Етилен і ацетилен. Молекулярні електроні та структурні формули, фізичні властивості

Тема. Етилен і ацетилен. Молекулярні електроні та структурні формули, фізичні властивості.

Мета. Сформувати уявлення про нові гомологічні ряди: зв’язків, новим видом ізомерії, фізичними властивостями ненасичених вуглеводів продовжити розвивати вміння складати структурні формули за назвами речовин і давати назви речовинам за їх хімічними формулами на прикладі алкенів та алкінів. Розвивати здатність учнів до самовизначення в діяльності та спілкуванні; мислити, діяти, самореалізуватись. Виховувати відповідальність, сприяти трудовому вихованню.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

І. Мотивація

Учні, давайте на годинку забудемо, що знаходимося в хімічному кабінеті, на уроці хімії-досить серйозної науки. Нехай оживуть хімічні речовини і стануть казковими героями. Перенесімося в світ казок та цікавих історій. Згадаємо чудовий час-час дитячих уявлень і казкових перетворень.

3. Виявлення нового матерілу

Вчитель: В кабінеті кущ зелений

Золотий ланцюжок висить на ньому

І вдень і в ночі кіт вчений

Все ходить з кислотою кругом.

Перший учень: Піде на право-рядом Гелій

Наліво – Купром перед нею стоїть

Там чудеса, там нечистий бродить

І Карбон над ним стоїть.

2-ий учень: А Оксиген там мимо льотом

Заворожує Карбон – царя.

У в’язниці тій Аргон сумує

А похмурий Флор тут вірно служить.

1-ий учень: Там лантаноїди рядочком

Йдуть гуляють самі з собою

Там Цезій-цар над Аурумом чахне

Там Гідроген, там хлором пахне.

Вчитель: І я там був, мед-пиво пив

В кабінеті кущ той бачив

Під ним сидів і кіт учений

Свої казки мені розказував

Одну із них пам’ятаю я

І розкажу усьому світу.

Це приказка, а казка – в переді.

В одному хімічному царстві організаційної держави жив-був карбоновий цар, країни тої правитель. Ось одного разу прибули до нього посли заморських держав. Підслухаємо про що вони сперечалися.

Карбон: Із елемента Карбону ( в таблиці він шостий стоїть )

І були створені природою алмаз, вугілля і графіт

Всі речовини одної природи

І формула у них одна

Всі складаються з Карбону

І всі вони-прості речовини

Посол Азії: Англійський хімік-органік Франкленд ввів поняття про з’єднувальну силу.

Посол Німеччини: Веллер Фрідріх вперше одержав органічні речовини з неорганічних.

Посол Франції: Французький хімік Вюру відкрив і синтезував багато органічних речовин.

Посол Росії: Російський хімік, академік Петербурзької Академії Наук О. М. Бутлеров створив теорію хімічної будови органічних речовин. Синтезував також багато органічних речовин.

Карбон: Багато є різних речовин

З них весь світ побудований,

Всі речовини такі різні

А що ж в них спільного,

І чим же вони відрізняються?

Вчитель: Тільки мовити ми вспіли.

Двері тихо заскрипіли

Входять гості в кабінет,

Посилають всім привіт.

Карбон всіх їх зустрічає

І тихенько повідає.

Карбон: Ой ви гості – панове

Чи довго їхали, куди?

Добре в світі чи погано

І чи є у світі чудо?

Учень: В школі жити – непогано

А в гімназії є чудо

Рідина в колбі закипіла

Роз із колби вилетів

Ясним полум’ям горів

Учень демонструє добування етилену, його фізичні властивості.

Учень 1 Чудеса творить кузен

Його друзі всі – ен

Передав він всім привіт

Дайте ж швидко свій одвіт.

Карбон: В гості довго обіцявся

А до цих пір не зібрався.

Дам я бал на честь кузена.

Запрошу його друзів

Ось такий наказ мій всім

Але як же їх звати

Треба задачу хутчіш рішати

Учням пропонується розв’язати задачу на знаходження формули органічної речовини, якщо відомі масові частки елементів, що входять до її складу, і відносна густина відповідно за воднем, киснем, вуглекислим газом. (додаток 1), за повітрям (за вибором учня).

 

Карбон: Передайте свої візитки нам і нехай ними займається таємна канцелярія.

Вона внесе свій вирок: чи можете ви бути присутнім на балу.

Учитель: На візитках я бачу формули С2 Н4; С3Н6; С4Н8; С5Н10; С6Н12. Попробуємо скласти структурні формули і назвати їх, враховуючи, що всі друзі кузена на – ен. (На дошці записують не повні структурні формули гомологів етену та їх назви). Запишемо формули близнюків бутену, пентану, гексену. Щоб назвати близнюків, звернімося до чарівної книги етикету на сторінці. (Учні називають ізомери бутену, пентану і гексену). Знову вирок виносить таємна канцелярія.

Вчитель: Поки ми розглядаємо чарівну книгу етикету бал продовжується.

Карбон: Вирує королівський бал

Кругом народ танцює, веселиться

Кожен під маскою ховає свої лиця

І прагне бути не впізнаним

Напевно допомога Шерлока Холмса знадобиться.

Шерлок Холмс: Ваша Величносте! Я чув, що у вас виникають деякі труднощі з кузеном.

Карбон: В деякі мірі так. Не можу знайти його серед гостей. Тайна канцелярія вже винесла свій вердикт. Всі гості є його друзями або родичами: пропен, бутен, пентан, етен, гексен. Але хто з них його кузен ?

Шерлок Холмс: Дуже просто ваша величносте. Згадайте як змінюється його настрій?

Карбон: Я можу бути спокійним і тоді на зовнішньому моєму рівні два спарених і два неспарених електрони. Але можу я розгніватись, то захвачую глоток енергії і мій S-електрон переходить на Р- підрівень зовнішнього шару. Потім мої електронні хмари можуть змішуватися і вивітрюватися за формою і енергією. (Демонструється будова атома Карбону у збудженому і не збудженому станах):

 

Вчитель. Зазирнемо у чарівну книгу на сторінку… і побачимо, як миряться не спарені електрони зовнішнього шару.

 

Карбон. Але можу мати ще й троюрідного кузена. З ним в мене троякі зв’язки. Він та його родичі мають прізвища на –ин або –ін; а також багатші тому, що мають ще один зв’язок з чарівним світом.

(Демонструється будова молекул евенк та ацетилену)

 

Шерлок Холмс: Я встановив родовід цього кузена і їхні прізвища. А чи знають їх ваші гості.

 

Учням пропонується записати формули і назви кількох членів гомологічного ряду ацетилену і назвати їх.

 

Вчитель. А які формули друзів близнюків, що мають таку кількість зв’язків… (Записати формули речовин назви яких : а) 2-3- диметилпропіл-1; б) 3-метил-4-етилпентил-2; в) 3,3-диетил-4-пропіл-гекс-1-ин;

 

Холмс: Я пропоную заглянути в досьє цього родича; (Демонстрація фізичних властивостей ацетилену)

 

Вчитель: Нам необхідно знати вердикт таємної канцелярії.

Підводиться підсумок і оцінювання учнів.

 

Карбон: Закінчився бал, погасли свічки

Але ніколи не забудемо

Про загадкову зустріч.

Про неї пам’ятайте завжди й всюди

Й будуть поважати вас люди.

 

Вчитель: Сказка – лож, да в ней намек.

Добрым молодцам – урок.

ІV. Домашнє завдання. Опрацювати параграф підручника.

Поміркуй.

1. Визначити формулу вуглеводню, масова частка Карбону в якому 85,71%, відносна густина за воднем становить 14.

2. Визначити формулу вуглеводню, масова частка Карбону в якому 85,17%. Відносна густина за повітрям – 1,45.

3. Визначити формулу вуглеводню, масові частки Карбону та Гідрогену відповідно становлять 85,71%, 14,79%. Відносна густина за вуглекислим газом становить 1,9.

4. Визначіть формулу вуглеводню, масова частка Гідрогену в якому 14,29%. Відносна густина за киснем – 2,187.

 

V. Рефлексія: Чого я навчився на цьому уроці?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

38 (29.2 KiB, Завантажень: 30)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 1,601sec