ІМІДЖ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ІНФОРМАЦІЙНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Бібліотека – це “живий” багатогранний організм, який володіє безліччю можливостей і змінюється разом з суспільством в цілому та з кожним читачем зокрема. Щоб дихати – людині потрібен кисень, щоб функціонувати бібліотеці, як повітря, потрібні читачі. Цей постулат повинен стимулювати всю бібліотечну діяльність, усі бібліотечні процеси, які спрямовані на задоволення потреб реальних та потенційних користувачів бібліотеки.

Поява нового терміну “Імідж”, що нині є дуже модним, не могла обійти й бібліотечну діяльність. Імідж – це загальне уявлення про бібліотеку і залежить воно від щоденної праці та формується впродовж багатьох років.

Сьогодні вже не стоїть питання “Чи потрібен імідж бібліотеці?”. Бібліотека виробляє свій індивідуальний образ, в основі якого лежать такі цінності як інформація, культура, мистецтво, освіта тощо. Найбільш актуальним для бібліотек стає завдання – створити позитивний імідж та зламати стереотипи зневажливого ставлення до бібліотечної професії як рутинної та неперспективної. Цьому сприяє багато аспектів, але ми зупинимось на основних. Сучасне становище бібліотек в інформаційному середовищі примушує їх активізувати свої зусилля для того, щоб довести свою значимість, необхідність, постійно підвищувати свій престиж. Престиж та імідж бібліотеки, в першу чергу, залежить від рівня та комфортності бібліотечно-інформаційного обслуговування.

Під поняттям “комфортність” мається на увазі: максимум зручностей, технічна оснащеність, освітлення, художнє оформлення інтер`єру, розклад роботи, високий рівень бібліотечно-інформаційних послуг, атмосфера доброзичливості тощо. Всі ці “дрібниці” і створюють позитивний образ бібліотеки. Це – невід`ємні складові культури обслуговування, істотним компонентом якої є культура спілкування бібліотечного працівника з читачем.

Одним з найголовніших факторів бібліотечного обслуговування є повнота, своєчасність і безвідмовність в задоволенні потреб користувачів. Про якість роботи бібліотеки свідчить і різноманітність послуг, що пропонуються бібліотекою.

Мати позитивний імідж означає – бути першим, бути найкращим, бути не таким, як інші. На створення нашою бібліотекою такого іміджу пішло досить багато часу. У деяких починаннях ми стали першими – ініціювали проведення в бібліотеці художніх виставок, які вже стали традицією і своєрідною візитною карткою бібліотеки, а почалося все ще в 1974 році з виставки “Малюють наші діти”. Сьогодні експонується вже 148 виставка художніх творів академіка АМН України В.В.Безрукова.

До речі, в 2007 році, в рамках Року української книги та спільного інформаційного проекту між Національною науковою медичною бібліотекою України та Латвійською академічною бібліотекою в м.Рига, відбулася інформаційна, культурно-мистецька акція “Медицина в гармонії з мистецтвом”, де було представлено сучасну медичну літературу (більше 100 примірників) та 52 художні полотна В.В.Безрукова. А в 2008 році відбулася ще одна міжнародна акція – до української бібліотеки Москви Національною науковою медичною бібліотекою України передано 80 примірників українських видань.

Сьогодні відбувається трансформація бібліотек в культурно-інформаційні центри, де в практику роботи впроваджуються різні напрямки реклами та “паблік рілейшнз”. Умовно їх можна поділити на три етапи. Перший етап – розробка іміджу бібліотеки (інформаційні стенди, бейджі, створення фірмового стилю тощо). Другий етап – проведення рекламних кампаній та реклама окремих видів послуг або напрямків роботи. Серед них найактивніше використовуються джерела масової інформації. Третій етап – “Паблік рілейшнз” бібліотеки (зв’язки з громадськістю, лобіювання тощо).

Основним засобом створення та підтримання іміджу є фірмовий стиль, який складається з декількох компонентів, серед яких основне місце належить фірмовому знаку або емблемі бібліотеки, логотипу, слогану, який повинен бути коротким, динамічним та легко запам’ятовуватись.

Ще одним компонентом успішного образу є оформлення бібліотеки – її вивіски, оголошення, роздільники у фонді тощо. Сюди ж відносяться і виставки, які здатні привернути увагу користувачів до колекцій і матеріалів та активізувати використання бібліотечного фонду.

Реклама в бібліотеці залежить від багатьох факторів: ініціативності, винахідливості, творчого підходу людей, які тут працюють. В деяких бібліотеках створюють “скриньку рекламних ідей”.

Великі можливості для реклами відіграє співпраця з джерелами масової інформації. Так Національна наукова медична бібліотека України на постійній основі співпрацює з редакціями багатьох медичних видань, таких як “Медичний індекс”, “Серце і судини”, “Ваше здоров`я” тощо.

На відвідувачів нашої бібліотеки справляє велике враження різноманітність і оригінальність форм роботи: виставки, акції, лекції, презентації, музичні вечори тощо. Уся діяльність Національної наукової медичної бібліотеки України підпорядкована одній меті – створенню ефективного дієвого позитивного іміджу. Практика роботи показує, що прийшовши один раз – читач залишається з нами назавжди. Яскравим свідоцтвом цього є наша “Книга відгуків”, яка містить вже більше 100 записів.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,318sec