«ХТО В БУДИНКУ ГОСПОДАР?»

Так каждый из вас да любит свою жену, как самого себя; а жена да боится своего мужа.

Еф.5:33

Мета:

– виховувати прагнення до дійсної любові, бажання її берегти та відчуття відповідальності за майбутню сім’ю.

Обладнання:

– мультфільми «Как обманули змея», «Сказка о глупом муже».

Хід уроку

Слово вчителя з елементами бесіди

В Андерсена є казка про селянина, який поїхав на ярмарок, щоб продати єдине багатство, яке вони нажили разом з дружиною, – коня. По дорозі в місто він поміняв коня на корову, корову – на вівцю, вівцю – на гусака, гусака – на курку, а курку – на мішок гнилих яблук.

У готелі, де сталась остання заміна, селянин зустрів англійців-мандрівників, упевнених, що невдалого торговця чекає прочухан від дружини. Але селянин стверджував, що дружина його розцілує. Кінець у казки щасливий: за мішок гнилих яблук чоловік отримав поцілунки від дружини і купу золота від англійців.

Чи підтримуєте ви андерсеновську стареньку? Чи згодні ви з нею? Як би ви вчинили на її місці? (Відповіді дітей)

Пригадаємо протилежний приклад – стара з казки Пушкіна про рибака і рибку. Яка із старих вам подобається більше? Чому? (Відповіді дітей)

Одна з героїнь роману Клайва Льюіса говорила: «Я из него человека сделала! Я ему жизнь отдала! А он? Эгоизм, сплошной эгоизм. Нет, ты слушай, когда я за него вышла, он получал сотен шесть. И до смерти бы их получал, если бы не мои заботы. Я его буквально тащила за руку. У него абсолютно нет честолюбия, его тащить – как мешок с углем. Я его силой заставила поступить на другую работу. Иногда он меня просто не слышал. Хоть бы из вежливости…Он, видите ли, хотел книгу написать… Куда ему? Ну, я из него дурь выбила».

Що ви думаєте про поведінку цієї жінки? (Відповіді дітей)

Бути чоловіком — справжнє чоловіче призначення, і ті любов і пошана, які відплачуються по праву главі сім’ї, є винагородою за його працю. У тому, що чоловік — глава, для жінки немає нічого образливого. Чоловік — це голова, а дружина — серце. Що головніше, важливіше? Чи може людина жити без серця або без голови? Адже якщо ми постійно з’ясовуватимемо, хто в будинку господар і у кого що краще виходить, то все життя може пройти у сварках і сперечаннях.

Коли Церква говорить, що чоловік – глава сім’ї, то це не стільки грізне нагадування жінці про її рабство, скільки запобігання чоловікові про те, яким він має бути, щоб дружина почитала його за главу.

Ось що говорив один з великих вчителів Церкви св. Іоанн Златоуст: «Итак, любить есть дело мужей, а уступать – дело жен. Поэтому, если каждый будет исполнять свой долг, то все будет крепко; видя себя любимою, жена бывает дружелюбна, а, встречая повиновение, муж бывает кроток…»

«Жена, скажешь ты, поступает дерзко? Но вспомни, что она – жена, слабый сосуд, а ты – муж. Ты для того, и поставлен над нею начальником и главою, чтобы сносить слабости подчиненной… Как царь является сам тем более достойным почтения, чем более возвышает честь подвластного себе начальника, а когда унижает и бесчестит его достоинство, тогда немало уменьшает и собственную славу; так и ты, бесчестя подвластную тебе начальницу, немало унижаешь честь и своей власти… Вспоминай и о том вечере, в который отец, призвав тебя, отдал тебе дочь свою, как бы некоторый залог на сохранение, и, отлучив ее от всего, от матери, от себя самого и от дома, вручил все попечение о ней твоей деснице. Подумай, что после Бога ты от нее получил детей, сделался отцом, и потому будь кроток в отношении к ней…

Жена есть пристань и важнейшее врачевство от душевного расстройства. Если эту пристань ты будешь соблюдать свободною от ветров и волнения, то найдешь в ней великое спокойствие, возвратившись с торжища; а если будешь возмущать и волновать ее, то уготовляешь сам себе опаснейшее кораблекрушение… Если случится в доме что-нибудь прискорбное по ее вине, то утешай ее, а не увеличивай скорби. Хотя бы ты лишился всего имущества, это не будет прискорбнее неприязни с женою; какую бы ты ни представил вину, ничто не будет несноснее раздора. Посему пусть любовь к ней будет для тебя драгоценнее всего…»

Звичайно, чоловіки бувають різні. Одна з жінок розповідала: «Мій колишній чоловік говорив: «Я – глава сім’ї. Якщо я скажу, що сонце – зелене, ти повинна погоджуватися». Якщо я за чоловіком як за кам’яною стіною, то, загалом, я не проти «зеленого сонця». Але чомусь всі життєві проблеми «голова сім’ї» надавав вирішувати мені».

Справжній чоловік відповідає за все, що відбувається в сім’ї. Якщо людина спіткнулася, хто в цьому винен: голова або нога? Ясно, що голова. У неї є очі, які повинні дивитися під ноги і вибирати дорогу, у неї є розум, який повинен вибирати безпечнішу дорогу. Ось і чоловік має бути таким главою і відповідати за все. Як, наприклад, це робить герой мультфільму «Как обманули змея»

Перегляд мультфільму «Как обманули змея»

з подальшим обговоренням

Питання для обговорення:

З чиєї вини сталося нещастя в пташиній сім’ї?

Чи звинуватив чоловік дружину? Чи надав їй самій виправляти ситуацію?

Чи можна цю сім’ю назвати щасливою?

Слово вчителя

Повернемося до повчань св. Іоанна Златоуста. Що ж він радить дружинам?

«Когда муж раздражен, уступи ему; а когда утомлен, помоги нежными словами и добрыми советами. И укротитель львов не силою смиряет разъяренного зверя, у которого в бешенстве прерывается дыхание, но укрощает его, гладя рукою и приговаривая ласковые слова.

Сколько бы ни была ты раздражена, никогда не укоряй супруга в понесенном ущербе, потому что он лучшее для тебя приобретение…

Кого не любит твой муж, того не хвали с хитрым намерением неприметно уязвить мужа словом…

Радости и все скорби мужа почитай общими. Пусть и заботы у вас будут общие, потому что через это возрастает дом. И твой совет может иметь место, но верх должен быть мужнин.

Когда муж скорбит, поскорби с ним и ты несколько, но вскоре потом, приняв светлое лицо, рассей грустные его мысли, потому что сетующему мужу самая надежная пристань – жена».

Тепер повернемося до казки Андерсена. Послухайте думку професійного психолога: «З точки зору психології в цій казці найцікавіша позиція дружини. Поведінка чоловіка мені здається відверто провокаційною і безвідповідальною, безглуздою. Єдине, що можна сказати в його користь, – він непогано до своєї дружини відноситься і навмисної шкоди в його діях немає. Те, що чоловік виграє парі і отримує хороші гроші, відбувається завдяки духу злагоди і любові, який в цій сім’ї існує. Те, що робить ця чудова дружина з казки Андерсена, це не з області логіки, це з області вищої мудрості. В рамках земних вона виглядає дуркою або блаженною. Це логіка любові, яка вище за справедливість і розсудливість, вище за розум. Тій любові, про яку говорив апостол Павло: «Любовь не превозносится, не ищет своего». «Якщо ми збережемо коня, а любов втратимо, то навіщо нам цей кінь?» – так міркує героїня Андерсена».

Таким чином, казка великого казкаря не про терпіння і слухняність чоловікові, а, перш за все, про любов. Як то кажуть, «правда – добре, а щастя – краще».

А зараз я хочу вас познайомити ще з однією дружиною з мультфільму «Сказка про глупого мужа».

Перегляд мультфільму «Сказка про глупого мужа»

з подальшим обговоренням

Питання для обговорення:

Чи згодні ви з поведінкою героїні мультфільму?

Як би ви вчинили на її місці?

Що ви можете сказати про героя мультфільму?

Чому чоловік повертається в сім’ю?

Практичне завдання

Я гадаю, що ви добре засвоїли уроки народної мудрості. Спробуйте пояснити значення прислів’їв і приказок. Чи згодні ви з ними?

Доброй жене домоседство не мука.

Жена верховодит, так муж по соседям бродит.

Жена мужу пластырь, муж жене пастырь.

Жена не гусли: поиграв, на стенку не повесишь.

Муж – голова, жена – душа.

Муж жене отец, жена мужу венец.

Пропади то серебро, когда жить нехорошо.

Родители берегут дочь до венца, а муж жену до конца.

Учи жену без детей, а детей без людей

Чужая жена – лебедушка, а своя – полынь горькая.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,344sec