Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід прикметників з однієї групи в іншу

Тема. Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід прикметників з однієї групи в іншу

Мета: ознайомити учнів із поділом прикметників на групи: якісні, відносні та присвійні, пояснити причини переходу прикметників з однієї групи в іншу, формувати вміння, доречно вживати прикметники  різних груп у мовленні, виховувати любов до природи.

Тип уроку: дослідження

Хід уроку

 Актуалізація опорних знань  учнів з теми.

Творча лабораторія.

Доберіть до іменників відповідні прикметники з поданих у дужках, узгоджуючи їх. Назвіть орфограму у виділених словах. Поясніть їх написання.

Зразок: Галерея (коричневий, картинний, товстий, кучерявий, солоний) – картинна галерея.

Листя (сонячний, кленовий, хмарний); брат ( дорожний, твердий, вузький, рідний, дорогий); мелодія (тісний, крутий, пурпуровий, приємний); кінь (глибокий, баский, гнідий, пернастий, дикий); вермішель (гордий, дерев’яний, яєчний, рейдовий) ; стежка (гарячий, щедрий, дебелий, терпкий, вузький, польовий).

 

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів. Засвоєння нового матеріалу. Виконання системи завдань.

Мовний аналіз.

Порівняйте прикметники. Чи є різниця між словами різних колонок? Щоб відповісти на питання, з’ясуйте, чи всі прикметники відповідають на одне і те ж питання. Які з прикметників мають ступені порівняння, а які ні? Які особливості в загальних значеннях прикметників поданих груп?

Новий                               Залізний                                Батькове (пальто)

Твердий                           осінній                                   тітчин (будинок)

Простий                     український                          Іванкова (обіцянка)

Білий                               сільський                               вовча (лапа)

 

Морфологічне дослідження.

Перевіримо наші знання.

Знайдіть прикметники і поясніть їх лексико-граматичну віднесеність. Які прикметники перейшли із одного розряду в інший і чому? Поясніть розділові знаки.

1 . Чую ваш голос простий і ласкавий,

Предки безсмертні мої:

Праця людини – окраса і слава,

Праця людини – безсмертя її! ( В. Симоненко)

  1. Не той здолав, хто вилив більше крові

Чи напустив на душу туману  –

Твоя могутність у твоїй любові

До колосків на рідному лану. (М. Руденко)

  1. На попіл ніхто не згорів: солдатські портрети на вишитих крилах пливуть…
  2. Я б вибрав найвищу почесть:

У чистім і чеснім бою

На чорному мармурі ночі

Зорю записати  свою!

  1. Ми ціною життя здобулись на права:

Ставить грань поміж чорним та білим ( З тв.. Б. Олійника)

  1. Короткий сон солдата на війні:

вартовий збудить чи проб’є тривога.

  1. Снага така зросла в мені:

Землею рідною живу

У бурях, снах  і наяву. ( З тв.. М. Стельмаха)

 

Робрика «Це цікаво».

Доберіть можливі прикметники – означення до поданих іменників. Поставте знак наголосу. Поясніть написання слова високоталановитий.

Зразок: Письменник – відомий, визначний, геніальний, талановитий, видний, обдарований, високоталановитий.

Артист, кінофільм, подвиг, зима, книжка, зустріч, праця, картина, екскурсія.

 

Лінгвістичне дослідження.

Який із цих прикметників ,,зайвий”? Вмотивуйте свій вибір.
Ласкавий, лагідний, лютий, гречний, солом’яний.
Блакитний, жовтавий, тьмяний, качиний.
Дерев’яний, веселий, лаковий, пластиліновий.
Доньчин, материн, батьківський, товаришів.
Ведмежий, солов’їний, заячий, жираф’ячий.
Ластів’ячий, пізній, грачиний, лебединий.
Смородиновий, малиновий, буряковий, виноградний.
Творча  лабораторія.
Доберіть, запишіть два-три прислів’я з якісними та присвійними прикметниками.


Завдання для взаємоперевірки.
Утворіть з поданими прикметниками словосполучення.
На які ознаки за відношеннями між прикметниками вказує кожен із них?
Вербовий, гречаний, джерельна, бронзовий, земляний, полтавський, чернігівський, місячний, український,чоловічий, юнацький.
Розподільний диктант
Визначити, до якої групи належить кожен із прикметників у словосполученнях. Запишіть їх у три колонки: якісні, відносні, присвійні.
Лебединий пух, лебедина вірність; ведмежа шкура, ведмежа послуга; оксамитова стрічка, оксамитова шкіра;  механічний пристрій, механічні рухи; ослина вуздечка, ослина впертість; солов’їне гніздо, солов’їний голос.

 

Підсумок уроку. Рефлексія.
Творча робота.
Подані фразеологізми ввести до самостійно складених речень. Вказати вжиті у фразеологізмах прикметники, до яких груп вони належать.
Бабина дочка, мокрим рядном накрите, блудний син, не в тімя битий.

Домашнє завдання.

Опрацювати теоретичний матеріал підручника і  виконати вправу.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,342sec