Характер. Характер як система найбільш стійких рис особистості

Тема: Характер. Характер як система найбільш стійких рис особистості.

 

Мета: ознайомити учнів із поняттям «характер»; розкрити його роль у житті людини; навчити  аналізувати особливості прояву характеру з метою мотивації самовиховання.

 

 

Хід заняття

 

І. Організаційний момент.

Розминка. «Привітання»(всі стоять, три­маючись за руки)

Мета. Створення позитивного емоційного фону, розвиток уміння одночасно спрямовувати свою увагу на м’язові відчуття й на експресивні рухи, здатність виражати почуття не вербально, розпізнавати емоційний стан інших.

Зміст. Учні стають у коло, беруться за руки, заплющують очі і «заколисують» себе, потім «прокидаються» (коли психолог стискає руки, діти «передають» через потискування «сигнал»), розплющують очі і підводять голову, виразно показуючи мімікою, який у них настрій. Подивитися на інших, розпізнати їхній емоційний стан.

 

ІІ. Теоретичний блок.

Проблема характеру та його розвитку має давню історію і належить до найскладніших у психології. Початок її поведінки та розробки припадає на добу Стародавньої Греції і пов’язаний з іменами Платона, Арістотеля. Разом з тим це і вічно нова проблема, тому що виникає постійно з народженням кожної дитини, з появою нового покоління і неодмінними турботами про його виховання.

Термін «характер» грецького походження (від дієслова «дряпати», «писати на камені, дереві чи міді»).

Характер відіграє основну роль у виявленні змісту внутрішнього світу людини, в ньому виявляється її «Я», її життєва позиція. В характері сутність особистості дістає своє яскраве й повне виявлення. І хоч особистість не зводиться лише до характеру, знати характер – це, по суті, знати особистість. У житті люди так і роблять. Вони будують особисті стосунки на основі знань про характер одне одного, тобто знання того, що їх об’єднує, а що роз’єднує.

Характер – найцінніше надбання особистості. У спілкуванні людей його життєве значення є величезним. Люди з недобрим характером стережуться та уникають, для них немає ґрунту, постійно ускладнює розв’язання повсякденних питань тощо. Людина з доброзичливим характером приваблює, викликає довіру та повагу до себе, є авторитетом та зразком поведінки інших. Вона стає для інших наочним мірилом моральної досконалості. З нею легко долаються життєві труднощі, вирішуються проблеми та залагоджуються конфлікти, досягається взаєморозуміння. Вона здатна до надання безкорисливої допомоги і завжди з оптимізмом дивиться в майбутнє.

Отже,

Характер — це сукупність стійких індивідуальних особливос­тей особистості, що складаються і проявляються в діяльності та спілкуванні, забезпечуючи типові для людини способи поведінки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Особливості характеру

1) Характер не є вродженим. Уродженими можуть бути лише за­датки, які залежать від особливостей нервової системи.

2) Характер формується в процесі життя й діяльності людей.

3) Характер є індивідуальною особливістю людини.

4) Характер впливає на спосіб життя особистості.

 

Риси характеру можна поділити на групи:

• риси, що виражають загальний психічний склад особистості (її спрямованість);

• риси, що характеризують ставлення людини до інших людей;

• риси, що свідчать про те, як людина ставиться до самої себе;

• риси, що показують ставлення особистості до праці, до своєї справи;

• риси, що характеризують ставлення людини до речей.

 

Деякі риси характеру люди вважають добрими, інші — поганими. Люди з добрим характером можуть стати позитивними рольовими моде­лями і моральними орієнтирами.

1. Пригадайте реальну людину, літературного персонажа чи героя фільму, який може стати взірцем для наслідування.

2. По черзі розкажіть про нього, назвіть позитивні риси його характеру.

 

Усі люди різні, однак люди з добрим характером мають деякі ознаки, спільні для різних культур і народів.

Вони викликають довіру.

Відмовляються пліткувати, брехати, красти, комусь шкодити. Щирі і послідовні — говорять те, що думають, і роблять те, що обіцяють.

Вони демонструють повагу.

Приємні у спілкуванні, толерантні, мають гарні манери. Цінують інших людей, з повагою ставляться до чужого майна. Поводяться згідно з правилом: «Стався до інших так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе».

Вони відповідальні.

Мають високий рівень самоконтролю, перш ніж щось сказати чи зробити, намагаються проаналізувати можливі наслідки. Беруть на себе відповідальність за свої рішення і не звинувачують інших людей чи обставини. Завжди намагаються виконати те, що обіця­ли, навіть коли щось іде не так, як планувалося.

Вони справедливі.

Завжди грають за правилами і чинять по совісті. Відкриті, гото­ві вислухати і врахувати інтереси всіх сторін. Нікому не надають переваги, не діють за стереотипами, не мають упередженого став­лення, виступають проти дискримінації.

Вони турботливі.

Здатні на співчуття, виявляють турботу про інших людей, цікав­ляться їхніми справами, завжди готові допомогти рідним, друзям, сусідам, іншим людям, які цього потребують. .

Вони добрі громадяни.

Законослухняні, поважають етичні норми, керуються загально­людськими моральними цінностями і не залишаються осторонь суспільно важливих проблем — дбають про захист демократич­них свобод, прав людини, їх хвилює майбутнє планети. Часто працюють не за матеріальну винагороду, а за ідею, беруть участь у волонтерському русі.

 

Завдання на розуміння харак­теру.

Вправа-гра«Кольорова кулька».

Мета:з’ясувати взаємозв’язок між вибором кольору та особливостя­ми характеру.

Учні, ви знаєте, що людина — це частинка Всесвіту, тому в кожного є свій знак зодіа­ку, і, кажуть, що кожного з нас охороняє своя тваринка, квіточка і дерево. А якби не світило Сонце, було б життя на Землі?

Заплющте очі і скажіть, яко­го кольору все було б навколо нас?

Завдання учням. Підійдіть до кольорових кульок, які вам найбільше подобаються.

–         Давайте подивимося, що ж розповість нам колір про наш характер:

 

червоний — активні, напо­легливі, врівноважені, розумні діти;

зелений — мудрі, творчі, ви­нахідливі;

синій — хоробрі, енергійні, активні, неспокійні, рухливі;

жовтий — чуттєвий і витон­чений, дуже активний характер;

фіолетовий — загадковий, невідвертий, егоїстичний.

Вправа «Чарівний ярма­рок»

Мета: сприяти усвідом­ленню учасниками своїх по­зитивних та негативних рис характеру.

Психолог розповідає учасникам, що вони на чарівному ярмарку, де можна продава­ти та купувати риси характеру. Після цьо­го він роздає їм по два стікери. На першому стікері записують риси характеру, які б хо­тіли продати, на іншому—риси, які б хоті­ли купити. Після зачитування, клеять стікери на дошку в хаотичному порядку. Потім кожен учасник, не дивлячись, заби­рає два стікери.

 

Обговорення вправи

—Які риси характеру ви витягнули?

—Чи змогли б ви прийняти такі риси?

—Чи хотіли б ви змінити в собі певні риси характеру?

 

ІІІ. Релаксація.

Гра «Прискорені рухи».

Мета: зняття втоми й напруги, підтримка позитивного емоцій­ного фону.

У кінематографі є прийом — прискорене прокручування плівки. Спробуйте продемонструвати цей прийом, не користуючись відео – чи кінокамерою. Тобто поставте пантоміму, у якій усі рухи  у 2-3 рази швидші, ніж зазвичай. А для прискореної демонстрації візьміть звичайні домашні справи й покажіть, як людина:

  • прасує білизну;
  • робить млинці;
  • витирає пил;
  • миє посуд;
  • зашиває штани, що порвалися, тощо.

ІV. Обговорення заняття.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Характер Характер як система найбільш стійких рис особистості (25.7 KiB, Завантажень: 6)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,488sec