Імунітет. Види імунітету

Тема : Імунітет . Види імунітету.

Мета : сформувати у учнів уявлення про імунітет та його види ; ознайомити з історією розвитку вчення про імунітет ; розвивати пізнавальний інтерес ; формувати здоров”язберігаючі компетенції ;

Обладнання: опорна схема « Види імунітету» , фрагмент відеофільму « Анатомія і фізіологія людини» , портрети Л. Пастера, І . Мечникова, Е. Дженнера.

Тип уроку : комбінований

Форми і методи роботи : метод « Мікрофон», «Мозковий штурм», словесні.

« Немає друга рівного здоровю,

                                                         Немає ворога рівного хворобі»

                                                               Давньоіндійська мудрість

Хід уроку

І . Організація класу.

Вчитель вітає учнів, бажає успіху на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Метод « Мікрофон »

-         Чи мають лейкоцити ядро?

-         Який колір мають клітини лейкоцитів?

-         Які їх розміри?

-         Яка тривалість життя лейкоцитів?

-         Скільки лейкоцитів міститься в одному міліметрі кубічному крові?

-         Чи змінюється вміст лейкоцитів і які причини цих змін?

-         Чому лейкоцити містяться і в крові і в лімфі , а еритроцити тільки в крові?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-         Вам відомо, що епідемії віспи і чуми в минулі віки знищили десятки мільйонів людей. Чому людство не вимерло повністю? Чому не всі люди хворіють під час епідемій ?

-         Які складові крові відповідають за імунні реакції організму?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Вивчення нового матеріалу:

1. З історії розвитку вчення про імунітет:

а) вступна розповідь вчителя;

б) перегляд фрагменту відеофільму про досліди І. Мечникова і відкриття фагоцитозу.

І .Мечников « Армія маленьких клітин , які називаються фагоцитами та блукають по крові і тканинах тіла, спроможна атакувати хвороботворні мікроби, і після боротьби з ними в багатьох випадках їм вдається отримати перемогу над загарбниками».

– Що ви розумієте під поняттям  «імунітет» ?

( Припущення учнів , формулювання визначення )

2. Поняття антиген . Види імунітету . ( Колективне створення опорної схеми)

Антигени Імунітет
Токсини Антитоксичний
Мікроорганізми Інфекційний
Чужорідні тканини Трансплантаційний
пухлини протипухлинний

 

-Як реагує живий організм на дію антигенів? Чи є , на вашу думку, фагоцитоз єдиним захистом організму?

3. Механізми імунної відповіді ( Пояснення вчителя ) :

а) неспецифічні;

б) специфічні.

( у ході пояснення вчитель проводить роботу з новими термінами).

4. Види імунітету:

а) самостійна робота учнів з текстом підручника;

б) креслення схеми та її пояснення

ІМУНІТЕТ

Природний                                    Штучний

Набутий  Вроджений                 Активний     Пасивний

5. Інфекційні хвороби та боротьба з ними ( Метод « Мозковий штурм »):

– Які інфекційні хвороби вам відомі?

– За якими ознаками визначаємо , що хвороба інфекційна?

– Що є причиною інфекційних хвороб ?

– Якими способами можуть передаватися інфекційні хвороби?

VI. Рефлексія :

1. – Обґрунтуйте рекомендації , яких необхідно дотримуватись під час інфекційних хвороб:

* при ознаках хвороби терміново викликати лікаря;

* не контактувати з іншими людьми;

* уникати фізичного навантаження, якщо потрібно дотримуватись постільного режиму;

* вживати їжу , яка легко засвоюється, багато пити;

* виконувати рекомендації лікаря.

2. Проблемне запитання :

– Що повинен взяти з собою лікар у вогнище інфекційного захворювання – вакцину чи сиворотку ? Чому ?

VII. Підсумок уроку .

VIII. Домашне завдання :

1. Вивчити параграф підручника.

2. Заповнити таблицю « Роль вчених у розвитку вчення про імунітет»

Учені Дослідження та відкриття
І. Мечніков  
Л. Пастер  
П. Еріх  
Е. Дженнер  

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

22 Імунітет Види імунітету. (15.3 KiB, Завантажень: 41)

завантаження...
WordPress: 18.24MB | MySQL:23 | 0.459sec