Фольклорне віршування.Лічилки

Тема. Фольклорне віршування.Лічилки.

Мета.

Поглиблювати і розширювати знання учнів про жанри усної народної творчості , ритмі , як основі мистецтва ;

Вчити опановувати умінням складати лічилки , висловлювати свою власну точку зору в процесі колективного обговорення , реалізуючи особистісні особливості учнів через сприйняття і усвідомлення ними народної творчості ;

Розвивати творчий потенціал дітей , інтелект , мова ;

Виховувати повагу до спадщини укаїнського народу.

Хід заняття

l . Організація класу. Мотивація навчальної діяльності .

 

Вчитель: “Ой , ви гой єси , добрі молодці і молодички! Зібралися ми тут сьогодні не на бенкет чесної , а на бесіду добру , цікаву да доладну . І щоб був у нас світ да згоду , гра , запал , та вчення . Хочу всім побажати активної участі в майбутній роботі ”

 

II . Актуалізація опорних знань .

Пригадайте, які ви знаєте жанри усної народної творчості ?

Визначте , до яких жанрів відносяться наступні рядки?

 

а ) “Хто, вгадай -но, сива господиня : трусне перинки , над світом пушинки ” . Це загадка.

б) ” Прогавила ворона вороненка ” . Це скоромовка .

в) ” Немає друга – шукай , а знайшов – бережи ” . Це прислів’я.

г) “Дон -дон -дон ! Загорівся котячий будинок .

 

Біжить курка з відром , заливати котячий будинок ” . Це потішка

 

д) “Жили- були чоловік та жінка . Іван да Мар’я. Все б добре, та дітей немає. Настала зима . Іван з Марією біля віконця сиділи , на чужих хлопців дивилися. Іван і каже:

– Ходімо , Марьюшка ,сліпимо бабу зі снігу.

– Ходімо , тільки давайте не бабу , а дитя мале зі снігу виліпимо – донечку … Це казка .

 

е) “Жили- були три чортеня

і два маленьких кошеня.

Їм веліли дружно жити ,

А тобі йти водити ! “Це  лічилка.

 

Робота з виставкою книг.

 

( На виставці представлені книги з творами усної народної творчості та книжки- малятка , складені учнями . )

 

Вчитель: Що об’єднує всі ці твори ?

– Це твори усної народної творчості.

 

Бесіда .

Згадайте і поясніть , чому народна творчість називають усним ?

– Твори передаються з вуст у вуста.

Чому ці усні твори називаються народними ?

– Склав автор , а , передаючи з уст в уста , кожен наступний міг стати ” співавтором ” , щось змінити , додати …

 

Чому ці твори  називають ТВОРЧІСТЮ ?

– Хтось вигадав , придумав , створив , створили . Так і кажуть “творець , творці ” . Але можна це ще назвати МИСТЕЦТВОМ . Як ви розумієте це слово?

– Майстерний , тобто уміла. Людина , яка добре знає свою справу.

 

А мистецтво – вміння , майстерність , знання справи . І тоді можна говорити , що мистецтво – це будь-яка майстерно виконана робота.

 

Робота з виставкою народної творчості.

У всі часи високо цінували твори народного мистецтва , так як вони передають народні традиції з покоління в покоління.

Розгляньте уважно предмети , представлені на виставці (вази , рушники , серветки , вишивки і т. д.) і скажіть, чим прикрашені предмети?

– Орнаментом (тобто повторенням малюнка) .

Практична робота (складання орнаменту ) .

Спробуйте зобразити нескладний орнамент з геометричних фігур.

 

 

Як називається чергування у визначеному порядку?

 

– Ритм .

Як ви думаєте , а якщо прибрати одну з фігур , порушиться чи ритм ?

– Так , ритм порушиться , порядку не буде.

 

Ось у чому сіріє краси народної творчості.

– Фізкультхвилинка

Висновок: секрет краси творів народної творчості полягає в ритмі. Ритм ми спостерігаємо верб пісні, і в танці, і в невеликих римованих віршика .

 

III . Постановка теми та мети .

 

Скажіть , з чого починається будь-яка гра ?

 

Звичайно ж з веселого вірша – лічилки . Здійснюючи подорож по Країні лічилок , ви дізнаєтеся її походження , навчитеся правильно вимовляти її , складати лічилки , застосовувати їх у грі .

 

lV . Вивчення нового матеріалу

 

1 . Пояснення .

 

Провідним рівнем будь лічилки є ритм , ритмічний малюнок , чергування ударних і ненаголошених складів .

 

Наприклад: ( на дошці картинка )

“Ати-бати / – / –

Йшли солдати. / – / –

Ати-бати / – / –

На базар. / – / –

Ати-бати / – / –

Що купили? / – / –

Ати-бати / – / –

Самовар … “/ – / –

 

(Учні хором читають лічилку з простукуванням ритму)

 

2. Знайомство зі лічилки, як жанром.

(На дошці зображено схема лічилки. Права частина закрита. Відкривається поступово)

Жанр ЛІЧИЛКА
Задача жанру Розподіл ролей
Картина життя Понятна, непонятна
Звуковой малюнок Повтор звуків
Ритмічний малюнок Віршований
Рифма Може бути

Лічилка – це римований віршик , що складається з різних слів і співзвуч із суворим дотримань ритму. Лічилки можна назвати і по іншому : наприклад , рахунок , , перерахунок . Дитячі лічилки походять від стародавніх форм ворожінь. У лічилки дві головні особливості : по-перше , в основі більшості з них лежить рахунок , а по-друге , лічилки вражають нагромадженням безглуздих слів і співзвуч . З рахунком людей пов’язана ціла група понять і уявлень. У давнину , доручаючи комусь загальну справу , люди виявляли незвичайну обачність в числах . Чи виявиться людина, яка виконує доручення , щасливим або нещасливим ? Перед полюванням чи іншим промислом рахунок вирішував багато чого. Людина нещасливим числом міг погубити всю справу. Таке було призначення стародавнього перерахунку. Ця його функція залишилася і в дитячих іграх. Найпростішою формою лічилок і найдавнішою був “голий рахунок ” . З часом в лічилку – перерахунок вносилися художні елементи . Лічилка стала грою і у фольклорі нашого часу розглядається як забава , вона являє собою гру словом , ритмом.

 

( Ще раз звертаю увагу учнів до схеми , повторюємо основні ознаки лічилки )

 

V. Закріплення вивченого .

1 . Практична робота в групах.

 

Завдання: використовуючи текст і ритмічний малюнок , а також отримані знання про лічилці , попрацюйте критиками . Хочу звернути вашу увагу на те , що критик повинен бачити не тільки недоліки , але й гідності кожної лічилки . Будьте добрими критиками .

 

1-а група

 

“Жили- були три чортеня , / -/-/- /

І два маленьких кошеня. / -/-/- /

Їм веліли дружно жити , / -/-/- /

А тобі йти водити ! ” / -/-/- /

 

Чи зрозуміла картина життя ?

Що можна сказати про звуковому малюнку ?

Вимовте лічилку з простукуванням ритму.

Чи є в ній слова , які римуються ?

 

2 група

 

“Вийшов Бобик з мультфільму , / -/–/-

Вийняв пилку з кишені. / -/–/-

Буду різати , буду бити , / -/-/- /

Все одно тобі водити ” . / -/-/- /

 

Що можуть сказати критики про ритмічному малюнку цієї лічилки ? ( Він порушено)

 

Які слова тут не римуються ? Де порушений ритм ?

 

3 група

 

” Раз , два , три , чотири , п’ять , / – / – /

Вийшов робот погуляти , / – / – /

І на стройку він зайшов , / – / – /

Швидко він побудував будинок. / – / – /

У цьому будинку ми живемо … ” / – / – /

 

Яке зауваження можуть зробити критики ?

 

Придумайте кінець лічилці .

 

2 . Практична робота в парах .

а ) Читання лічилки про себе , потім вголос один одному.

б) Складання звукового і ритмічного малюнка , рахунок в парах

 

3 . Творчий експеримент.

Гра : ” Раз , два , три , чотири , п’ять- вчися лічилки вигадувати! ”

1 . Раз , два , три , чотири , п’ять ,….. ……. відповідати!

2 . Раз , два , три , чотири , п’ять ,……. грати!

3 . Тра – та – та, барабан барабанить ,

Тра – та – та, ………. ………….. ,

Тра – та – та, ………. ………….. ,

Тра – та – та, ……….. …………..

 

4 . Топ – топ – топ , біг малюк ,

Топ – топ – топ , …….. ……….. ,

Топ – топ – топ , …….. …………

 

VI . Застосування отриманих знань у житті

 

А зараз спробуємо застосувати лічилку за призначенням.

в житті?

Гра: ” У дзвонарі ” .

 

Кого в народі називають дзвонарем ?

Зміст гри . Гравці стають у коло. За допомогою лічилки грають вибирають двох: ” Звонаря ” і ” Жмурки ” . ” Дзвонар ” бере в руку дзвіночок , ” Жмурка ” – рушник або хустку , згорнутий джгутом . ” Жмурки ” зав’язують очі , ” Дзвонар ” вводить його в коло і тікає , дзвонячи в дзвіночок . По звуку дзвіночка ” Жмурка ” повинен зловити ” Звонаря ” всередині кола і обхопити його джгутом .

 

Гра : ” У лавочку – суковаточку ”

Зміст гри . ” Лавочка – суковаточка ” – це будь-яка , досить довга лавка або лавка. Хлопці , вибравши по лічилці ” водилу ” , сідають рядком на лавку . ” Водила ” ходить – походжає перед ними , потім раптом легенько вдаряє по коліну одного з сидячих . Чим швидше , несподіванішою цей удар , тим краще. Адже ” водили ” разом з тим , кого він вибрав , потрібно пробігти навколо лавки і постаратися зайняти звільнене місце. Той , хто залишився без місця , повинен водити наступний кін.

 

Vll . Підсумок уроку . Рефлексія .

 

Спасибі вам , добрі молодці  , за вашу творчість назанятті і активну роботу . Що нового дізналися на занятті Яка робота на уроці сподобалася найбільше?

 

У давнину будь посиденьки закінчувалися чаюванням . Казали: “Не червона хата кутами , а красна пирогами ”

 

Учениця : Напекли ми для гостей багато різних кренделів !

 

все:

 

Тари -бари – растобари ,

Вип’ємо чай із самовара !

З сухарями ,

З кренделями ,

З бубликами смачними ,

З сушками , ватрушками .

 

учень:

 

Приходьте , приходьте!

Частування беріть!

Чаєм запивайте !

Нас добрим словом згадуйте !

 

VIII.Підсумок заняття.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,319sec