Гармонія барв

Мета:
ознайомлення зі значенням кольорів, їхнім впливом на людину, її самопочуття, емоції; діагностика емоційного стану, потреб особистості.

Обладнання; набір кольорових смужок (7 штук) для кожного учня, синя та оранжева картки, таблиця з різнокольоровими числами, кольорові олівці та папір для малювання.

 

 

 

Вправа «Наш настрій»

Розкладіть смужки в довільному порядку, придивіться до них. Візьміть у руки той колір, який вам сьогодні найбільше до вподоби, з яким хочеться подружитись, побути довше.

Підсумок: ви підсвідомо вибрали собі «в друзі» ті кольори, що відповідають вашому настрою:

 • червоний — піднесеність;
 • оранжевий — радість;
 • жовтий — приємний;
 • зелений — спокій;
 • синій — сум;
 • фіолетовий — тривожність;
 • чорний — дуже незадовільний;
 • білий — складно сказати.

  Отже, кольори впливають на людину, її самопочуття, емоції.

  Потреба в кольорах властива людині ще з доісторичних часів. Ще в кам’яному віці охрою малювали на стінах печер. В єгипетських пірамідах археологи виявили приміщення, які побудовані так, що сонячні промені заломлювались і освітлювали кімнату одним із кольорів. Такі кімнати використовувалися для лікування та богослужіння. Цілитель визначав, який колір необхідний хворому, його купали в кімнаті такого кольору і здоров’я поліпшувалося. Лікар Авіценна, зіставляючи кольори з конституцією людини, рекомендував пацієнтам кольорові ліки, виготовлені з висушених рослин, та кольорові ванни.

   

  Експеримент

  Показують почергово оранжеву і синю картки.
  Що відчули діти?

  Канадський науковець Вольфатр показав своїм студентам на кілька хвилин оранжевий колір. До і після експерименту він виміряв тиск, пульс і частоту дихання. Під час розглядання оранжевого кольору ці показники у студентів підвищувались. Коли ж вони споглядали темно-синій колір, показники нервової системи були протилежні. Наставало заспокоєння, пульс ставав спокійнішим, тиск знижувався, дихання уповільнювалося. Те, що спостерігається зі студентами в Канаді, відбувається з усіма людьми світу, бо мова кольорів інтернаціональна. Навіть на тварин кольори діють так само.

  З 4500 кольорових відтінків вчені вибрали кольори, які найбільше впливають на психологічний стан, і в результаті їхніх спостережень виникла наука про псих психологію кольорів, яка визначає чотири основних кольорів (червоний, синій, жовтий, зелений) та похідні (фіолетовий, коричневий, сірий, чорний).

   

  Інформаційне повідомлення «Ваш улюблений колір»

  Який ваш улюблений колір ?

  Червоний
  — колір літа, гідності, лідерства. Найбільшу силу він має ввечері. Якщо людина вибирає цей колір, їй властиві такі якості:

 • сповнена життєвої енергії;
 • має почуття власної гідності;
 • відчуває себе всемогутньою, стає загрозою для слабшого;
 • нічого не відкладає на потім, усе хоче мати зараз;
 • сильна духом;
 • високий рівень активності.

  Якщо людині до вподоби темно-червоний колір, то вона живе без конфліктів і сварок.

  Синій
  — це колір спокою і холоду, пробуджує
  потяг до чистоти. Часто Діва Марія на іконах одягнена в синє. Темно-синій колір — це абсолютний спокій. Споглядаючи його, людина відпочиває. Якщо людина вибирає синій колір, то їй властиві такі якості:

  * в врівноважена, почувається впевнено на новому місці;

 • вірний товариш, гарний сім’янин;
 • має чутливе серце;
 • любить солодке (тому колись цукор-рафінад обгортали в синій папір).

  Синьому кольору віддають перевагу люди, схильні до повноти. А худорляві страждають від недостачі синіх променів, тому їм слід приймати ванни синього кольору. Якщо людина не сприймає синього кольору, це означає, що вона не задоволена особистим життям, людьми, що її оточують. Така людина метушлива. Діти, у яких низька успішність у школі, не сприймають синій колір. Синій одяг і сині меблі без інших кольорів викликають депресію.

  Жовтий
  — це колір сонця. Люди, яким до вподоби цей колір, мають такі якості:

 • честолюбство;
 • потребують негайного підтвердження, що їх люблять, цінують, поважають;
 • живуть з надією на краще — оптимісти;
 • заздрісні.

  Зелений — це найспокійніший колір, не має радості, смутку, емоцій. Він нічого не вимагає, нікуди не кличе. Це задоволення собою. Око і душа спочивають на ньому. Люди, які вибирають зелений колір, мають такі риси:

 • впевненість і самовпевненість;
 • бажання досягти успіху;
 • вміння оцінити себе.

  Світло-зелений
  — означає бажання встановлювати контакти, зустрічатися з іншими людьми, з чимось новим у житті.

  Оранжевий
  — створює гарне самопочуття. Символізує теплоту і процвітання. Це колір тепла, вогню, волі й сили.

  Фіолетовий
  — тим хто вибирає його, характерна:

 • схвильованість, приховані таємниці;
 • відсутність у житті надійності й цілеспрямованості;
 • імпульсивність, на них легко впливають інші люди;
 • схильність до меланхолії.

  Чим вищий рівень культури людини, тим менше цей колір їй подобається. До настання статевої зрілості фіолетовий колір вибирають 73 % дітей. Серед дітей, які мають вади в розумовому розвитку, 83 % віддають йому перевагу.

  Сірий — межа між світлим і темним. Люди, яким до вподоби цей колір, — обережні і замкнуті. їм властиві співчуття до інших, безпроблемні стосунки в колективі.

  Білий — це початок, «чиста дошка», абсолютна свобода. Тому і плаття у нареченої біле, тому і білі квіти дарують лише двічі в житті: на весілля і на похорон (початок нового стану душі).

  Чорний
  — межа, за якою зупиняється кольорове життя. Це стійка позиція протесту, агресивність, імпульсивність. Хто вибирає цей колір, той постає проти своєї долі, намагається бути сам її господарем, що часто призводить до трагічності.

   

  Медитаційна вправа «Кольорове довкілля»

  Візьміть у руки кольорову смужку, кілька секунд розглядайте її, а потім заплющте очі і в уяві збережіть цей колір, поступово поширте його в довкіллі.

 • Кому вдалося уявити це?
 • Кому частково це вдалося?
 • Кому перешкоджали інші кольори? Які?

  На початку важко відтворити в пам’яті певний колір. Перешкоджають інші кольори, частіше — чорний. Після 8—10 днів роботи з’являться певні результати. Чорнота відступає. –

  Сприймати світ у кольорі — це радість для людини, це позитивні емоції, енергія сили, здоров’я та успіху.

   

  Інформаційне повідомлення «Кольоровий тиждень»

  Кожен день тижня має своє забарвлення.

 • Понеділок — зелений,
 • вівторок — червоний,
 • середа — оранжевий,
 • четвер — фіолетовий,
 • п’ятниця — синій,
 • субота — коричневий, чорний,
 • неділя — жовтий.

  Якщо ви знаєте, у який день народилися, той колір буде служити вам як оберіг. Щоб захистити себе від стороннього впливу, майте протягом дня на собі хоч ниточку того кольору, який сьогодні день. А ось порада астрологів. Якщо ви хочете уникнути неприємностей, то, лягаючи спати, уявіть, що ви огорнуті сяйвом кольору дня, у якому засинаєте, а над цим сяйвом — оболонка кольору наступного дня. Наприклад, у неділю ви в жовтому коконі із зеленою оболонкою. Спробуйте — і ви значно поповните власну енергетику.

   

  Інформаційне повідомлення «Кольори в нашому житті»

  Колір має силу, вагу. Він може підвищувати або знижувати температуру в приміщенні. Чому? (Існують теплі і холодні кольори.)

  Теплі кольори

  Червоний
  (колір літа).

  Жовтий (колір сонця) —легкий, сяючий, зігріваючий. Цей ефект теплоти найкраще виявляється, коли дивитися на світ через жовте скло, особливо в зимові похмурі дні. Око радіє, серце переповнюється захватом, душа співає, відчуває теплий подих.

  Оранжевий
  (поєднання жовтого і червоного), тому зігріваюча сила більша від сили червоного і жовтого окремо взятих.

   

  Холодні кольори

  Синій (протипоказаний під час холоду).

  Зелений
  (омолоджує як фізично, так і морально).

  Бірюзовий
  (поєднання синього і зеленого, тому дуже холодний) слід використовувати у гарячих цехах.

  Колір є основним чинником у будь-якій системі зцілення. Він необхідний для душі, як повітря для тіла.

   

  Оздоровлення кольором

  Колір можна ввести в тіло через їжу, воду, дихання, шкіру. Шкіра має властивість вбирати колір, якого не вистачає організму. Це може відбуватися так:

 1. 10 хвилин хворий дивиться на певний колір.
 2. Приймає ванни в кімнаті з кольоровими стінами.
 3. Перебуває в кімнаті з кольоровими лампами.
 4. Якщо можливо, оточує себе і в побуті, і на роботі певним кольором (шпалери тощо).

  Червоний колір лікує нирки, легені, шлунок.

  Синій
  — зменшує головний біль, безсоння, свербіж, зубний біль, кашель, опіки, запалення очей та інші запальні процеси. Чому? (Холодні тони, заспокійливий колір.)

  Жовтий — зміцнює нерви (несе позитивні магнітні потоки), лікує нирки, очищає від шлаків печінку, допомагає працювати мозку. Відсталі і занедбані діти краще навчаються в приміщені жовтого кольору.

  Зелений
  — знижує тиск, стабілізує емоції (створює відчуття задоволеності). Омолоджує. Лікує серце, печінку, дихальні — шляхи.

  Оранжевий
  — стимулює щитовидну залозу, зміцнює легені.

  Фіолетовий
  — лікує хвороби кісток, струс мозку, хвороби черепа, пухлини.

  З огляду на ці особливості кольорів лікарські таблетки мають певний колір. Заспокійливі таблетки — жовтого, апельсинового, тілесного кольору (але не червоного). Таблетки від безсоння — сіро-голубі, темно-вишневі. Таблетки від болю в шлунку— білі.

   

  Експеримент

  Діти впродовж 2 секунд дивляться на різнокольорові числа. Записують числа, які запам’ятали.

  Підсумок: краще запам’ятовуються ті числа, які записані улюбленим кольором, що відповідає дню, у який проводиться вправа. Отже, напрошується висновок, що для кращого навчання бажано мати кольорові підручники. Якщо у дитини улюблений зелений колір, то й підручник нехай буде зелений (друкований зеленою фарбою). Поки що можна користуватися звичайними кольоровими закладинками.

  У школах західних країн більше прислухаються до подібних порад науковців. Тому колір паперу, на якому пишуть, і пасти змінюють щомісяця. У школах Німеччини діти пишуть на зеленому, червоному папері чорною пастою. У школах США — на білому папері зеленою, синьою, чорною пастою; на червоному папері білою або ж зеленою пастою; на жовтому папері чорною пастою; на чорному папері жовтою пастою.

   


   

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,334sec