Фосфор – елемент життя і думки

Тема: Фосфор – елемент життя і думки.

Мета: розглянути кількісний вміст Фосфору в організмі людини, охарактеризувати Фосфор за місцем у періодичній системі хімічних елементів Д. Мендєлєєва та будовою атома; як хімічний елемент, що входить до складу кісткової, м’язової і нервової тканин, пояснити роль фосфору в енергетиці живих організмів, фосфатну буферну систему крові, зв’язок Фосфору і Кальцію, оцінити значення Фосфору для організму, вплив людини на колообіг Фосфору;  розвивати вміння складати опорний конспект за планом, аналізувати, узагальнювати вивчений матеріал; виховувати екологічне мислення та екологічну культуру.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. Мендєлєєва, природні мінерали, що містять Фосфор, волоські горіхи, схема «Колообіг Фосфору в природі».

Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Кольоровий настрій»)

Учні за допомогою кольорових карток показують свій настрій на початок заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

Я рослинам необхідний

І для ґрунту завжди рідний,

І в твоєму мозку є.

Відгадай ім’я моє. (Фосфор)

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Положення Фосфору у періодичній системі. (Вправа «Запитай у друга»)

Учні одне одному ставлять запитання та дають відповіді.

2. Значення Фосфору в організмі. (Інтерактивна вправа «Шпаргалка»).

Учні готують опорний конспект користуючись готовими текстами.

Фосфор – життєвонеобхідний елемент харчування, сполуки якого є всюдисущими в організмі та активно беруть участь в обмінних процесах. В тілі дорослої людини міститься 600-900г Фосфору (переважно в кістках у вигляді калій ортофосфату – 6,7 – 7,1%, м’язах – 0,3 – 0,85%, 345 мг/л – в крові).

Органічні фосфати – справжні акумулятори енергії, забезпечують перебіг всіх життєвих процесів в організмі. Вони необхідні для скорочення м’язів, нормального функціонування нервової системи, печінки та ін. Фосфор бере участь в побудові   важливих ферментів, нуклеїнових кислот, є обов’язковим компонентом систем підтримання кислотно-лужної рівноваги в організмі.

Нестача фосфору в організмі найчастіше пов’язана з незбалансованим харчуванням. Зокрема, цьому сприяє надлишок Кальцію при дефіциті білків і вітаміну Д. Проявляється це втратою апетиту, апатією, зниженням розумової та фізичної дієздатності, схудненням. Надмірне надходження Фосфору в організм буває при тривалому вживанні м’ясних, рибних, і зернових продуктів. Надлишок Фосфору у дорослих порушує всмоктування Кальцію з кишечнику, гальмує утворення вітаміну Д, зв’язує Кальцій у крові, що призводить до його виведення з кісток і відкладання солей кальцію у нирках і кровоносних судинах.

Основними джерелами Фосфору для людини є тваринні продукти – м’ясо, риба, яєчний жовток, молочний сир, твердий сир. Зернові та бобові сполуки Фосфору засвоюються погано, бо в кишківнику людини відсутній, фермент, що розщеплює їх. Добовою нормою Фосфору для дорослої людини є 1-1,5г. Потреба в ньому збільшується при фізичному навантаженні, вагітності (до 3г), годування грудьми (до 3,8г).

3.Колообіг Фосфору в природі. (Колективний аналіз схеми)

Учні разом із вчителем аналізують схему колообігу.

4. Лабораторний дослід 2. Якісні реакції на фосфат – іон. (групова робота)

Тема. Якісні реакції на фосфат-іон.

Мета: навчитися розпізнавати фосфат-іон у хімічних сполуках.

Обладнання та реактиви: штатив з пробірками, розчини ортофосфатної кислоти, натрій ортофосфату, арґентум нітрату.

Хід роботи

1. У першу пробірку помістіть 2мл розчину ортофосфатної кислоти, у другу таку саму кількість натрій ортофосфату. В обидві пробірки по краплях додавайте розчин арґентум нітрату допоки не з’явиться жовтий осад.

2. Запишіть рівняння реакцій.

3. Зробіть висновок у якому вкажіть реагент на фосфат-іон та ознаку якісної реакції.

V. Узагальнення і систематизація знань. (Вправа «Підвішування проблеми»)

   Факт 1. Вчені – медики провели дослідження із дітьми. Виявилося, що школярі, які щодня вживають молоко, краще навчаються і, зокрема, швидко розв’язують математичні задачі. Як можна пояснити цей факт.

   Факт 2. Батько історії Геродот писав, що вавилонські жерці під страхом смерті забороняли простим людям споживати…. горіхи. Поясніть цей факт.

VI. Домашнє завдання.

Підготувати репортаж про вплив сполук Карбону на організм людини.

VII. Підведення підсумків.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Konspekt HEVOL (6) (15.5 KiB, Завантажень: 4)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Презентація ХЕВОЛ (6) (602.5 KiB, Завантажень: 5)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Для учнів (6) (76.9 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 1,043sec