Фізичні і хімічні властивості білків: розчинність, утворення колоїдних розчинів, оптичність, поняття ізоелектричного стану й ізоелектричної точки

Тема: Фізичні і хімічні властивості білків: розчинність, утворення колоїдних розчинів, оптичність, поняття ізоелектричного стану й ізоелектричної точки, денатурація, висолювання,гідроліз, кольорові реакції: біуретова , ксантопротеїнова, нінгідринова,реакція Фоля, реакція Адамкевича.

Мета:розширити уявлення про білки; проаналізувати склад та хімічну будову білків і на підставі цього з’ясувати особливості фізичних та хімічних властивостей білків,ознайомити з кольоровими реакціями білків; розвивати вміння здійснювати хімічний експеримент та аналізувати отримані результати; показати практичне значення теми в повсякденному житті;виховувати інтерес до вивчення даної теми.

Обладнання:пробірки, спиртівка;курячий білок, 1% розчин; нерозбавлений курячий білок ;натрій гідроксид, 10% розчин; купрум (ІІ ) гідроксид, 1% розчин ;концентрована нітратна кислота; нінгідрин , 0,5 % водний розчин; концентрована (льодяна) оцтова кислота; концентрована сульфатна кислота; реактив Фоля.

Хід уроку

І Організаційний момент.

Народна мудрість стверджує, що неталановитих людей не має, а є …

Як ви гадаєте, що ж заважає розкриттю наших талантів? Запропонуйте своє закінчення афоризму. Проявимо свій талант в процесі нашого уроку.

ІІ.      Мотивація навчальної діяльності.

Учні самостійно формують позитивну мотивацію для вивчення теми.

ІІІ.    Повідомлення теми і мети уроку.

ІУ. Вивчення нового матеріалу. Для чого нам потрібно знати властивості білків? Дайте відповідь на таке запитання.

Проблемне запитання.Чим можна вивести пляму від яєць?

Слухаються відповіді дітей. Робиться висновок, що слід знати властивості речовини.

(Відповідь: білки за своєю природою бувають розчинні у воді та не розчинні. Деякі з них, такі, як, наприклад, білок курячого яйця, з водою утворюють колоїдні розчини. А плями від яєць можна вивести сумішшю гліцерину та нашатирного спирту у співвідношенні 1:4.)

1.Фізичні властивості білків.Вам усім відомий курячий білок. Охарактеризуйте його фізичні властивості.

Пояснення вчителя з демонстрацією дослідів.(розчинення, утворення колоїдних розчинів,оптичність)

2. Працює демонстраційна лабораторія .Демонстрація дослідів «Розчинення і осадження білків», «Денатурація Білка».

Ренатурація білка – відтворення денатурованим білком своєї природньої конформації.

3. Гідроліз білка. Розрізняють три види гідролізу: кислотний, лужний, ферментативний. В лабораторних умовах використовують кислотний або лужний гідроліз.Гідроліз – процес, зворотний утворенню поліпептидного ланцюга.(Дітям пропонується записати рівняння гідролізу самостійно).

Ферментативний гідроліз – це гідроліз білків у живому організмі під дією ферментів. Важко переоцінити біологічне значення цього процесу. Ви знаєте, що білки їжі безпосередньо організмом не засвоюються. Спочатку вони у шлунку розщеплюються на поліпептиди, які в кишечнику гідролізуються до амінокислот . Потім ці амінокислоти всмоктуються у кров, а вже нею переносяться до печінки, де організм синтезує білки, характерні саме для нього.

4. Кольорові реакції на білки. Для виявлення білків використовують кольорові реакції.

Лабораторна робота. Кольорові реакції білків.

Мета: навчитися виявляти молекули білків, з’ясовувати їхні властивості, розвивати навички самостійності, вміння на основі спостережень робити висновки.

Обладнання та матеріали: пробірки, спиртівка;курячий білок, 1% розчин; нерозбавлений курячий білок ;натрій гідроксид, 10% розчин; купрум (ІІ ) гідроксид, 1% розчин; концентрована нітратна кислота; нінгідрин, 0,5 % водний розчин; концентрована (льодяна) оцтова кислота; концентрована сульфатна кислота; реактив Фоля.

Хід роботи

Дослід 1. «Біуретова реакція».

 1. Внесіть у пробірку 5 капель курячого білка.
 2. Додайте до нього 3 каплі розчину гідроксиду натрію і одну каплю розведеного розчину купрум (ІІ) сульфату. Що спостерігаєте? ( поява фіолетово-синього забарвлення розчину).
 3. В чому полягає суть реакції ?

Суть біуретової реакції. В її основі лежить здатність пептидних звязків утворювати із купрум (ІІ) сульфатом в лужному середовищі забарвлені (синьо-фіолетові) комплексні сполуки. При чому інтенсивність забарвлення залежить від довжини поліпептидного ланцюга.

Дослід 2. «Ксантопротеїнова реакція».

 1. У пробірку внесіть 5 крапель розчину курячого білка.
 2. Додайте до нього 3 каплі нітратної кислоти. Обережно нагрійте. Що спостерігаєте? (поява осаду жовтого забарвлення)
 3. Після охолодження додайте 10 капель гідроксиду натрію. Що спостерігаєте? ( оранжеве забарвлення)
 4. В чому полягає суть реакції ?

Суть ксантопротеїнової реакції полягає в нітруванні бензольного кільця циклічних амінокислот нітратною кислотою з утворенням нітросполук, що випадають в осад. Реакція дає можливість виявити в білку циклічні амінокислоти.

Дослід 3. «Нінгідринова реакція».

 1. У пробірку внесіть 5 крапель розчину курячого білка.
 2. Д одайте до нього 5 капель нінгідрину.Нагрійте суміш до кипіння. Що спостерігаєте? (розово-фіолетове забарвлення, що з часом переходить у синьо-фіолетове)
 3. В чому полягає суть реакції ?

Суть нінгідринової реакції полягає в утворенні сполук, забарвлених у синьо-фіолетовий колір, що складаються із нінгідрину і продуктів гідролізу амінокислот. Ця реакція характерна для аміногруп в а-положенні, присутніх в природніх амінокислотах та білках

Дослід 4. «Реакція Адамкевича».

 1. У пробірку внесіть 1 краплю курячого білка.
 2. Додайте до нього 10 капель оцтової кислоти.
 3. Нахиливши пробірку, обережно по стінці добавте по каплям 0,5 мл сульфатної кислоти так , щоб рідини не змішувались. Що спостерігаєте? (При стоянні пробірки на межі рідин зявляється червоно-фіолетове кільце)
 4. В чому полягає суть реакції ?

Суть реакції Адамкевича : амінокислота триптофан в кислому середовищі реагує з альдегідами кислот і утворює продукти конденсації червоно-фіолетового забарвлення.

Дослід 5. «Реакція Фоля ».

 1. У пробірку внесіть 5 крапель розчину курячого білка.
 2. Додайте до нього 5 капель реактиву Фоля.
  1. Обережно прокипятіть 2-3 хвилини. Відставте в сторону на декілька хвилин. Що спостерігаєте? (Після відстоювання (1-2 хвилини) зявляється чорний або бурий осад.)
  2. В чому полягає суть реакції ?

Суть реакції Фоля: Амінокислоти , що містять групи –SH, піддаються лужному гідролізу з утворенням натрій сульфіду, який, реагуючи з натрій плюмбітом( що утворюється при взаємодії плюмбум ацетату і гідроксиду натрію), утворює осад плюмбум сульфіду чорного або бурого кольору.

(Na2S +Na2PbO2 +2H2O = PbS + 4 NaOH )

5. Розклад білка. Під впливом мікроорганізмів білки можуть розкладатися. У результаті утворюються речовини з неприємним запахом (аміак, сірководень).Тобто відбувається процес гниття білка.

У. Закріплення вивченого.

 • Ø Як довести, що молоко та кисломолочний сир містять білки? (Відповідь: під час дії на білки концентрованої нітратної кислоти вони забарвлюються у жовтий колір. Це ксантопротеїнова реакція. Вона доводить, що до складу білків входять залишки ароматичних амінокислот. (Дослід: сир + НNО3(конц.)+нагрівання =жовте забарвлення.)
 • Ø Чи є у бульйоні, звареному з кубиків « Маггі», білки?

(Відповідь: проробити ксантопротеїнову реакцію.)

 • Ø Як визначити хімічним шляхом, чи свіжі м’ясо або риба? І чому м’ясо, яке псується, замочують у розчині оцтової кислоти?
 • Ø Як перевірити, чи придбала я нитки з натуральної вовни?

(Відповідь :нитки з натуральної вовни згоряють із запахом паленого пір`я, а синтетичні – плавляться.)

VІ.    Підсумок уроку у вигляді рефлексії. Чого нового дізнались? Що найбільше сподобалось?

УІІ.   Домашнє завдання.

1.Опрацювати матеріал в підручнику.

2.Дати відповідьна запитання. Чому посуд із –під молочних продуктів рекомендується спочатку мити холодною водою, а потім гарячою, а не навпаки..

3. Що є спільним в процесах денатурації та де­струкції, а що – відмінним?

4. Чим зумовлена різноманітність властивостей білків?

5.Яку роль у житті організмів відіграє здатність молекул білка до денатурації?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

19-20 Фізичні і хімічні властивості білків розчинність, утворення колоїдних розчинів, оптичність (20.2 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,324sec