ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ САМОРЕФЛЕКСІЇ

Мета: усвідомити свою унікальність, неповторність.

/. Вправа «Бінго»

Кожному учаснику дається аркуш паперу А4. Необхідно скласти аркуш вертикально навпіл, а потім без ножиць або будь-яких інших ріжучих предметів, тільки руками «вирізати» фігурку «Бінго» — силует людини. Після цього кожний учасник записує на «Бінго» про свою мрію, захоплення, улюблену музику, улюблену страву та місце відпочинку.

На наступному етапі учасники підводяться зі своїх місць і, підходячи один до одного, мають знайти та записати на відповідних частинах «Бінго» імена тих, з ким у них однакові одна або кілька позицій.

Після цього учасники повертаються у коло і відповідають на запитання:    

 • Чи є такі учасники, в яких однаковими є всі позиції?
 • У кого збіглася одна позиція?
 • У кого збіглося кілька позицій?
 • Чи є учасники, у яких всі позиції різні?
 • Про що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?
 • Що допомагає людям пізнавати одне одного?

   

  2.Вправа «Впевнені, невпевнені та грубі відповіді»

  Учням пропонують ситуації, вони мають відповісти так, як відповіла б груба людина, підла (агресивний вихід); невпевнена людина (пасивний вихід); упевнена людина (дипломатичний вихід).

  Приклади ситуацій:

 • незаслужено поставили двійку;
 • батьки не дозволяють вам…;
 • ви поспішаєте, а бабуся попросила вас щось зробити;
 • людина, яку ви засуджуєте, попросила вас допомогти;
 • ви просите батьків дозволити вам…;
 • побачили свого коханого з іншою дівчиною на танцях;
 • ви вже двічі повторили, але дідусь не розчув.

  На обмірковування кожної ситуації дається 3—4 хвилини. Наприкінці коротке обговорення та визначення поведінки за типом «захисту» (агресивний та пасивний вихід) і за дипломатичним типом. На завершення визначити найкращу роль за всіма трьома варіантами виходу.

   

  3.Вправа «Футболка з написом»

  Ведучий говорить про те, що кожна людина «подає» себе іншою. Розділіться по троє та обміняйтеся з партнерами по спілкуванню написами, які ви б «наклеїли» на їхні «футболки». Надпис повинен свідчити щось про людину: ваша думка про неї, ставлення, розуміння та інше. Написи мають бути конкретними. Виконавши завдання, кожний учасник зачитує написи, які йому дали інші. Якщо хтось не згодний, проводиться коротке обговорення: чому не згодний, яким себе бачиш, який напис дав би собі сам.

   

  4.    Етюд «Відображення в озері»

  Жила собі дівчинка, у якої було цуценя на прізвисько Веселка, так його звали за дивовижно яскраве забарвлення. Неможливо було знайти чарівнішої істоти. Усі в родині його дуже любили, незважаючи на те, що воно було великим пустуном і мало ще багато чого навчитися. А поки що цуценя гризло домашні пантофлі, теплу ковдру та постійно щось скидало на підлогу. Тут якось дівчинка взяла його з собою на озеро. Цуценя вибігло на старий міст і раптом… почало гарчати і гавкати. Дівчинка зрозуміла, що воно злякалося свого відображення в воді, і простягнула до нього руки, але цуценя вирішило, що його хочуть скинути в річку, і вкусило дівчинку за палець; вона образилась, вдарила його черевичком і побігла жалітися батькові. Розгніваний батько взяв пасок і рішуче пішов до Веселки. Цуценя, яке і так відчувало себе ображеним, дуже здивувалось, побачивши татка з паском: «Ну чому мене раптом усі перестали любити?» — подумало воно, але вирішило не дати себе образити і, як тільки тато наблизився, вкусило його за ногу. Від несподіванки тато так стусонув його другою ногою, що цуценя стрімголів відлетіло на міст, де ледве не провалилося в дірку, але, зачепившись, повисло між мостом і озером. У тихій гладіні озера воно побачило нещасну істоту, в очах якої застиг жах. «Ось кому ще гірше, ніж мені», — подумало цуценя і сміливо кинулось на допомогу. Але тут чиїсь дбайливі руки підхопили його і міцно притисли до грудей. «Ну чого ти, дурненьке?» — почуло воно ласкавий татків голос. «Ну що з ним? Усе гаразд?» — схлипувала дівчинка. «Отже, я помилилося і щось неправильно зрозуміла», — розгублено думало цуценя і з радісним вереском і вдячністю кинулося облизувати тих, кого любило.

  (Обговорення.)

   

  5.    Релаксація «Водоспад»

  Сядьте у зручну позу, заплющте очі. Дихайте рівномірно. Спокійно. Звільніться від напруження в м»язах тіла. Зробіть глибокий вдих, зафіксуйте насичення киснем легенів, повільно видихніть. Повторіть цю процедуру до відчуття розслаблення. Вам спокійно, ви задоволені. Уявіть собі поле і себе на ньому. Ви стоїте босими ногами на теплій землі. Озерніться навкруги, зафіксуйте в уяві все, що потрапляє вам на очі. Підведіть голову догори і подивіться на лагідне сонечко. Воно яскраво-золотисте і тепле. Відчуйте тепло і енергію сонця. Поверніть голову праворуч і знайдіть поглядом водоспад. Це лагідний гірський водоспад. Підійдіть до нього. Подивіться, яка прозора вода. Відчуйте свіжість біля водоспаду. Станьте під водоспад і прийміть чистий гірський душ. Відчуйте, як гірська вода омиває ваше тіло з голови до ніг. Вода змиває все неприємне. Омиває тіло і душу. Відчувши приємне очищення, вийдіть з-під водоспаду. Поверніть на галявину і станьте обличчям до сонця. Зробіть глибокий вдих і повільний видих. Ви змили з себе всі емоції хвилювання, неприємні спогади і думки. Уявіть собі, що сонце вам посміхається. Посміхніться йому у відповідь. Простягніть руки назустріч сонячному променю, пориньте в нього. Прийміть «сонячний душ» з голови до ніг. Відчуйте, як промінь поступово торкається кожної частини вашого тіла, наповнюючи його сонячним світлом, сонячною енергією. Ви насичені чистою енергією здоров’я. Вам приємно: зробіть вдих і на видиху розплющте очі.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,332sec