Індивідуальні особливості поведінки людини

Тема. Індивідуальні особливості поведінки людини.

Практична робота № 9. Визначення типу темпераменту.

Мета: дати уявлення про різні типи нервової системи людини, встановити індивідуальні особливості ВНД, сформувати уявлення про характер, риси характеру, розвивати логічне мислення і творчі здібності.

Тип уроку: застосування здобутих знань.

Методи та форми роботи:  словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття:  типи нервової системи, темперамент, типи темпераменту: сангвінік, холерик, меланхолік, флегматик, характер, вольові якості.

Обладнання:     саморобна таблиця “Типи темпераменту”.

Девіз уроку.

Якби ми знали інших так само, як самих себе,

їхні погані вчинки видалися би нам

вартими прощення.

А.Моруа

Хід уроку.

І.       Організаційних момент.

Вправа.

Станьте в коло. По черзі потисніть своїм сусідам руку і висловіть свої побажання на цей урок.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Експрес – тести.

1.      Фактор, який керує вибором інформації:

а) увага;     б) сприйняття.

2.      Сприйняття, в основі якого лежить свідомо поставлена мета, називають:

а) навмисним;     ненавмисним.

3.      Увагу, яка залежить від нашої волі та свідомості, називають:

а) довільною;      б) мимовільною.

4.      Властивість уваги, що полягає в здатності людини затримуватися на сприйнятті об’єкта, – це:

а) концентрація; б) стійкість; в) інтенсивність; г) розподілення.

5.      Можливість людини зосередити увагу водночас на декількох різних об’єктах, – це: а) обсяг уваги; б) переключення уваги; в) розподілення уваги.

6.      Мимовільна увага: а) залежить від волі та свідомості людини; б) не залежить від волі та свідомості людини.

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

         Розповідь, бесіда.

Дійсно, дія нейронних ансамблів кори створює у кожного з нас унікальну свідомість. — “Я”, відмінне від інших. Насправді, спитайте в себе: “Хто я”.

— За якими параметрами можна дати характеристику індивідуальних особливостей людини?

— Як ви гадаєте, що є основою психолого-фізіологічної індивідуальності людини?

 

ІV.    Повідомлення теми і теми уроку. (Монітор комп’ютера).

 

V.      Надання необхідної інформації.

1.      Систематизація темпераментів за Гіпократом. (Він вважав, що у сангвініків переважає кров, у холериків – жовта жовч, у флегматиків – слиз або лімфа, а у меланхоліків – чорна жовч.

2.      Розповідь, бесіда.

Типи ВНД тварин і людини (за І.П.Павловим)

Типи ІНД

Сильні

Слабкі

Спокійний

Жвавий

Неврівноважений

Сила Врівноваженість Рухливість

Сильний Врівноважений Інертний

Сильний Врівноважений Рухливий

Сильний Неврівноважений Збудливий

Слабкий Неврівноважений Гальмівний

Темпераментний

Флегматик

Сангвінік

Холерик

Меланхолік

3.      Ганс Айзенк (1916—1997) виділив два параметри індивідуальності: нейротизм (емоційна нестійкість) – емоційна стійкість та екстраверсія. Екстраверт – орієнтований на інших людей, товариський. Інтроверт – орієнтований на власний внутрішній світ. Амбіверт – спілкується за потребою.

 

Виконання Практичної роботи №9

Тема: Визначення типу темпераменту

Мета: навчитись визначати силу нервової системи, тип темпераменту.

Обладнання та матеріали: підручник.

Хід роботи: Визначення сили нервової системи:

1.      Поставте в кожному з наведених квадратів максимальну кількість крапок за 30 секунд (по 5 секунд на кожний).

  1. Полічіть кількість крапок в кожному квадраті і запишіть її у відповідному квадраті.

 

 

 

3.   Позначте результати досліджень в наведеній системі координат.

 

 

 

4.   З’єднайте вершини перпендикулярів і отримайте криву результатів, за характером якої можна визначити силу нервової системи.

Примітка: випукла лінія – сильна нервова система;

пряма лінія – нервова система середньої сили; увігнута лінія – середньо слабка нервова система; спадна лінія – слабка нервова система.

 

Визначення типу темпераменту:

1.   Констатуйте твердження анкети, оцінюючи за п’ятибальною системою риси  вашої  поведінки.

 

 

№ п/п  

Бал

1 Вас не відволікають від роботи подразники (шум, розмова людей поряд і т.і.)  
2 Ви самостійно можете розпочати ризиковану справу  
3 Можете виконувати нецікаву роботу якісно і до кінця  
4 Вимагаєте від інших дотримуватись тих правил поведінки, яких дотримуєтеся самі  
5 Зберігаєте спокій в несподіваній та складній ситуації  
6 Розпочату справу ви доводите до кінця  
7 Поблажливо ставитесь до жартів на свою адресу  
8 Ви не схильні до різких змін настрою  
9 Зберігаєте спокій в диспуті, обстоюючи свою точку зору  
10 Одноманітна, буденна, копітка робота вас не обтяжує  
11 Швидко включаєтесь до нової роботи  
12 Легко пристосовуєтесь до різних або нових обставин  
   
13 Швидко дієте, приймаєте рішення і вирішуєте життєві проблеми  
14 Всі ваші емоції зразу видно на обличчі  
15 Швидко переключаєтесь з одного виду діяльності на інший

 

Примітка: 1. Запитання 15 характеризують силу нервових процесів;— 6-10 виражають урівноваженість нервових процесів;—11-15 характеризують рухливість нервових процесів. Якщо сума балів по кожній групі цих тверджень перевищує 15 високий рівень розвитку певної ознаки нервових процесів; не перевищує 15—низький рівень розвитку ознаки.

2.  Запишіть характеристику вашого темпераменту:

сила нервових процесів  — ………………………………………………

урівноваженість нервових процесів — ………………………………

рухливість нервових процесів  — ……………………………………..

3.  У висновку дайте відповіді на запитання:

а) яка сила вашої нервової системи?

б) який із типів темпераменту вам притаманніший?

Висновок.

 

VІІ.   Рефлексія.

Вправа “Світлофор”.

Учитель ставить запитання з вивченого матеріалу. Учні піднімають картки. Зелену – знають відповідь, червону – якщо утруднюються з відповіддю.

 

VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання і мотивація.

 

ІХ.    Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал в підручнику. Скласти кросворд “Мій тип темпераменту”.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

100 Тема Індивідуальні особливості поведінки людини. (48.6 KiB, Завантажень: 39)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,414sec