Флуор. Його роль в організмі людини

Тема: Флуор. Його роль в організмі людини.

Мета: охарактеризувати біологічну роль флуору та його сполук, розглянути наявність флуору в зубній пасті, в кістках людини у вигляді фтор апатиту, участь флуору в обміні речовин і активації деяких ферментів, проаналізувати наслідки надлишку і нестачі флуору в організмі людини, та його вміст в продуктах харчування; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до здоров’я.

Обладнання: флуоровмісні зубні пасти, зразки медичних препаратів, що містить

Флуор.

Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Поетичне вітання».)

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Роботу швидше починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів. («Інтелектуальна розминка»(фронтально))

  1. 1.     Флуор належить до… елементів. (мікроелементів)
  2. 2.     Флуор розташований у… групі (7 )
  3. 3.     Періоді… (2)
  4. 4.     Порядковий номер…заряд ядра (9, +9)
  5. Кількість енергетичних рівнів ()
  6. На зовнішньому енергетичному рівні (7)
  7. 7.     Кількість неспарених електронів (1)
  8. Елемент проявляє… властивості (неметалічні)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Інтерактивна вправа «Барон Мюнгаузен».)

В одній країні межували два містечка. Мешканці одного часто хворіли на карієс зубів, а іншого – на флюфоз.

Тож давайте ми з вами будемо плідно працювати на уроці, щоб допомогти мешканцям обох містечок вилікуватися.

ІV. Оголошення теми та мети заняття.

V. Вивчення нового матеріалу.

1.  Вміст Флуору та його сполук в організмі.  (Вправа «Хвилинка – цікавинка»)

ФлуорF.

Флуор у невеликій кількості міститься у всіх тканинах людини.
У крові людини місткість Флуору коливається в межах 0,03-0,07%. Значно більше його є в кістках (10-30 %) і особливо багато є в зубах (в емалі 120-150

мг%, в дентині близько 50мг%).

В кістках і зубах Флуор знаходиться в нерозчиненому вигляді: кальцій флуорид. В організмі Флуор потрапляє безпосередньо з питною водою.

Оптимальна місткість Флуору у воді коливається в межах 0,5-1,2 мг в 1 літрі.
В місцевостях, де місткість Флуору у воді нижча і де харчові продукти бідні на Флуор, часто зустрічається карієс зубів, але надлишок Флуору викликає друге захворювання – флюфоз (чорні плями на зубах).
Флуор відноситься до біомікроелементів і відіграє значну роль в розвитку і мінералізації кісток зубів.  Він належить до абсолютно необхідних для організму мікроелементів.

В медицині деякі флуоровмісні сполуки зустрічаються, як лікарські засоби, вони використовуються для наркозу, в кількості кровозамінників.
По знаходженню в земній корі (10-2%) дванадцяте місце серед хімічних елементів, в гірських породах його концентрація в середньому складає 300-800мг/кг, в ґрунті віз 30 до 320 мг/кг, в підземних водах – до 20 мг/л і більше, в морській воді – 0,7-1,4мг/л, в атмосферному повітрі – від 2,10-6 до 4,10-4 мг/м3.

Він являється остереотипним елементом в зубах і кістках людини і тварини його місткість сягає 2000 мг/кг і вище, в середньому він же складає 240 – 560

і 200 – 400 мг/кг.

Джерелом потрапляння його в біосферу, являється вулканічні гази, місткість до 2,5% Флуору  і вулканічні гірські породи, в яких знайдено біля 90

флуоровмісних матеріалів.

Флуор  стимулює репаративні процеси при переломах кісток, попереджає

розвиток синильного остеопороза.

2.  Вплив Флору на організм людини. (Проблемне запитання)

«До чого може призвести нестача та надлишок Флуору в організмі людини?»

3. Вміст Флуору в продуктах харчування. (Робота з малюнками).

–         Виберіть продукти харчування, що містять флуор.

4. Медичні препарати. (Вправа «Аукціон».)

– Що означає слово «аукціон»?

(Спосіб продажу деяких товарів, при якому той виставляється для огляду.)

–         За що продається товар на аукціоні? (За гроші)

–         Сьогодні на аукціоні будуть представлені і продані флуоровмісні зубні пасти та медичні препарати. Ви їх зможете купити за свої знання, адже ваші  знання – це ваші гроші.

Умови вправи:

  • Препарати будуть продані тому, хто назве найбільше інформації про них.
  • Ті учні, які будуть доповнювати, одержать жетони. Хто дістане більше жетонів, будуть відповідно оцінені. Один жетон – 1 бал. Отже, починаємо гру.

VІ. Узагальнення та систематизація знань. (Бесіда)

–         Давайте повернемось з вами до проблеми, що виникла у жителів двох містечок, про які ми говорили на початку заняття. Як ви думаєте чому  вони хворіли?

–         Отже, у жителів першого містечка – вода і продукти харчування були бідні на флуор – виникло захворювання карієс, а у другого через надлишок флуору  виник флюфоз.

VІІ. Домашнє завдання. Підготуватись до практичної роботи.

VІІІ. Підсумок заняття.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Konspekt HEVOL (10) (17.5 KiB, Завантажень: 4)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Презентація ХЕВОЛ (10) (205.5 KiB, Завантажень: 3)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Для учнів (10) (67.5 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,387sec