Гетероциклічні сполуки, їх поширеність у природі та застосування

Тема. Гетероциклічні сполуки, їх поширеність у природі та застосування.

Цілі: ознайомити учнів з гетероциклічними сполуками їх поширенням у природі та застосуванням; розвивати мислення, вміння аналізувати та   використовувати свої знання у повсякденному житті.

Обладнання та реактиви: періодична система хімічних елементів, картки, схеми, комп’ютер.

                                            Хід заняття

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель.

До гетероциклічних сполук відносяться сполуки, що містять цикли, в яких один або два (декілька) атомів є елементами, відмінними від вуглецю. Гетероциклічні системи різноманітні. Елементи, які беруть участь в утворенні циклу, називають гетероатомами. Відповідно до кількості гетероатомів цикли поділяють на моно -, ди -, трігетероатомнікільця .Гетероцикли можуть містити три, чотири, п’ять і більше атомів. Як і у випадку карбоциклічних сполук, найбільш стійкі цикли з п’ятьма і шістьма атомами.

Демонстрація схеми будови атомів гетероциклічних сполук. Слайд 1.

Класифікація гетероциклічних сполук.
В залежності від природи гетероатому розрізняють кисне -, азото-і сірковмісні сполуки. Існують і сполуки, у складі яких є одночасно кілька однакових (мал. 2, діоксан) або різних гетероатомів (рис. 2, тіазол, оксазін). Крім того, їх ділять на насичені сполуки (мал. 1, піперидин) і ненасичені, тобто містять кратні зв’язки (мал. 1, фуран, піридин, тіофен). Залежно від числа циклічних фрагментів у молекулі розрізняють моноядернімоноціклічні з’єднання (м ал. 1) і поліядерні – містять кілька циклів, причому цикли можуть бути конденсовані (. Утримувати два загальних атома,мал.. 2, індол), або поєднані простий зв’язком (мал. 2, біпіріділ). В особливу групу виділяють макроциклічні сполуки, так звані краун-ефіри (краун – англ.корона), що містять понад чотири гетероатомів і більше десяти ланок у структурі циклу (ланкою називають фрагмент з двох хімічно пов’язаних атомів (мал. 2).Слайд 2.

Широко поширені гетероциклічні системи в природі, є побічними продуктами при коксуванні вугілля, переробки нафти і сланців, а також вони входять до складу нуклеїнових кислот ( ДНК та РНК).  Циклічні форми вуглеводів також відносять до кисневмісних гетероциклічних сполук.

Слайд 3.

Застосування гетероциклічних сполук.Слайд 4

• органічний синтез;

• виробництво лікарських препаратів;

• виробництво барвників;

• виготовлення розчинників;

V. Узагальнення і систематизація знань.

 Задача.

При спалюванні 8,4 г органічної речовини отримано 26,4 г вуглекислого газу та 10,4 г води. Щільність пари цієї речовини за повітр’ям становить 2,9. Визначте молекулярну формулу речовини. До якого гомологічного ряду вона відноситься?

VІ. Підбиття підсумків заняття.

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити конспект заняття.
  2. Підготувати інформацію про гетероциклічну сполуку – фуран.
ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Гетероциклічні сполуки, їх поширеність у природі та застосування (23.5 KiB, Завантажень: 10)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,323sec