Етика людських стосунків

Етика людських стосунків

Мета. Формувати уявлення про культуру поведінки, культуру спілкування, допомогти дітям усвідомити, що хороші манери починаються з малого. Розширювати знання дітей з етикету. Вчити правильно діяти в різних ситуаціях, не ображаючи інших.

Хід заняття

1.Вступне слово вчителя

З давніх-давен суспільство виробило правила поведінки. Біблійна народна мудрість учить, що і як треба робити людині, тобто дотримуватись певних вимог етикету. Що ж таке етикет ? Етикет – це встановлений порядок , сукупність правил, які регулюють зовнішні прояви людських взаємин.

Слово “етикет” вперше вжив французький король Людовік 14 у 18 столітті.

На одному з прийомів гостям вручили картки, тобто етикетки. На них за наказом монарха були записані правила поведінки, яких гості повинні були дотримуватись. Від назви цих карток і з’явилося поняття етикет.

Греки розвинули дипломатичний етикет. Ці правила поширювались на різні верстви населення . Навіть музиканти і студенти мали свої кодекси. Але особливо цих правил дотримувались при дворі високих правителів.

Одного разу іспанський король Філіпп 3 сидів біля каміна, в якому сильно розгорілось полум’я. Король нікому не дозволяв поставити заслінку, бо це мав зробити відповідальний за церемонію вогню. А він саме десь вийшов. Сам  король, згідно з етикетом не мав права гасити вогонь, і тому отримав сильні опіки, після яких невдовзі і помер.

Ми з вами живемо у суспільстві і повинні теж дотримуватись певних правил спілкування, поведінки. Кожен день, проведений у колективі, вимагає від нас культури вітання, культури спілкування, правильної поведінки у їдальні, у магазині, на уроці, на перерві, у театрі, у церкві і т. д.

2. Почнемо з вітання.

Щоб створити гарний настрій, потрібно для цього небагато. Проходячи повз людину, треба всього лиш привітатись. З давнини передалось нам це побажання доброго здоров’я. Чого ми бажаємо людині, те і побажають нам. Якщо ви були привітні зранку, вдень, ввечері, то вам гарантований хороший настрій.

Дорослі люди вітаються між собою, ви теж даруєте один одному зранку палкі привіти. Слід звернути увагу і на те, що за правилами спілкування до дорослих слід звертатись на “Ви”. Це висловлює вашу повагу.

3.Розігрування різних ситуацій, де учні спілкуються один з одним, з батьками, з учителями, з бабусею, з старшокласником.

4.Ми дуже любимо поговорити.

Та хто ж не любить порозмовляти? Виявляється і тут є свої правила. Це ми бачимо з наших уроків. Бо вже під час уроку ви навчаєтесь культури спілкування. Не можна просто так собі розмовляти, а треба навчитись слухати і треба навчитись не перебивати. От уявіть, що на уроці будуть говорити усі. Ніхто нікого не почує. Ніхто не висловить власної думки. От для цього ми і маємо у своєму суспільстві певні правила. Їх треба дотримуватись усюди.

Особливо під час розмови із старшими людьми. Дорослих не треба перебивати.

Навчіться слухати співрозмовника. Бо це велике вміння вміти вислухати когось, а вже потім говорити самому. Під час розмови треба спілкуватись культурною мовою, вживаючи чарівні слова. В народі так і кажуть, що зустрічають людину по вбранню, але поспілкувавшись з нею, зразу можна зрозуміти хто перед тобою.

5.Гра “Цікавий співрозмовник”

Я вам зараз зачитаю уривок із однієї казочки, а ви постараєтесь якнайкраще розповісти своєму товаришеві, щоб вона йому сподобалась, щоб він її зрозумів і захотів теж прочитати.

6.Часто  вас посилають батьки до магазину . І там доводиться бачити як діти і дорослі не вміють вживати у своїй розмові слова ввічливості: ПРОШУ, ДЯКУЮ. БУДЬ ЛАСКА, ВИБАЧТЕ, ПЕРЕПРОШУЮ, ДОБРОГО ДНЯ і т. д.

Також потрібно стати  в чергу, якщо вона є. Стареньких і інвалідів потрібно пропустити позачергово. Якщо ви зробите щось комусь добре, то вам потім буде приємно.

7. Складання “Кодексу спілкування”

Рано ти із ліжка встав

Своїх рідних привітав.

А дорогою до школи

Роздивляйся теж навколо.

Чи дорослий, чи дитина,

Поздоровайся з людиною.

Якщо ти їдеш автобусом

І зайшла бабуся.

Піднімись, звільни їй місце

Бо ж старенька так зігнулася.

Якщо ти когось образив

Навіть ненароком.

Зразу вибачитись вмій.

Першим це буде уроком.

Коли з старшим розмовляєш,

Не перебивай його.

Краще вислухай розмову.

Варте це буде того.

І у громадських місцях

Як поводитись ти знаєш.

Не кричи і не штовхайсь.

Чемним бути всюди маєш.

А коли приходиш в гості

Не хапайсь швидко за тости.

А чекай поки господар

До столу тебе запросить.

Свята у нас кожен день.

Не забудь теж привітати

Своїх друзів і батьків.

Їм здоров’я побажати.

Чемність, щирість, доброта –

З ними маєш крокувати.

Якщо дуже хочеш ти

У житті культурним стати.

8.Дуже часто учні, спілкуючись, прозивають один одного. Є на світі золоте правило” Ніколи не роби іншим того, чого не хочеш, щоб тобі робили”. Ти ж не хочеш, щоб тебе прозивали? Ти не хочеш, щоб тебе ображали, били, принижували, насміхалися? Звичайно, ніхто не хоче. Тоді і кожному треба бути чемним, ввічливим, чесним, небайдужим до людей, мудрим. Все залежить тільки від вас, від вашої мудрості, вихованості, розсудливості та честі.

Не все те золото, що блищить. Є таке золото, що цінніше, ніж золотий метал – це людські стосунки, людська дружба, любов, повага, визнання, вдячність…

9.А ще сьогодні варто поговорити і про слова подяки. Як вам було приємно, коли за таку маленьку дрібницю, що ви зробили, вам подякували. Давайте подумаємо, а чи завжди ми дякуємо мамі за сніданок, сестрі за допомогу у виконанні завдань, другові за позичену ручку, продавцеві у магазині, касиру за квиток і т. д. Ці слова  такі маленькі, а такі важливі. Вони складають основу людських стосунків, стосунків, які  показують внутрішню красу людини.

Учень.

Скажеш лагідне слово, приємне людині,

Сонце ніжне й чарівне засяє в душі.

Бо в словах тих заховані справжні святині, тож вживати

У мові ти їх поспіши.

Що ж те слово приємне ! Здається – дрібниця…

Знає кожна дитина чарівні слова.

Слово це, як джерельце цілюще , струмиться,

Та не кожна дитина у мові вжива.

Йди з добром до людей, хай любов процвітає,

Стане весело й гарно на серці у нас.

Добра справа згуртує людей, об’єднає.

Тож хороші діла всім робити нам час.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,600sec