ГЕТЬМАН ІВАН МАЗЕПА І ЙОГО РОЛЬ У РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ХVІІІ СТ.

Мета: проаналізувати життя і діяльність І.Мазепи; сприяти виробленню учнями самостійного висновку про його місце в історії українського народу; розвивати навички самостійного опрацювання й аналізу історичних документів; розвивати вміння давати власну оцінку історичним подіям і діячам.; виховувати почуття національної самосвідомості, патріотизму

Обладнання: картки з історичними та візуальними джерелами, портрети І.Мазепи

Хід заняття

І.Організаційний момент

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

Вчитель

Майже 300 років замовчувалися часи Гетьманщини на Україні. Майже невидимим було життя одного з найвизначніших гетьманів України Івана Мазепи. Гетьман І.Мазепа був відданий ідеї української державності і відповідно ідеї соборності України.

Ми з вами на протязідвох занять спробуємо перенестися в ті часи, коли українське козацтво було могутньою і нездоланною силою, спробуємо дати власну оцінку діяльності Івана Мазепи.

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

1.І.Мазепа. Життєві віхи

Повідомлення учня

Іван Мазепа (20 березня 1639 — 21 вересня 1709) — український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687—1704), гетьман Військ Запорозького обох берегів Дніпра (1704—1709).

Іван Мазепа народився 20 березня 1639 року, в українському хуторі Мазепинці Київського воєводства Речі Посполитої. Хутір знаходився неподалік Білої Церкви. У 1592 році король Сигізмунд II Август пожалував його шляхтичеві Михайлові Мазепі-Колединському.


Батько Івана, Стефан-Адам Мазепа, був шляхтичем, але покозачився в часи Хмельниччини і став 1654 року Білоцерківським отаманом. Його дружина, Марина Мокієвська, була представницею старого шляхетського роду з Біло Церкви. Вона присвятила свої молоді роки сім’ї й вихованню сина Івана та доньки Олександри.

Дитинство Івана припало на час Хмельниччини і Руїни. Ще змалку мусив він навчатися військовій справі, їзді верхи, фехтуванню. Мати відправила Івана на навчання до Києво-Могилянської академії. В ній він три роки вивчав риторику та латину. Мазепа добре володів пером, у хвилини дозвілля писав вірші й цікавився всіма видами літературної творчості. Протягом свого життя він опанував 8 іноземних мов.

Закінчивши навчання, Іван повернувся додому. Батько мріяв про велику кар’єру для свого сина і вислав його до двору польського короля, великого князя литовського і руського Яна-Казимира. Іван став королівським пажем і зумів швидко завоювати прихильність короля. Мазепа вже тоді вмів чарувати людей.

Ян-Казимир щороку він висилав закордон трьох талановитих молодців шляхетського походження, щоб вони покращували свою освіту. Мазепа потрапив до цієї трійки стажерів і відвідав Німеччину, Францію та Італію. 1659 року він повернувся до Речі Посполитої. Після цього Ян-Казимир доручав Мазепі кілька разів дипломатичні місії в Україні.

З 1663 р. Іван Мазепа жив у родовому маєтку в с. Мазепинці, потім успадкував після смерті батька посаду чернігівського підчашого.

Наприкінці 1669 р. Мазепа вступає на службу до гетьмана Петра Дорошенка. Це був справді «переломний момент» (Д. Дорошенко) у житті й діяльності майбутнього гетьмана, який відтоді цілковито віддає себе українській державній справі.

У Дорошенка Мазепа був спочатку ротмістром надвірної корогви, себто командиром гетьманської гвардії, а згодом (десь коло 1674 р.) він, виконує обов’язки генерального осавула. У червні 1674 р, Дорошенко послав Мазепу до Криму й Туреччини, давши йому татарський ескорт і кілька полонених козаків з Лівобережжя, призначених у подарунок ханові й султанським достойникам. Під час цієї подорожі, біля р. Інгулу, Мазепа попав у руки запорожців, які могли б його вбити, якби не кошовий отаман Іван Сірко, що впізнав Мазепу й врятував його.. Булава гетьмана Лівобережної України до рук Івана Мазепи потрапила в 1687 р. Він мав тоді вже 50 років і був людиною з величезним життєвим та політичним досвідом.

Метою Мазепи як гетьмана Війська Запорозького було об’єднання козацьких земель Лівобережжя, Правобережжя, Запорожжя і, якщо можливо, Слобожанщини і Ханської України в складі єдиної Української держави під гетьманським реґіментом, та встановлення міцної автократичної гетьманської влади у становій державі європейського типу зі збереженням традиційної системи козацького устрою.

Сторінка з Апостола 1695 року, з титулом Івана Мазепи.

У народі побутувала й до сьогодні знана приказка: «від Богдана до Івана не було Гетьмана». Свою владу він ототожнював з могутністю держави. Мазепа якнайрішучіше захищався від будь-яких посягань з боку запорожців, що боролися за свою автономність, і від деяких старшин, які посилали донос за доносом цареві. У своїй зовнішній політиці гетьман відмовився від орієнтації на Польщу, Крим і Туреччину. Боротьба з Росією видавалась на той час безнадійною, тому тривалий час Мазепа просто продовжував лінію Самойловича, спрямовану на забезпечення максимально можливої автономії.Коли 1689 року на трон зійшов молодий і енергійний Петро І, гетьмануже вкотре застосував свій дар чарувати можновладців. Він надавав царю активну допомогу в грандіозних походах на турків і татар, постійно давав молодому монархові поради у польських справах: згодом між ними виникла тісна особиста дружба. Козацькі полковники із сарказмом зауважували, що «цар скоріше не повірить ангелові, ніж Мазепі», а російські урядники заявляли, що «ніколи ще не було гетьмана кориснішого і вигіднішого для царя, як Іван».

1700 року вибухнула Північна війна. У виснажливій боротьбі за володіння узбережжям Балтійського моря головними супротивниками виступали московитський цар Петро І і 18-річний король Швеції Карл XII. Війна викликала ремствування також серед українських селян і міщан. Вони скаржилися, що в їхніх містах і селах розмістилися московитські війська, які завдавали утисків місцевому населенню. «Звідусіль,— писав цареві Мазепа,— я отримую скарги на свавілля московитських військ». Навіть гетьман став відчувати загрозу, коли пішли поголоси про наміри царя замінити його чужоземним генералом чи московитським вельможею.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Mazepa-ukr Kult (281.5 KiB, Завантажень: 2)

Сторінка: 1 2 3
завантаження...
WordPress: 23.03MB | MySQL:26 | 0,822sec