Година спілкування на тему: «УМІЙ – СКАЗАТИ, УМІЙ – ЗМОВЧАТИ»

Мета : вчити учнів основ культури поведінки в спілкуванні , необхідних для оволодіння міжособовими стосунками , користуватися правилами вирішення конфліктів , виховувати ввічливість , етичні почуття . На прикладі життєвих ситуацій ( розіграних інсценувань ) обговорити з учнями проблеми спілкування; розвивати уміння орієнтуватися в будь-якій мовленнєвій ситуації; виховувати в учнів тактовність, повагу один до одного й до старших.
Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки, : вислів Антуан де Сент Екзюпері “Єдина справжня розкіш – розкіш людського спілкування ”
Коментар: до проведення заходу залучаються учні, які братимуть участь в інсценуваннях «Дружня розмова», «Мати і донька», «Розмова на уроці» і «Подруги».
Хід заняття:

Вступне слово вчителя.
Відомий український педагог Василь Олександрович Сухомлинський писав: ” Мова – це віконця, через які людина бачить світ”. Вдумайтеся в ці слова. Від того, як ви володієте мовою, залежить ваше духовне багатство. “Багата мова – багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова – висока моральна культура. Від уміння спілкуватися залежить дуже багато в нашому житті. Спілкування є містком до появи справжніх друзів, отримання бажаного, роботи, кар’єри, досягнення мети. Зрештою, від уміння спілкуватися залежить те, чи будеш ти взагалі цікавим для людей, а значить, чи зможеш завоювати їх повагу та авторитет.
Зараз розглянемо ситуації, які трапляються з кожним і досить часто, і спробуємо зробити з них певні висновки.
Інсценування «Дружня розмова»

1 – ша дівчинка (звертаючись до подруги): Ти пам’ятаєш, що ми повинні були вчора зустрітися? Але ти не прийшла. Я прочекала тебе цілу годину.
2 – га дівчинка: Розумієш, у мене вчора був важкий день. Я мала добре підготуватися до контрольної з англійської. Тож увечері вже не хотілося нікуди йти.
1 – ша дівчинка: Тобі просто не хотілось іти! А те, що я чекала на тебе, – не важливо?
2 – га дівчинка:Вибач будь ласка, і зрозумій: ми дружимо, але не зобов’язані догоджати одна одній. Невже було б краще, якби я прийшла до тебе з поганим настроєм і зіпсувала його тобі?
Запитання до учнів.

Хто з дівчат правий у цій ситуації? Чому?
Інсценування «Мати і донька»

(наперед виходять Мати і дочка)
Донька. Мамо, нарешті ти прийшла! Ти купила мені зошити?
Мати. Ні, я не встигла. Чому б тобі самій це не зробити?
Донька. Добре, завтра піду. (через хвилину) Мамо, я ніяк не можу відібрати джинси і куртку. Допоможи мені.
Мати. Доню, я готую вечерю татові, почекай.
Донька. Ой, я ледве не забула, завтра потрібно принести до школи п’ять гривень – ми з класом ідемо до театру. Можна я візьму гроші з твого гаманця? Де він?
Мати. Ти можеш почекати, доки я закінчу свої справи?

Запитання до учнів

Чому виник конфлікт? Хто повівся неправильно?

Інсценування «Розмова на уроці»

(наперед виходять Учитель та Учень)
Учень. Маріє Михайлівно, ви мене сьогодні викличете? Я хочу виправити оцінку, отриману на минулому уроці.
Учитель. Ні, я подаватиму новий матеріал. Приходь на консультацію, там я прийму перездачу.
Учень ( через хвилину ). Маріє Михайлівно, пересадіть мене від Володі. Він увесь час підштовхує мій лікоть.
Учитель. Я не можу пересаджувати тебе щотижня на нове місце.
Учень (через хвилину). Погляньте, я правильно розібрав перше речення?
Учитель (роздратовано). Олеже, припини мене весь час відволікати! Ти заважаєш класу працювати! Виконай вправу повністю.

Запитання до учнів

Чому учитель невдоволений поведінкою учня? Поясніть свою точку зору.

Інсценування «Подруги»

1 – ша дівчинка: Привіт, Віко.
2-га дівчинка: Привіт, Яно. Як справи?
1-ша дівчинка: Відверто кажучи, не дуже добре.
2-га дівчинка: Чому?
1-ша дівчинка: Уявляєш, вчора цілий вечір вчила англійські слова, а на уроці отримала лише «задовільно». Потім на українській до дошки викликали, отримала 6 балів…після уроків побігла в бібліотеку,так потрібної книги вже не було. Уявляєш?
2-га дівчинка: нічого. Завтра буде кращий день.
1-ша дівчинка: Який там кращий! Завтра ж контрольна з математики і атестація з української. Я не уявляю, як я переживу цей кошмар!
2-га дівчинка: Але ж інші якось з цим справляються, хоча також переживають.
1-ша дівчинка: Так то інші. В них все легше і простіше, ніж у мене. Мене просто не люблять ні діти, ні вчителі…
Запитання до учнів
Яка з дівчат викликає симпатію? Віка чи Яна? Чому виникає негативне ставлення до її подруги?
Ситуативні завдання
1. Уявіть ситуацію: ви йшли вулицею, і раптом хтось вас покликав: “Гей, ти!” як ви до цього поставитесь?
2. Уявіть ситуацію: під час прогулянки містом вам довелося звернутися до незнайомої людини. Яким буде ваше звертання, якщо це перехожий, підліток, продавець?

Практичні дії учнів

Ось приклад мовлення сучасної молоді, яке вам треба відредагувати.

     (Текст проектується через кодоскоп або роздається на кожний стіл)

     Не бачив я Гриця Сала по закінченні школи кілька років. А то йду вулицею райцентру – Гриць чалапає.

     – Здоров! – кажу. – Ти що, з неба звалився?

     – Нє-є, – каже гордовито Гриць. – Я з учіліща. Язикі разниє іностранниє зучав. На поліглота учусь…

     – Молодець! – плещу його по сухореброму торсу. Отже, скоро Гриць Сало вийде на світову арену.

     – Понімаєш, – кривиться Гриць, – моя хвамілія січас не Сало, і не Гриць я. Я січас Жорж … Соловйов.

     Я вибачився і спитав делікатно:

     – Ти мені пробач, я у цих ділах не дуже петраю. А ось свою рідну мову ти забув, чи може, навмисне тренуєшся на інших?

     – Панімаєш, тєбє етого не понять. Чєловєческая башка очень інтересно устроєна. Там єсть уроді би такіе коробочки. Принцип дєйствія етіх коробочок такий: Єслі один язик туда влазить, то другой об’язательно вилазить. Вроді би один другого вишибає. А у поліглотів наоборот: сначала вишибає, а потім вшиває… так от у мене вже вишибнуло. Тепер буде вшибать…

     Після цього я Гриця більше не зустрічав. “Вшибнуло” йому чи ні – не знаю. А от що “вишибнуло”, то сам побачив. (Є.Дудар)

Бесіда.

Яку людину можна вважати приємною у спілкуванні?
Від чого залежить уміння спілкуватися?
Назвіть дієслова з часткою «не», які характеризували б тактовну людину? (наприклад – не заважає, не відволікає, не дошкуляє, не вимагає до себе уваги)
Як співвідносяться поняття «легковажність» і «легкість у спілкуванні»? Це тотожні поняття?
Чи можна навчитися легкості спілкування?
З якими людьми вам приємно спілкуватися? Чому?
Легкість у спілкуванні полегшує життя?
Зараз ми проведемо тестування «Чи гарний ти співрозмовник?» і дізнаємось, наскільки цікаво іншим з вами спілкуватися.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,407sec