Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Тема. Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета:  поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його  значення,    морфологічні   ознаки   та синтаксичну роль у реченні; розвивати логічне  мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Вступне слово вчителя.

Добрий день, мої любі друзі,відкривачі нових земель, шукачі наукових скарбів.Сьогодні на вас чекає цікава мандрівка Морфологічним морем до берегів материка Гуліверії у пошуках важливого королівства.Вона триватиме 20 уроків.

« О, еврика!» (Актуалізація опорних знань учнів)

1.Який розділ науки про мову ми вивчаємо?

2.За якими основними ознаками групуються частини мови?

3.Скільки є частин мови?

4.Які ви знаєте королівства материка Гуліверії?Чому ми називаємо їх  самостійними частинами мови?

5.Назвіть королівства материка Ліліпутії.

6.Яке призначення службових частин мови?

– Отже,іменник – це самостійне королівство, що має свою територію,закони, з якими ми ознайомимося під час нащої наукової експедиції.

– Все готово для того, щоб експедиція пройшла успішно.Займайте свої місця на нашій шхуні, не забувайте про повагу до інших пасажирів, ввічливість. Перевірте, чи є все необхідне для праці:експедиційний щоденник (зошит),підручник, ручка, лінійка,олівець.Тож вирушаймо в дорогу.Тримаймо курс до берегів Гуліверії.А я запрошую вас до розмови.

* Чи буде наша мандрівка легкою?Від кого це залежить?

* Чи залежатиме наша мандрівка від удачі?

* Чи може досягти успіху байдужа, неуважна, безвідповідальна людина?

* Яким повинен бути шукач нових знань, щоб його справи йшли успішно?

* Чи можна, знайшовши науковий скарб, загубити його?Чому?

Поки ми долаємо голубі простори Морфологічного моря, можете трішечки відпочити, бо зараз ви надто напружені, замкнуті, насторожені. І я розумію, чому: у вас були години наполегливої розумової праці.Тому я ввімкну приймач.Послухайте музику.

Медитація.

Рефлексія.

Подорож у казку.

Казкар.  В одному царстві, яким правила цариця Граматика, жили різні частини мови.

1-й Глашатай.  Увага! Увага! Всім! Всім! Цариця вирішила вибрати собі друга, найзнаменитішого, найточнішого.

2-й Глашатай. Обранець має довести, що він найнеобхідніший.

Цариця Граматика

Ось присіла я на трон,

Треба починать прийом.

Хто там перший, Підійди.

Що хотів сказать – кажи!

Казкар. Зібралися всі частини мови. (Виходять 10 частин мови). Першому дали слово Іменнику.

Іменник. О, прекрасна царівно! Схиляюся перед вашою красою і розумом. Моє ім’я – Іменник. Нарекли мене так тому, що я даю назву усьому живому і неживому. Я у небі й землі, у людях і звірах, у житті, у радості, у праці й відпочинку. Я даю ймення усім вам. Уявіть, що мене не буде. І ваше царство, і слуги, і скарби – все щезне!

Царівна Граматика. Хай інші скажуть слово.

Частини мови. Так, так. Це правда. Нам без нього не обійтись.

Казкар. І так іменник став Царем, бо був уважний до кожного, знав імена усіх, був надійним другом і помічником іншим частинам мови.

 

Учитель. А зараз я запрошую вас до творчої лабораторії.

1.Яке загальне значення має іменник?

* Що він виражає?

* На які питання він відповідає?

Висновок:Іменником називається частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання : хто? або що?

Іменники мають такі граматичні категорії: рід число,відмінок.

Робота з підручником.

2.З’ясувати синтаксичну роль іменника в реченні.

Записати речення, знайти в них іменники, поставити питання до них, вказати за допомогою умовних позначок, якими членами речення вони виступають.

 

Патріотизм починається зі ставлення до своєї мови.Поняття рідної мови виступає поряд з поняттям рідного дому, батьківської хати, материнського тепла,Вітчизни.Культура мовлення -це  духовне обличчя людини.Мова єднає між собою представників певного народу у часі і в просторі.

 

Висновок: за синтаксичною роллю у реченні іменник найчастіше буває підметом та додатком. Може бути також присудком, обставиною або означенням.

 

* Підсумуємо вивчене на уроці. Колективний аналіз іменника як частини мови.

*То виявляється, що ми вже багато знаємо про цього короля.Та чи достатньо цих знань,щоб скласти тести в кінці подорожі?Можливо, ми все знаємо і нам не потрібно так багато часу залишатися в цьому королівстві, адже ще так багато невідкритих земель?Перевіримо,що ж вимагатиметься від нас на тестуванні.(Учням пропонується аркуш-     маршрутний  листок «Іменник на материку Гуліверії в океані Морфології» (див.додаток №1) ).

Завдання.З’ясуймо, що нам відомо з даної теми?Внутрішня мотивація: учні переконуються, що знань у них недостатньо, а щоб розширити їх, потрібно багато працювати.А для того, щоб добре засвоїти нові знання, спорудити новий будинок, потрібно мати міцний фундамент.Підмурок для фундаменту ми заклали ще в початковій школі, а сьогодні поновили його.Кожен із вас має бути впевнений, що матеріал, на якому будуватиметься тема, він знає глибоко.Я даю вам можливість перевірити себе.

Індивідуальне завдання. Часткове заповнення таблиці- опори.

Іменник – …частина мови, що означає…й відповідає на питання…

Іменники змінюються за…,… , належать до … .

У реченні іменники можуть бути….

«Мікрофон».

Я хочу більше дізнатися про іменник, тому що/для того щоб…

Робота з підручником.Перевіримо, чи правильно ми зробили висновки (Повторення матеріалу за параграфом підручника).

 

Рефлексія.Визначте відповідним кольором рефлексії, наскільки міцним є ваш фундамент.

Домашнє завдання.Диференційоване творче завдання:

скласти на тему «Мово моя рідна»

а) речення;

б)текст (прозовий, віршований – на вибір).

Підкреслити іменники, визначити граматичні ознаки.

 

Додаток№1.

Знати:

1.Які слова називаються іменниками?

2.На які питання відповідають?

3.Іменники змінюються за відмінками і числами,належать до певного роду.

4.Відмінки іменників.

5.Рід іменників.Іменники спільного роду.

6.Відміни іменників.

7.Збірні іменники.

8.Число іменників.

9.Незмінювані іменники.Рід незмінюваних іменників.

10.Написання не з іменниками.

11.Правопис складних іменників.

Уміти:

1.Знаходити іменники серед інших слів.

2.Змінювати іменники за числами й відмінками.

3.Визначати рід незмінюваних іменників.

4.Розпізнавати іменники спільного роду.

5.Поділяти іменники на відміни, групи.

6.Знаходити вивчені орфограми і пояснювати їх за допомогою вивчених правил.

7.Відмінювати чоловічі і жіночі прізвища, імена по батькові.

8.Визначати відмінкові закінчення іменників чоловічого роду ІІ відміни в родовому відмінку.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,318sec