Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

Тема уроку: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Мета уроку: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища; з’ясувати ознаки хімічних реакцій сформувати вміння спостерігати і фіксувати результати дослідів; сприяти розвитку пізнавальної активності учнів; виховувати зосередженість, уважність.

Обладнання та реактиви: штатив із пробірками, щипці. Спиртівка, мідний дріт або пластина, кристалічна сода, розчин оцтової кислоти, вапняна вода, скляна трубка.

Тип уроку: комбінований

Форми і методи: інтерактивні, робота в групах, самостійна робота з мультимедійними засобами.

Девіз уроку: „Стояча вода гниє або на холоді замерзає, а розум людський, не знаходячи собі застосування, марніє”

Леонардо да Вінчі

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда:

Дайте визначення понять: індекс, коефіцієнт. Відносна молекулярна маса. Масова частка елементу.

Прочитайте хімічну формулу фосфатної кислоти Н3РО4. Яку інформацію несе ця формула?

Чи може в складі молекули знаходитися стільки атомів Оксигену, щоб їх спільна відносна атомна маса дорівнювала 16, 8, 32, 4, 80? Обґрунтуйте своє рішення.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда вчителя з учнями:

Що ви маєте на увазі під терміном „явище”?

У навколишньому світі постійно відбуваються різні явища: політичні, соціальні, геологічні, біологічні, атмосферні, а також фізичні та хімічні.

У чому полягають відмінності між фізичними та хімічними явищами?

Хімічні явища відбуваються зі зміною молекул речовини, а при фізичних явищах зміни молекул не відбувається. Деякі хімічні явища є сукупністю багатьох хімічних реакцій. Крім того, багато хімічних явищ супроводжуються фізичними.

Ось як казав про хімічні явища Еразм Дарвін (дід Чарльза Дарвіна):

Хімічний склад свій змінювати

Повинні усі форми життя у вічній суперечці,

Вони живуть, щоб умерти їм незабаром,

І вмирають, щоб ожити знову.

Так речовина безсмертна вміє

Бур переважаючих перемагати порив.

Не гинучи в них, росте і зріє,

Часом лише форму змінивши,

Життя робить речовинам добір,

Усе шкідливе поспішає вигнати, як сміття,

А чисте, перетравивши, засвоїти.

Розділити фізичні та хімічні явища ми можемо, встановивши, чи відбулися зміни молекул. Чи ні. Однак візуально, навіть за допомогою мікроскопу ми не можемо визначити, змінилася речовина чи ні.

Проблемна ситуація:

– Як, на вашу думку, можна відрізнити фізичне явище від хімічного?

Демонстрація фізичних та хімічних явищ:

1. Випаровування води (дистильовану воду нагріти в порцеляновій чашці до кипіння і випарувати, у пари води внести холодну пластинку, на якій конденсуються пари води).

2. Взаємодія соди з оцтовою кислотою.

3. Взаємодія вапняної води з вуглекислим газом.

4. Прожарювання мідної пластини.

Запитання:

– Чи відбувається утворення нової речовини при випаровуванні?

– Чи є поява крапель води на пластинці хімічним явищем?

– У яких дослідах, на вашу думку, відбулося перетворення одних речовин у інші?

– Які ознаки того, що реакції відбулися?

– Чим відрізняються умови четвертої реакції від попередніх? IV. Узагальнення і систематизація знань.

Робота з мультимедійними засобами:

– Робота в групах змінного складу

Опрацювавши опорну схему, виконати завдання у групах, а потім обмінятися завданнями та відповідями і звірити результати.

Завдання1. Визначити, які з перерахованих нижче процесів належать до хімічних. А які до фізичних:

а) взимку вода в річці замерзає;

б) зі скла виготовляють пляшки та склянки;

в) скіпка горить у кисні;

г) восени листя жовтіє.

Завдання 2.

а) зацукровування варення;

б) іржавіння заліза;

в) падіння кульки з висоти 1 м;

г) поширення аромату квітів.

V. Підведення підсумків уроку.

Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника.

1. Навести приклади фізичних та хімічних явищ, з якими ви зустрічаєтесь у побуті.

2. Домашня лабораторія.

Розітріть шматочок крейди в порошок. Додайте до нього кілька крапель оцту. Спираючись на цей експеримент, закінчіть речення

Подрібнювання крейди – явище ———–,

тому що——————–

Реакція крейди з оцтом – явище————-,

 тому що———

Потримайте над носиком киплячого чайника скляну банку з холодною водою. Яке явище ви спостерігаєте?

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,323sec