ГЕНЕЗИС ВЗАЄМОДІЇ ДІТЕЙ ОДИН З ОДНИМ

Для дітей різного віку характерні різні форми спілкування одне з одним: у предметній діяльності, у грі, навчанні, можливе поєднання різних форм спільної діяльності й спілкування.

Говорячи про спілкування дітей раннього віку, необхідно згадати труднощі, які можуть мати складні наслідки в психічному розвитку дитини. Маля може не брати активної участі в спілкуванні. Все спілкування налагоджує дорослий. Проте дитина всмоктує в себе інформацію, як губка. У цьому віці для забезпечення повноцінного спілкування необхідний тісний фізичний контакт дитини з дорослим, його емоційне забарвлення. У цьому віковому періоді важко говорити про спілкування між дітьми, хоча, напевно, багато з нас спостерігали, як пожвавлюються двоє малят, побачивши одне одного у сусідніх візочках, або як 2—3-річне маля зосереджено спостерігає за меншою дитиною у візочку або в ліжечку й несе йому соску, брязкальце. Все це — перші кроки у взаємодії, перша співпраця, перші форми спілкування.

Характерно, що діти молодшого дошкільного віку спілкуються в ході предметної діяльності й первинних видів гри. Для них спілкування є мимовільним і переважно невербальним. При цьому вони займають позиції «поруч», тобто кожен грається своїми іграшками, робить свої «пасочки», однак в одній пісочниці, поруч. Приводом для спілкування може бути будь-який предмет або будь-який вид діяльності, що є цікавим для маляти. Для спілкування з таким малям дорослі або старші діти мають увійти в контекст його діяльності. Тільки тоді вдасться налагодити справжнє спілкування. При спілкуванні з старшими дітьми маля найчастіше бере пасивну участь у їхніх іграх і заняттях, займає позицію «поруч», позицію спостерігача, усмоктуючи враження.

Згодом, коли спілкування стає вербальним, більш індивідуальним і колективним, з’являються початки багатопозиційного діалогу, виникають можливості спільної діяльності «на рівних». Діти вже можуть проникати в чужий контекст і самостійно його розвивати, формувати зі своїх особистісних контекстів загальний зміст у рамках спільної діяльності.

У старших дошкільників можливості спілкування з однолітками розширюються. У п’ятирічок розвивається й удосконалюється колективна діяльність у рамках сюжетно-рольової гри. Діти довільно займають додаткові позиції стосовно одне одного. Вищий результат у цьому напрямку — добровільна згода прийняти «нецікаву» роль, щоб зберегти цілісність гри. При цьому організують діяльність старші діти або дорослий.

Шестирічні діти починають освоювати нові види спілкування в рамках гри із правилами, а також розвивають засвоєні форми.

Оволодіння позиціями спілкування починається в іграх: образних, режисерських, сюжетно-рольових, в іграх із правилами. Ігри з правилами стають базою, на якій будується розвиток найскладніших і формалізованих видів спілкування.

Відокремлюючи молодших школярів від дошкільників, ми часто забуваємо, що діти цього віку належать до однієї й тієї самої епохи — епохи дитинства. Д.Ельконін писав, що людина, яка належить до цієї епохи, це людина, яка грається. Для дошкільника гра — провідна діяльність. Для молодшого школяра провідна діяльність — навчання, однак гра при цьому не втрачає своєї актуальності, а стає формою, за допомогою якої розвивається й формується до кінця молодшого шкільного віку навчальна діяльність. Наступність в організації життя дошкільників і молодших школярів істотно залежить від того, як організоване спілкування дітей цього віку, а також від того, як спілкуються дорослі — учителі, вихователі й батьки.

У спілкуванні одне з одним діти найлегше вибирають позиції «під» і «над». До початку шкільного навчання нормально, що дитина, яка розвивається, вміє утримувати ці позиції й навіть прагне бути учнем; і, водночас, любить гратися в школу, де намагається в ігрових ролях затвердитися в позиції «над». А позиція «на рівних» передбачає постійний перехід з однієї позиції спілкування — «над» в іншу — «під». Саме так у дітей виникає вміння підлаштовуватися одне під одного, знаходити спільну мову, ототожнюватися в спілкуванні й діяльності, а головне — наблизитися до пошуку власного «Я».

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,324sec