Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами. Реакція нейтралізації

Тема. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами. Реакція нейтралізації.

Мета. Дослідити хімічні властивості лугів – дію на індикатори, взаємодія з кислотами; закріпити уявлення про реакцію обміну на прикладі реакції нейтралізації; сформувати уявлення про ТБ під час роботи з лугами, розвивати вміння поводитися з ними, а також розвивати вміння складати рівняння реакцій; виховувати екологічно грамотну особистість.

Обладнання. Прилади та матеріали для виконання лабораторної роботи, натрій гідроксид, калій гідроксид, купрум (ІІ) гідроксид, ферум (ІІІ) гідроксид, індикатори, пробірки, хлоридна та сульфатна кислоти.

Тип. Вивчення нового матеріалу.

Девіз. Спостереження за явищами допомагають відкрити таємниці науки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Які речовини називаються основами?

2. Що таке луги?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель повідомляє тему та мету уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Для того, щоб ознайомитися з хімічними властивостями лугів проведемо лабораторні роботи. Але перш ніж приступити до виконання лабораторних робіт ознайомимося з ПТБ під час роботи з лугами.(слайд, інструкція)

Бережімо своє здоров’я та здоров’я інших

  Інструкція з охорони праці під час роботи з лугами.

  І. Загальні положення.

1. Луги – милкі на дотик, дуже їдкі. При попаданні на шкіру спричинюють опіки.

  1. Забезпечити учнів засобами індивідуального захисту.

IIВимоги безпеки перед початком роботи.

1.  Під час всіх операцій з лугами застосовувати засоби індивідуального захисту:
халат та гумовий фартух , гумові рукавиці, захисні окуляри, пінцети або щипці.

2.  Для нейтралізації пролитих лугів має бути склянка з розчином оцтової кислоти.

III.  Вимоги безпеки під час виконання роботи.

1. Розчиняти луги слід у фарфоровому посуді, повільно додаючи до води невеликі порції лугу при безперервному перемішуванні. Шматочки лугу можна брати тільки пінцетом або щипцями.

  1. Щоб уникнути опіків порожнини рота, а також отруєння, забороняється набирати розчин лугів у піпетку ротом. Для цього піпетками та гумовою грушею.

IVВимоги безпеки після закінчення роботи.

1. Відпрацьовані луги слід збирати в спеціально призначений посуд окремо і зливати в каналізацію тільки після нейтралізації.

  1. Розлиті луги необхідно негайно засипати піском , нейтралізувати розчином оцтової кислоти і після цього прибрати.

V.   Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

1. При попаданні на шкіру – змити великою кількістю води протягом 15-20 хвилин , а потім – розчином оцтової кислоти з масовою часткою 2%.

  1. Якщо луг потрапив в очі, промити їх великою кількістю води , а потім покласти вату, змочену розчином боратної кислоти з масовою часткою 2%

(1 ч.л. боратної кислоти на склянку води

 

І, що цікавого ви взнали для себе? Перерахуйте правила ТБ під час роботи з лугами.(учні відповідають) От і добре. Тоді приступаємо до виконання лабораторної роботи. Будемо працювати в парах.

У вас є інструктивна картка до лабораторної роботи №3 в зошиті.(слайд, або звернемось до ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія» 8кл демонстрація 8.18)

Лабораторна робота №3

Тема. Дія  розчинів лугів на індикатори

Мета. Дослідити , як  змінюють колір індикатори в лужному середовищі.

Обладнання та реактиви . Розчин натрій гідроксиду, лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, пробірки.

Хід роботи

1. У три пробірки налийте розчину натрій гідроксиду. У першу пробірку додайте 2-3 краплі лакмус, у другу –  метилоранж, у третю –  фенолфталеїн. Спостереження запишіть у таблицю.

Індикатори Забарвлення  індикатора
Лакмус  
Метилоранж  
Фенолфталеїн  

 

2. Висновок.

Ознайомтеся з нею. Чи все вам зрозуміло? (якщо є запитання вчитель допомагає розібратися в них, а якщо ні – учні приступають до виконання роботи) Після виконання роботи учні дають відповідь на питання.

Як змінюють колір індикатори в лужному середовищі?

Відомо, що луги вступають і в реакцію з кислотами. Ця реакція називається реакцією нейтралізації. Опрацюємо інструкцію до лабораторної роботи №4. Відкриваємо ППЗ«Віртуальна хімічна лабораторія» 8кл лабораторна робота 8.5.(слайд)                                                        (виясняє вчитель чи можна приступати до виконання роботи.  Після виконання роботи 2 учні записують рівняння реакцій на дошці.

Скажіть, а чому цю реакцію називають реакцією нейтралізації?

Якщо ви не можете відповісти то опрацюйте матеріал у підручнику.(після цього учні відповідають на поставлене питання).

Луги вступають у реакцію не тільки з кислотами, але й з кислотними оксидами.

Демонстрація. Що ми видихаємо? (вуглекислий газ) Це який оксид? (кислотний) Пропустимо його через вапняну воду. Що спостерігаєте?(помутніння) Отже, проходить хімічна реакція. Запишемо рівняння цієї реакції.

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

(учитель пояснює, що утворюється в результаті реакції) Це є характерна реакція на вуглекислий газ.

IV. Закріплення.

Мозковий штурм.

1.З якими речовинами вступають у реакцію луги?

2.Хто швидше напише рівняння реакцій.

3.Яку реакцію ми називаємо реакцією нейтралізації?

4.Яких ПТБ треба дотримуватися при роботі з лугами?

V.Підсумок уроку

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Завдання додому.

Ознайомитися з інструкцією на засобах побутової хімії. Можливо ви там щось знайдете про луги.

Опрацювати матеріал підручника. Виконати вправу…….

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

26 (17.6 KiB, Завантажень: 36)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 26 (63.5 KiB, Завантажень: 15)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,340sec