Хімічний зв’язок і будова речовини

Тема. Хімічний зв’язок і будова речовини.

Цілі уроку: повторити і узагальнити знання учнів про хімічний зв’язок та його види. Залежність властивостей речовин від будови, розвивати полі культурну компетентність (використання віршів, уривків з художньої літератури), комунікативну (розвиток культури мови), самоосвітню (формувати прагнення учнів до навчання), компетенцію продуктивної творчої діяльності (складання учнями діалогів до теми).

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця «Типи хімічних зв’язків».

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.

Девіз: Для опису властивостей речовин достатньо знати їх електронну структуру (Л.Полінг).

 

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. На початку уроку я хочу прочитати уривок з твору Л. Керролла «Аліса в Країні чудес» : «За кілька кроків від неї сидів на гілці Чеширський кіт

Скажіть, будь ласка, куди мені звідси йти?

А ти куди хочеш потрапити? – запитав у неї кіт

Мені все одно …- відповіла Аліса.

Тоді однаково, куди йти, – зробив висновок кіт.»

Питання класу. Що кіт хотів сказати цим Алісі? І навіщо я прочитала ці слова на самому початку уроку? Правильно, потрібно знати мету своєї роботи.

Продовжте фразу:

на сьогоднішньому уроці я …

Тобто ми повторимо й узагальнимо знання про види хімічного зв’язку та будову речовини.

Знання одержані на уроках, слід уміти використовувати в потрібний момент. Ви повинні правильно відповідати на запитання, міркувати, мислити. Наприкінці уроку ми підіб’ємо підсумки.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Наші учні приготували кілька діалогів. Послухаємо їх.

Діалог 1.

Привіт! Я кислота.

Привіт! Я вода. Яка ти кислота?

Хлорид на кислота.

Моя формула H2O. Яка твоя формула?

Моя формула HCl. У нас з тобою ковалентний зв’язок.

Отже, ми родичі. У нас однаковий ковалентний зв’язок.

Виходить, так. А якщо ми потрапимо в той самий розчин …

То я перетворю твій зв’язок на йонний і твої молекули розпадуться.

Розпадуться на йони! До зустрічі.

Діалог 2.

Привіт, NaCl.

Привіт, H2O.

Який в тебе хімічний зв’язок?

У мене йонний зв’язок.

Чим ти доведеш?

А тим, що об’єдналися елементи з різним значенням електронегативності. І ще тим що під впливом твоїх молекул мій кристалик буду розпадатися на йони.

Ну добре повірю.

Отже, ми вислухали наших товаришів, а тепер підіб’ємо підсумок:

метод «Мікрофон»

Які види зв’язку ви знаєте?

Який зв’язок називається йонним?

Як утворюються йони?

Які сили взаємодії виникають між йонами?

Як утворюється ковалентний зв’язок?

Як відрізнити полярний зв’язок від неполярного?

Що таке електронегативність?

Учитель підбиває підсумок.

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок.

Учитель. Проведемо цифровий диктант.

Якщо ви згодні напишіть 1, якщо ні – 0.

Я стверджую, що:

  1. Йонний зв’язок виникає в речовинах між йонами.
  2. Йони – це нейтральні частинки.
  3. Це заряджені частинки.
  4. Ковалентний зв’язок не має різновидів.
  5. Молекули з ковалентним полярним зв’язком електронейтральні.
  6. Молекули з ковалентним неполярним зв’язком не мають заряду.
  7. Речовини з ковалентним полярним зв’язком мають молекулярну будову.
  8. Речовини молекулярної будови мають високі температури плавлення.
  9. Речовини з йонним зв’язком мають низькі температури плавлення.

10.Електронегативність – це здатність атома притягувати електрони.

11.Ковалентний полярний зв’язок виникає між атомами неметалів з різним значенням електронегативності.

12.у вузлах молекулярної кристалічної гратки знаходяться неполярні або полярні молекули.

Вивісити код: 101001100111

Учні обмінюються зошитами, перевіряють.

Учитель. А тепер перевіримо. Як ви навчилися застосовувати теоретичні знання на практиці. Адже, ми сьогодні сказали, що знання, одержані на уроках слід вміти використовувати в потрібний момент.

 

 

 

«Третій зайвий»

У кожному рядку знайти третього зайвого, пояснити свій вибір. Розста­вити ступені окиснення елементів.

І варіант ІІ варіант

NaCl SO3 MqO NO N2 CO

KCl NO CO2 H2O KCl PH3

NaCl O2 KF F2 NH3 H2

«Хрестики — нулики» Вибрати виграшний шлях:

а)   сполуки з йонним зв’язком; б)       сполуки з ковалентним полярним зв’язком.

в)   сполуки з ковалентним неполярним зв’язком.

 

KCl Na2S BaO
HCl NaBr NH3
CH4 H2 O2
HCl Cl2 MgBr2
CO H2S K2S
MgO KBr Cl2

 

 

CaO HBr O2
NH3 H2O H2
CO2 KI Br2

Біля дошки скласти структурні формули речовин та вказати їх будову:

А) KCl , HCl , NaF B) NH3 , CO2 , NaCl

Учитель. А на завершення цієї частини уроку я хочу сказати: природа, частиною

якої є речовини, оточує нас загадками, і спроба розкрити їх є найбільшою радістю в житті. Человек рождаетея на свете

Чтоб творить, дерзать,а не иначе.

Чтоб оставить в жизни добрый след

И решить все трудньые задачи.

Человек рождается на свете…

Для того? Ищите свой ответ!

ІV.Підбиття підсумків уроку, оцінювання знань учнів.

V. Домашнє завдання.Напишіть формули сполук: калій хлориду, магній нітрату, натрій сульфіду та вкажіть тип хімічного звязку * Поясніть механізм утворення хімічного звязку у натрій сульфіді.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

2 (18.2 KiB, Завантажень: 54)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,318sec