Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви.Конкретні й абстрактні. Велика літера і лапки у власних назвах

Тема. Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви.Конкретні й абстрактні. Велика літера і лапки у власних назвах

Мета: навчити учнів розрізняти назви істот і неістот,абстрактні і конкретні,загальні і власні назви;удосконалювати вміння їхнього розрізнення, домогтись засвоєння ними правил вживання великої букви і лапок у власних назвах;розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати пошану до хліба та праці хлібороба.

Тип уроку: комбінований урок  (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу).

Хід уроку

 Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Робота біля дошки. Запишіть речення. Підкресліть члени речення, назвіть частини мови. Визначте рід, число та відмінки іменників.

Першим був не Господь і не геній. Першим був простий чоловік. Він ходив по землі зеленій і, між іншим, хлібину спік. Хлібом геній живився кожен, щоби розум його не погас.

В.Симоненко.

Повторення  ключових питань теми.

Бесіда. 

  • Що означають іменники? Навести приклади.
  • На які питання відповідають?

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.

Засвоєння нового матеріалу.Виконання системи завдань.

Граматична розминка.

Запишіть на дошці і в зошиті іменники.Поставивши до них питання,визначте,чим вони відрізняються.

Дівчина,хлопчик,тато, мама,хлібороб,пташка, котик,учні. (Хто?)

Хліб,степ, вітер,хвиля,садок,яблуня,урожай. (Що? )

 

Створення проблемної ситуації.Як ви думаєте:чому іменник відповідає саме на питання хто? що?

(іменник називає особу і ми ставимо питання хто?,а також предмет –і ми ставимо питання що?)

 

Слово вчителя.

Іменник позначає предмет у найширшому розумінні цього слова.Поняття предметності охоплює назви:речей (портфель, таблиця), осіб (актор, школяр, герой),живих істот і організмів(борсук, лелека, вірус),речовин і матеріалів(вода, сіль, молоко), явищ природи(заметіль,дощ), установ, організацій, підприємств(університет, ліцей) тощо.

Тому за семантичними ознаками і морфологічною характеристикою іменники поділяються на такі лексико-граматичні розряди:

* конкретні й абстрактні іменники;

* іменники- назви істот і неістот;

* власні й загальні іменники.

Розрізнення назв істот і неістот у граматиці не завжди відповідає поділу на живі і неживі предмети.Тому важливе значення має з’ясування не тільки смислової, а й граматичної ознаки – закінчення  знахідного відмінка множини, що, як правило, збігається з родовим у назвах істот і з називним – назвах неістот.

Одним із способів розрізнення цих двох груп іменників є також постановка питання:хто?(до назви істот) і що? (до неістот).

 

Вивчення іменників із значенням конкретності або абстрактності

Конкретні й абстрактні іменники

Іменники з конкретним значенням називають предмети, явища, що пізнаються (сприймаються) безпосередньо органами чуттів, наприклад: стіл, дерево, дощ, дівчина, день, ліс. До цієї групи належать іменники, що є назвами:

а) одиничних предметів – назви людей, тварин, рослин, предметів неорганічного світу (хлопець, заєць, квасоля, килим, річка);

б) речовин, маси, матеріалу (молоко, повітря, полотно, деревина);

в) простору чи часу (берег, слуга, степ, місяць, урок, година);

г) власних назв (Петро, “Дніпро” (часопис), “Сонечко” (дитсадок), Київ).

 

Іменники з абстрактним значенням називають не власне предмети, а абстраговані, узагальнені властивості, дії, ознаки, процеси поза зв’язком з їхніми носіями чи виконавцями (просьба, прикрість, натхнення, кілограм, метр). Найчастіше це іменники, які називають поняття, що не мають реального втілення і сприймаються уявою.

 

До абстрактних належать іменники на позначення:

а) якостей і властивостей (щирість, чорнота, ясність, патріотизм);

б) психічних і фізичних станів (сон, тиша, страх, любов, непритомність);

в) дій і процесів (біг, хід, горіння, приїзд, перемовини);

г) понять етикету (вітання, прощання);

г) наукових понять (діалектика, функція, модальність, сюжет);

Чіткої межі між іменниками з конкретним та абстрактним значенням немає: іменники з конкретним значенням можуть набувати абстрактного значення, іменники з абстрактним значенням переходять у розряд іменників з конкретним значенням, наприклад: іменник берег у сполученні берег річки має конкретне значення, а в сполученні берег самоти – абстрактне.

 

Розподільний диктант.  Іменники – назви істот та назви неістот записати в дві колонки.

Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, інфузорія, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, Горбоконик, песиголовець, богатир, Котигорошко, переможець.

 

Творчий диктант

Завдання: утворити від поданих  дієслів і прикметників іменники, визначити конкретний чи абстрактний іменник .

Складати-                                                 великий-

доручати-                                                 чистий-

боротися-                                                  гордий-

глибокий-

 

Робота з підручником. Опрацювання таблиці «Велика літера у власних назвах» (Див.додаток №1)

 

Робота біля дошки. Записати. Пояснити вживання великої літери.

Євангелія, Богородиця, Апостол Андрій Первозванний, Великдень, Благовіщення, Іван Мазепа, Павло Полуботок, Микола Лисенко, опера “Наталка Полтавка”, місто Канів, Житомирська область, Європейська площа, майдан Незалежності, День Незалежності, Полярна Зірка, сузір’я Велика Ведмедиця, байка Глібова “Лев та Вовк”, Лев Симиренко, Верховна Рада, Президент України.

 

Словниковий диктант. Позначити орфограму “Велика буква у власних назвах”.

Леся Українка, співуча українка, село Українка, кобзар на майдані, вірш з “Кобзаря”, Михайло Старицький, картина Олександра Мурашка “Похорон кошового”, Світлана Дмитрівна Кошова; розділ з Біблії, біблійне оповідання, Богоматір.

 

Творче завдання.

Скласти речення зі словами.

Беркут- «Беркут»- беркут

 

Підсумок уроку.Рефлексія.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Сьогодні я на уроці дізналась ( дізнався ) …

 

Домашнє завдання.

Вивчити теоретичний матеріал.

Виконати вправу.

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №1

 

З великої літери пишуться

 

Правило Приклад
1.Iндивiдуальнi  (власнi) iмена,

по батьковi, прiзвища, прiзвиська

Тарас Григорович Шевченко;

 Богдан Хмельницький;

Ярослав Мудрий

2. Імена  тварин, назви дiйових осiб у казках та байках

 

 

Пес Нехай; кiт Воркiт;

братик Вовчик; Колобок

3.  Назви  держав, територiй, населених пунктiв, рiчок,  астрономiчнi назви

 

Україна; Європа; Львiв;

Рiвненська область;

село Веселий Гай; Днiпро;

планета Марс;

 сузір’я Чумацький Шлях

 4. Назви  найвищих  українських та       мiжнародних установ, органiзацiй та посад

 

Верховна Рада України;

Кабiнет Мiнiстрiв України; Президент України;

Органiзацiя Об’єднаних Нацiй; Товариство Червоного Хреста.

5.  Назви  релiгiйних  понять Бог; Божий Син; Святий Дух, Богородиця; Апостол; Бiблiя Євангелія.

 

6. Назви державних, релiгiйних та мiжнародних свят, iсторичних  подiй День Конституцiї України; Великдень; Рiздво Христове; Пилипівка, Спасівка,  Новий рiк; День молодi.

 

7. Назви художнiх творiв, газет, журналiв, заводiв, фабрик, навчальних  закладiв  (назва береться в лапки) Поезiя «Сон»,  фабрика «Любава»,

 журнал «Соняшник».

 

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,350sec