• Зареєструватись
  • План-конспект уроку на тему: Характеристика родин з класу Дводольні. Родини Бобові, Складноцвіті

    загрузка...

    Тема: Характеристика родин з класу Дводольні. Родини Бобові, Складноцвіті.

    Мета уроку: ознайомити учнів із представниками родин Бобові, Складноцвіті та характерними для них ознаками. Розвивати вміння порівнювати будову рослин різних класів та родин.

    Розкрити значення рослин у природі та житті людини.

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

    Форми та методи: розповідь, бесіда, робота з таблицями.

    Терміни та поняття: родина Складноцвіті, родина Бобові, плід сім’янка, біб, суцвіття кошик.

    Обладнання: гербарні зразки, живі об’єкти рослин, малюнки.

                                                          Девіз уроку:

                                                                   «Навчайся на уроці»

    Хід уроку.

    І. Організаційний момент.

    Вправа «Подаруй комплімент». Учні по черзі говорять один одному компліменти, тим і піднімають собі настрій на уроці. Вчитель стежить, щоб комплімент отримав кожний учень.

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

    1 Фронтальна бесіда.

    1. За якими ознаками представників розових можна відрізняти від рослин інших родин?
    2. Які особливості будови квітки розових?
    3. Які суцвіття характерні для представників родини Розові?
    4. Які типи плодів характерні для розових?
    5. Які особливості будови квітки та суцвіття капустяних?
    6. Які типи плодів утворюють Капустяні?
    7. Які характерні ознаки родини Пасльонові?
    8. Різноманітність та господарське значення Пасльонових?
    9. Які види родини Капустяні вирощують у вашій місцевості? Де людина застосовує ці рослини?

    2 Індивідуальні завдання на картках.

    3 Біологічний диктант.

    • Напишіть формулу квітки родини Розові.
    • Напишіть формулу квітки родини Пасльонові.
    • Життєва форма Капустяних
    • Який тип плоду у представників родини Хрестоцвіті.
    • Назвіть типових представників родини Розові.
    • Який тип плоду у розоцвітих ?
    • Напишіть формулу  квітки хрестоцвітих.

    Далі перевіряють відповіді один одного.

     

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    Вправа: «Як боби пароплав зірвали»

    Великий пароплав “Харків” плив із-за кордону до рідних берегів. Всі його трюми були наповнені бобами. Недалеко від Константинополя сталась неприємність: пароплав наскочив на кам’янисту міль. Пароплав пройшовся днищем по дну і, зробивши невелику пробоїну, так би і доплив до Одеси, якби не боби. Через деякий час з величезним шумом лопнули шви бортів і палуби. Пароплав розломився на дві частини. На щастя, ніхто не постраждав.

    Яка ж причина аварії? (До трюмів потрапила вода, боби почали набухати, їх об’єм збільшувався).

    ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

    Тема уроку: Характеристика родин із класу Дводольні. Родини:

    Бобові, Складноцвіті.

    Мета уроку: Ознайомитись із представниками родин Бобові та Складноцвіті, віднайти загальні ознаки характерні для кожної з родин. Порівняти будову рослин родин Бобові та Складноцвіті.

    V. Надання необхідної інформації.

    1. Інформаційне повідомлення з використанням наочності.

    2. Інтерактивна вправа.

    - Самостійна робота учнів з текстом підручника  або електронним посібником.

    Вчитель пропонує учням розглянути будову квітки, тип плоду, суцвіття, складність листків та форму листкової пластинки рослин родини Бобові. Розпочати заповнення таблиці, користуючись натуральними об’єктами, гербарними зразками, малюнком з електронного посібника та малюнком, що в тексті підручника.

     

    Порівняльна характеристика родин Бобові та Айстрові класу Дводольні відділу Покритонасінні.

    Родина Життєва форма Формула квітки Плід Представники Значення
    Бобові 12 тис. видів. Трави, кущі, зрідка дерева. Ч5П1,2,2Т9+1М1.

    Віночок утворений вітрилом, веслами й човником.

    Біб. Горох, квасоля, конюшина, люцерна, люпин, жовта акація, верблюжа колючка. Харчові, кормові культури. Медоноси. Важлива роль у сівозмінах-збагачення ґрунту азотом, фіксованим бульбочковими бактеріями. Декоративні, лікарські рослини.
    Айстрові(скаладно-цвіті) 20 тис. видів Трави, напівкущі, кущі, дуже рідко дерева. Суцвіття – кошик. Квітки плідні й безплідні. Чашечка – плівки або чубчик з волосків.

    П5Т5М1

    Сім’янка. Соняшник, ромашка, волошки, кульбаба, айстри, осот, топінамбур, полин, жоржини. Харчові, технічні, декоративні рослини. Медоноси. Лікарські. Бур’яни.  Деякі викликають алергію.

    - Поміркуйте!

    Чому сівозміни сприяють підвищенню врожаю?

    - Повідомлення учнів на тему: «Значення бобових у природі та житті людини».

    - Робота з текстом підручника або електронним посібником

    1. Розгляньте квітку представників родини Айстрові.
    2. Зверніть увагу на типи квіток родини Айстрові.
    3. Зверніть увагу на тип плоду.
    4. Які суцвіття характерні для представників родини Айстрові?

    Користуючись гербаріями, живими об’єктами, малюнками закінчіть таблицю.

    - Навчальна дискусія.

    Чому суцвіття багатьох айстрових на перший погляд нагадують одну квітку?

    - Повідомлення учнів на тему:

    «Господарське значення складноцвітих».

    VІ. Рефлексія.

    Продовжити речення.

    1. Горох посівний належить до родини__________________________.
    2. Представниками родини Айстрові є __________________________.
    3. Соняшник належить до родини _____________________________.
    4. У представників родини Айстрові плід _______________________.
    5. Квітки всіх представників родини Айстрові мають видозмінені___.
    6. У Хрону плід_____________________________________________.
    7. Усім представникам родини Бобові притаманні_________________.
    8. У всіх рослин з родини Айстрові квітки зібрані в суцвіття _______.
    9. Серед представників родини Бобові дерев’янисті стебла має ______.
    10. Віночок утворений вітрилом, веслами й човником у представників родини______________________________________.

    VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

    VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника по темі «Характеристика родин із класу Дводольні. Родина Бобові, Складноцвіті».

    Дайте відповіді на запитання вікторини

    1. Яка група рослин має сітчасте жилкування листків і стрижневу кореневу систему? Дводольні.
    2. Для якої групи рослин характерне паралельне  або дугове жилкування листків? Однодольні.
    3. Як називається частина клітини, заповнена клітинним соком? Вакуоля.
    4. В якій частині зародка насіння огірків, капусти та інших дводольних рослин містяться поживні речовини? Сім’ядоля.
    5. Як називається частина насінини однодольної рослини із запасом поживних речовин? Ендосперм.
    6. Квітки більшості рослин мають і тичинки, і маточки. Як називаються такі квітки? Двостатеві.
    7. Як називається процес злиття клітин пилку і яйцеклітини? Запліднення. і.
    8. 8.     В якій групі рослин є тільки дерева та кущі? Голонасінні.

     

    48 Характеристика родин з класу Дводольні  Родини Бобові, Складноцвіті
    48 Характеристика родин з класу Дводольні Родини Бобові, Складноцвіті
    48 Характеристика родин з класу Дводольні. Родини Бобові, Складноцвіті.docx
    17.9 KiB
    Завантажень: 17
    Для скачування файлів необхідно здійснити або Зареєструватись

    Залишии коментар

    загрузка...