ГЕОГРАФІЧНІ НАЗВИ В ІСТОРИЧНІЙ НАУЦІ

ТЕМА: ГЕОГРАФІЧНІ НАЗВИ В ІСТОРИЧНІЙ НАУЦІ

Мета: поглиблювати початкові знання та уявлення про історичні джерела, формувати в учнів уявлення про розмаїття історичних джерел та про науки, пов’язані з історією, місце етнонімів та топонімів на сучасній історичній карті України; сприяти залученню до активного словника учнів таких історичних термінів, як історична карта, топонім, етнонім та назв найголовніших історико – етнографічних регіонів України; удосконалювати вміння працювати з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення історії.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас «Історія України» 5 клас, карта «Україна від найдавніших часів»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Дидактична гра «Пароль».

Правила гри

Кожен учень по черзі має назвати поняття з попередньої теми, що буде своєрідним паролем переходу до іншої теми.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з тим, яких часів сягають не тільки назва нашої держави, а й яких століть сягають корені українського народу, як виникли ті або інші географічні назви, яку роль відіграють назви в «прочитанні» історичної карти.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда

  1. Звідки походить назва українці? А Україна?
  2. Яку ви знаєте історію виникнення міста, села або місцевості?

1. Початкові уявлення про етноніміку

 


Розповідь вчителя

Кожен народ має свою назву. Досліджує походження назв народів наука етноніміка. Назви народів можуть розповісти дослідникам багато цікавого про їх носіїв. Зокрема, до скіфів причорноморські степи заселяли кіммерійці. Це перший народ півдня сучасної України, який відомий за його власною назвою. Дослідники вважають, що назва кіммерійці походить від фінікійського слова камер – «темний». Імовірно, що кіммерійці були смаглявішими за інші народи й мали темніше волосся.

Скіфи, за переказами греків, виводили назву свого народу від імені легендарного царя Скіфа. А ось учені – етнографи вважають, що скіф означає блукач, вічний мандрівник, кочовий.

Назви народів – етноніми – тісно пов’язані з географічними назвами: назва території може переноситися на народ, що мешкає на ній, або ж навпаки – назва народу згодом стає назвою земель, що їх заселяє. Отож, досліджуючи назви, історики довідуються про території давніх народів, з’ясовують обставини подій, дізнаються про природні умови певних країн.

Назву Україна вперше вжито в в літопису під 1187р. щодо Київщини, Переяславщини й Чернігівщини. Згодом вона поширилася на всю нашу землю й дала найменування нашому народові, витіснивши з ужитку давнішу – Русь.

Географічні назви – топоніми – досліджує наука топоніміка. Важливим джерелом для вивчення топонімів є мапи, або ж карти – зменшені в багато разів зображення за допомогою умовних знаків усієї земної кулі чи окремих її частин.

2. Про що можуть розповісти географічні назви

Повідомлення учня «Легенда про заснування міста Києва». Вчитель розповідає про заснування міста Львова.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Колективна робота учнів

1. Розподіли топоніми, вписавши в таблицю букви, що позначають відповідні рубрики.

Назви міст, сіл, площ, вулиць, пов’язані з історичними подіями

Назви міст, сіл, площ, вулиць, пов’язані з історичними діячами

Назви міст, сіл, площ, вулиць, пов’язані з місцезнаходженням

     

А. Селище Первомайськ, Б. м. Львів, В. вулиця М. Грушевського, Г. м. Івано – Франківськ, Д. с. Кривеньке, Е. вулиця Трахтемірова, Є. с.Товстеньке, З. м.Київ,

І. Площа Коліївщини, К. вулиця Друкарська, М. Проспект Перемоги., Н. м. Долина.

2. Перше вживання назви Україна в писемних джерелах учені відносять до 1187. Познач на лінії часу вказану дату.

___________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ________________2013р.

Гра «Ерудит»

  1. Наука, що вивчає назви народів
  2. Наука, що вивчає географічні назви.
  3. Найбільша річка України, на берегах якої жили поляни.
  4. Найдавніша з відомих назв, що ними користувалися наші предки для називання своєї землі.
  5. Одне з найвідоміших міст України, її сучасна столиця.

V. Підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання. Опрацювати текст підручника, переглянути карти атласу (с.1-4)

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,319sec