Характер людини. Моральні риси характеру

Тема: Характер людини. Моральні риси характеру.

Мета: ознайомити учнів із поняттям «характер»; навчити аналізувати особливості прояву характеру з метою мотивації самовиховання.

Хід заняття

І. Організація класу.

1. Вправа-гра
«Незвичайний привіт».

Учні утворюють коло, виконуючи вправи. Уважно слухають ведучого: долоня до долоні… носик до носика … лікоть до коліна … руки на плече … помахали лівою рукою … зняли капелюха … потиснули один одному руку … вітаємо поглядом … усмішкою.

 

ІІ. Теоретичний блок.

Що таке характер, здається, знають усі, і разом з тим, нічого не знають певного. Кажуть: хороший характер, поганий; людина сильного характеру, безхарактерний; подолав свій характер, не зміг виховати характер і т. ін.

Характер тісно пов’язаний з вольовими якостями людини. Можна сказати, що характер – це сформована воля.

Психологи кажуть, що воля – напруження сил при зустрічі з перепоною. Якщо немає боротьби, немає опору, немає і необхідності у вольових зусиллях.

Видатний художник Мікеланджело Буонаротті працював над фресками у Сікстинській капелі на риштованні, закинувши назад голову. Робота була тривалою і напруженою, вимагала неабияких фізичних зусиль. Це далося взнаки: митець на якийсь час став калікою – не міг опустити голову. Звичайні листи він читав, піднісши їх над головою. Однак ні н а мить він не пожалкував про те, що робив. Його

воля, спрямована до великої мети, допомогла перебороти фізичні страждання. Він продовжував роботу і закінчив її. Відтоді минуло багато літ, а людство і досі з вдячністю згадує ім’я живописця, який створив неповторний шедевр.

Дуже важливо в житті мати справжню велику мету і спрямовувати на її досягнення свою волю.

А чи є у тебе воля? Перевір себе. Постав собі мету, нехай навіть саму просту – наприклад, робити вранці зарядку, і прагни будь-що досягти її. Тоді і побачиш, чи є в тебе воля, чи вона повністю відсутня.

 

ІІІ. Практична робота.

А тепер давайте визначимо який у вас характер і наскільки ви вольові. В цьому нам допоможе опитувальник характеру особистості.

Пропонується відповісти на поставлені питання, обираючи одну з альтернативних відповідей, а потім за допомогою шкали оцінки відповідей та класифікатора визначається тип характеру того, хто обстежується.

 

Питання опитувача.

1.    Чи часто Ви замислювались над тим, який вплив мають Ваші вчинки на навколишніх:

а/ дуже рідко; б/ рідко; в/ достатньо часто; г/ дуже часто.

2.    Чи трапляється Вам говорити що-небудь таке, у що самі не вірите через упертість, всупереч іншим чи з престижних міркувань?

а/ так; б/ ні;

3.    Які з нижче наведених якостей Ви більш за все цінуєте у людях?
а/ наполегливість; б/ широчінь мислення; в/ вміння “показати себе”.

4.    Чи маєте Ви схильність до педантизму?
а/ так; б/ ні.

5.    Чи швидко Ви забуваєте про неприємності, які трапляються з Вами?

а/ так; б/ ні

  1. Чи полюбляєте Ви аналізувати свої вчинки?
    а/ так; б/ ні
  2. Знаходячись у колі осіб, добре Вам відомих:

    а/ намагаєтесь зберегти тон, який прийнятий у цьому колі; б/ залишаєтесь самі собою.

    8.    Перед виконанням важкого завдання, Ви думаєте про труднощі, які очікують Вас?

    а/ так; б/ ні

    9.     Яке з наведених нижче визначень, на Ваш розсуд, більше всього
    підходить до Вас:

а/ мрійник; б/ свійський парубок; в/ ретельний у праці;
г/ пунктуальний;

д/ “філософ” у широкому розумінні цього слова;
е/ метушлива людина.

 

10. Під час обговорення того чи іншого питання:
а/ висловлюєте свою точку зору, хоча, може бути, вона
відрізняється від думки більшості; б/ вважаєте, що у даній ситуації краще промовчати, хоча маєте свою точку зору; в/ не утруднюєте себе роздумами та приймаєте точку зору, яка переважає.

11. Яке почуття викликає у Вас неочікуваний виклик до директора:
а/ роздратування; б/ тривогу; в/ стурбованість; г/ніякого почуття.

12. Якщо під час полеміки Ваш опонент “зірветься” і зробить особистий випад проти Вас, як Ви вчините:

а/ будете відповідати у тому ж тоні; б/ проігноруєте цей факт;

в/ демонстративно образитесь; г/ запропонуєте зробити перерву.

  1. Якщо Ваша робота забракована, це викличе у Вас:
    а/ досаду; б/ сором; в/ гнів
    1. Якщо попадаєте в халепу, кого звинувачуєте у першу чергу:

    а/ самого себе; б/ “фатальне невезіння”; в/ інші “об’єктивні обставини”

    15. Не здається Вам, – що люди навколо – нехай це вчителі, друзі – недооцінюють Ваші здібності?

    а/ так; б/ ні

    16. Якщо Ваші друзі починають жартувати над Вами, то що Ви робите:

    а/будете злитися; б/відступите; в/не роздратуєтесь, а почнете підігравати їм; г/відповісте сміхом чи не звернете уваги; д/ зробите байдужий вигляд і навіть посміхнетесь, але в душі -розгніваєтесь.

    17. Якщо Ви поспішаєте і на звичайному місці не знаходите свого портфеля / парасольку, то як Ви вчиняєте:

    а/ будете продовжувати пошук мовчки; б/ будете шукати, звинувачуючи всіх, домашніх у тому, що немає порядку; в/ підете з дому без потрібної Вам речі.

    18. Що швидше всього виведе Вас із рівноваги?

    а/ довга черга; б/ тиснява у транспорті; в/ необхідність приходити у певне місце кілька разів з одного й того ж питання.

    19. Закінчивши суперечку, чи продовжуєте вести її подумки, наводячи нові та нові аргументи на захист своєї точки зору?

    а/ так; б/ ні.

    20. Якщо для виконання термінової роботи Вам надається можливість обрати собі помічника, то кого з можливих кандидатів Ви оберете:

    а/людину справну, але безініціативну; б/людину багатознаючу, але вперту та полюбляючу суперечки; в/ людину обдаровану, але з лінощами.

    (Обговорення результатів тестування).

     

     

     

     

     

     

     

    Шкала оцінки відповідей / у балах/

    Класифікатор




 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

  1. Гра «Розкажи про себе».

Легко розповідати про когось. А про себе розказати, оцінити себе правильно навіть дорослому важко. Ваше завдання: назвати себе і риси характеру, які ти маєш чи хочеш мати. Слова починати на той звук, із якого починається твоє ім’я.


Максим      Сергій     Роман      Оля

мудрий     сильний     розумний     обережна

міцний     справедливий     рухливий     охайна

мрійливий     суворий     роботящий     об’єктивна

мужній     старанний     рішучий оригінальна

 

 

  1. Дидактична гра «Назви протилежну рису характеру».


Як дерева бувають різні, так і люди. Я зачитаю вам дві характеристики різних дітей. Прослухавши уважно, назвіть ту, яка вам найбільше сподобалась, а яка схожа на вас.

 

  • Я красивий, розумний, добрий, сильний, наполегливий, обережний.
  • Я красивий, розумний, злий, слабкий, боягуз, упертий.

Яка з цих характеристик ваша? Чому ви обрали першу характеристику? Так. Там, де хороші слова – це позитивна характеристика, хороша. А може, хтось хоче, щоб про нього говорили як у другій характеристиці, негативно? Давайте пограємо у гру. Я називатиму хороші риси, позитивні, а ви допоможете підібрати до них протилежні, негативні риси характеру, гаразд?

Приклади: добрий — злий, сильний — слабкий, сміливий — боягуз, щедрий — скупий, правдивий — брехливий, веселий – сумний тощо.

 

 

  1. Релаксація.

ПОГОДА У ЗАНЗІБАРІ

Учасники встають у коло, повертаються направо один за одним і йдуть, повторюючи рухи за тренером:

У Занзібарі гріє сонечко (гладять плечі того, хто йде попереду),

Дме легкий вітерець (проводять пальцями по спині партнера).

Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукають
пальцями),

Здійнявся вітер (труть спину),

 

Почалася злива (енергійно стукають пальчиками по спині),

Град (стукають по спині кулачками).

Але що це? Град вщухає, переходить у зливу, злива — в дрібний
дощик (слова промовляють і виконують рухи у зворотному
порядку).

Падають останні краплини дощику, з’являється
легкий вітерець і знову в Занзібарі гріє сонечко!

Гру продовжують, запропонувавши учасникам розвернутися на 180* і подякувати “масажистам”.

А в Україні холодно (пощипування всього тіла “клієнта”).

Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щічки (пощипування
щічок),

за вуха (масаж вух),

пробирається під куртку (пощипування спини учасника, який
стоїть попереду),

мерзнуть ноги (плескання по ногах).

Та коли заходиш у дім, стає тепліше (тертя долонями спини, рук,
ніг, вух до відчуття тепла).

Поступово тіло зігрівається і розслабляється (ведуть долонями від
голови, по плечах, спині, аж до пальців ніг).

 

 

  1. Обговорення заняття.
завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 1,073sec