Генетичний зв’язок між неорганічними сполуками

Тема. Генетичний зв’язок між неорганічними сполуками.

Цілі:  Узагальнити та систематизувати знання учнів про основні класи неорганічних сполук, сформувати уявлення про генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук, розвивати вміння узагальнювати та систематизувати інформацію.

Обладнання: Періодична система Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг металів.

                            Хід заняття.

І.Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Хімічний диктант.

Якщо вчитель диктує формулу, учні пишуть назву, і навпаки.

  1. Магній хлорид.
  2. Са(ОН)2.
  3. Ортофосфатна кислота.
  4. Алюміній оксид.
  5. Na2 SO4.
  6. СО2.
  7. Аргентум нітрат.
  8. H2SiO3.

      Бесіда.

До яких класів неорганічних сполук відносяться речовини, що використані в диктанті? Учні узагальнюють інформацію про класи неорганічних сполук.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

На підставі деяких спільних ознак всі речовини розділяють на окремі групи — класи. Знаючи, до якого класу належить дана речовина можна заздалегідь передбачити її властивості

Прості речовини підрозділяють на метали і неметали. За кімнатної температури всі метали, за винятком ртуті,— тверді речовини. Вони добре проводять теплоту і електричний струм, мають характерний металевий блиск. Більшість металів витискують водень з кисню а найбільш активні — із води. Серед неметалів є гази, рідини й тверді речовини. Більшість неметалів не мають металевого блиску, не проводять теплоту і електричний струм.

  • Як підрозділяють складні неорганічні речовини?
  • Дайте визначення кожному класу.

Рідко речовини, що відносять до одного класу сполук, мають однакові фізичні властивості, але вони більше схожі за методами добування та хімічними властивостями.

Розповідь учителя

В результаті хімічних перетворень речовини одного класу перетворюються на речовини іншого: із простої речовини утворюється оксид, з оксиду — кислота, з кислоти — сіль. Іншими словами,вивчені  вами класи сполук взаємозв’язані. Ми можемо встановити цілий ряд переходів одних сполук в інші, тобто генетичний зв’язок  між ними. Розглянемо його на прикладі металу (кальцію) і неметалу (вуглецю).

Кальцій при згорянні на повітрі утворює оксид СаО, що приєднує воду, перетворюючись в основу — кальцій гідроксид Ca(OH)2. Послідовність цих реакцій можна представити у вигляді схеми:

Са→СаО→Са(ОН)2.

При горінні вуглецю утворюється оксид СО2, що реагує з водою з утворенням карбонатної кислоти Н2СО3:

С→С02→Н2С03.

При взаємодії кислоти і основи утворюється сіль:

Са (ОН)2 + Н2С03 →СаСО3 + 2Н2О.

Сіль також може бути добута при взаємодіях:

ü    металу з кислотою;

ü    основного оксиду з кислотою;

ü    лугу з кислотним оксидом;

ü    основного оксиду з кислотним.

Знання генетичного зв’язку між різними класами неорганічних речовин дозволяє підбирати зручні та економічні методи синтезу речовин з доступних реагентів, наприклад сіль безоксигенової кислоти можна добути як реакцією обміну:

FeSО4 + Na2S -» FeS + Na24,

так і з простих речовин — металу і неметалу:

Fe + S = FeS.

ІV .Узагальнення та систематизація знань.

  • Завдання
  1. Розгляньте генетичний зв’язок між класами неорганічних ре­човин    на прикладі магнію і вуглецю. Напишіть рівняння ре­акцій.
  2. Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

А) Mg→MgO→MgCl2→MgCO3→Mg(NO3)2 ;

Б) S→SO2 →Na2 SO3→ BaSO4 →SO2;

В) Na→ Na OH→ Na2 SO4 →NaCl →NaNO3.

  1. Розташуйте запропоновані речовини в порядку, що характеризує генетичний зв’язок класів речовин, складіть відповідні рівняння реакцій:         А) фосфор(V) оксид, калій фосфат, фосфор, фосфатна кислота;

б ) барій гідроксид, барій оксид, барій карбонат, барій;

в) купрум(ІІ) оксид, купрум(ІІ) гідроксид, мідь, купрум (ІІ) сульфат.

V. Домашнє завдання.

1. Опрацювати конспект.

2. Скласти рівняння перетворень.

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,328sec