Естери. Реакція етерифікації. Склад, хімічна будова естерів, властивості. Застосування естерів

Тема. Естери. Реакція етерифікації. Склад, хімічна будова естерів, властивості. Застосування естерів.

Цілі уроку: дати уявлення про утворення естерів; ознайомити учнів з будовою та властивостями естерів; розширити уявлення про хімічну рівновагу на прикладі реакції естерифікації; навчити учнів складати назви естерів за номенклатурою ІUРАС; розвивати вміння аналізувати та застосовувати здобуті знання; розглянути питання про застосування естерів.

Обладнання: предмети побутової хімії та косметики, мультимедійна система, зразки ефірних олій, аромасвічка, аромалампа.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

                                    Хід уроку

І. Організаційний етап

Учитель. Добрий день! На нашому уроці присутні гості! Привітаймо їх! Сідайте на місця, будь ласка!

II. Актуалізація знань учнів

Учитель. Сьогодні я запрошую всіх присутніх на екскурсію в закрите акціонерне товариство «АRОМА». Але, щоб увійти на територію цього незвичайного підприємства, треба пред’явити перепустку. Для вас це буде невеликий бліц-тест за матеріалом попереднього заняття.

На партах лежать друковані завдання, підпишіть їх у визначеному місці.

На виконання завдання ви маєте 1,5 хвилини. Закінчили роботу, передайте, будь ласка, аркуші.

Наступного уроку ви дізнаєтесь про результати тесту. А поки будемо вважати, що всі перепустки були дійсними.

III. Вивчення нового матеріалу

А розпочати екскурсію я хочу словами французького поета Шарля Бодлера:

Є свіжі запахи, немов дітей тіла,

Є ніжні, як гобой, звитяжні, молодечі,

Розпусні, щедрі, злі, липучі, як смола,

Як ладан  і бензой, як амбра й  мушмула,

Що опановують усі безмежні  речі;

В них — захват розуму,         в них відчуттям — хвала.

Запахи… Ці відчуття супроводжують нас упродовж усього життя. У кожній живій клітині, на яку діє аромат, відбувається мільйон хімічних реакцій, які збагачують органи й системи організму енергією життя. Навряд чи знайдеться на землі людина, що не захоплювалася би чудовим ароматом плодів та квітів, трав та парфумів. Звернімося до відділу розробок нашого підприємства.

  • Згадаймо, що ми знаємо про ці речовини?
  • Допоможіть нам дати визначення: що таке естери?

Згадайте загальні молекулярну та структурну формули, що відображають склад і будову естерів.

Представники відділу розробок: поясніть, будь ласка, ще раз механізм утворення естерів.

(Яким методом це було встановлено?)

Які умови цієї реакції?

Яку роль відіграє концентрована сульфатна кислота? Згадайте, як називається ця реакція.

Реакція утворення естеру з карбонової кислоти та спирту називається реакцією естерифікації.

З’ясуймо, які фізичні властивості характерні для естерів. Для цього спитаємо фахівців технічного відділу.

Естери — це прозорі, маслянисті рідини, леткі, легші за воду, у воді не розчиняються, але розчиняються в органічних розчинниках. Більшість естерів мають приємний запах.

•  Запах фруктів, квітів зумовлений переважно естерами. Деякі рослини, наприклад ясенець, виділяють таку велику кількість естерів, що довкола рослини утворюється естерна хмарка. Якщо піднести до цієї хмаринки полум’я, вона швидко займеться і згорить, не встигши підпалити саму рослину. Подібне явище описане в біблійній оповіді про неопалиму купину — кущ, який горить і не згоряє. Це доводить, що естери — легкозаймисті речовини.

Зверніть увагу на утворення назв естерів. За міжнародною номенклатурою, замість назви кислоти використовують назви відповідної солі (додаток1).

Зараз представники виробничого відділу напишуть на дошці рівняння утворення естерів, що зумовлюють запах рому й ананасів. А решта запишуть, поділившись на два варіанти.

  • Яка найважливіша хімічна властивість естерів? (Гідроліз)
  • Скажіть, що це за реакція. (Ц евзаємодія речовин з водою, за якої складові речовини сполучаються зі складовими води)
  • Що утворюється в результаті гідролізу естерів? (Унаслідок реакції гідролізу естерів утворюються вихідні кислота й спирт)

Але, щоб реакція була незворотною, краще проводити її в присутності лугу.

А тепер зазирнемо до відділу маркетингу. Його представники ознайомлять нас із застосуванням естерів.

Багато естерів застосовують у косметиці, парфумерії, побутових засобах та харчовій промисловості як віддушки з фруктовими або свіжими

 


ароматами. Так, бензилацетат (шо має запах жасмину) входить до складу побутових дезодорантів.

Естери можуть використовуватися як розчинники целюлози, каучуків, жирів, восків, як клей для деяких пластмас.

Естери використовуються для виробництва медичних препаратів. Бензил-бензоат застосовується для боротьби з коростяними кліщами й лікування корости. Відомий жарознижувальний засіб «Аспірин» є естером.

  • Чому люди перестають відчувати повноту ароматів?
  • Що треба робити, щоб дихальна система була здорова? Зараз ми згадаємо кілька дихальних вправ, але не перериваючи нашого знайомства з естерами (додаток 2).

У природі трапляються естери, що утворені вищими спиртами та вищими карбоновими кислотами. Вони є твердими речовинами й не мають запаху. Вони є у складі різних видів восків. Так, у бджолиному воску міститься естер, що утворений пальмітиновою кислотою та міріциловим спиртом.

  • Ч и знаєте ви, що першою дослідницею ароматних речовин була Клеопатра? На березі Мертвого моря археологами було знайдено її давню лабораторію з виготов лення косметичних та фармацевтичних препаратів.
  • У 1884 р. професор Боннського університету Отто Баллах отримав Нобелівську премію за вивчення ефірних олій.

•  Усі існуючі запахи можна одер жати сполученням у відповідних пропорціях лише семи ароматів,як, наприклад, будь-який колір можна отримати із семи кольорів спектра. Це дало можливість створити прилади, здатні визначати букети запахів, сорту вина, кави, тютюну, різних харчових продуктів.

Ще в прадавні часи люди звернули увагу на те, що певний аромат здатен підняти настрій, зцілити хворобу чи додати сил. Вдихання пахучих речовин значною мірою впливає на фізіологічний стан людини.

Воно може змінити силу м’язів, ритм дихання й пульс, кров’яний тиск, навіть впливати на зір.

• Як називається метод впливу на стан та почуття організму людини з допомогою запахів? (Ароматерапія)

А зараз послухаємо спеціалістів науково-дослідного відділу (додаток 3).

Сьогодні ароматерапія перетворилась на досить популярний метод лікування та профілактики різних захворювань, стала засобом підвищення стійкості до несприятливих екологічних та соціальних факторів.

Тепер — увага! Наше підприємство проводить відбір на посаду економіста на тендерній основі. Вам запропоновано задачу.

А на завершення нашої екскурсії кожен із вас отримує запрошення із завданням, яке необхідно виконати до наступного уроку (додаток 4).

Будьте здорові! До побачення!

 

Додаток З

Історія  ароматерапії

Ароматична терапія — метод впливу на стан, почуття організму людини з допомогою запахів. Аромати (рослинні біологічні регулятори) регулюють фізіологічні системи кожного живого організму. При цьому виконувати таку функцію не спроможний жоден штучний аромат. Науку про запахи розвивали й пропагували ще в стародавньому Єгипті, Індії. Одне з перших повідомлень про використання ароматів належить давній державі Шумер. Відомо, що жителі Давнього Єгипту використовували аромати під час приготування продуктів харчування. До хліба додавали тмин, аніс, коріандр; до складу чисельних страв — часник, цибулю, що діяли як збуджувальний та антибактеріальний засоби. У письмових пам’ятках Давнього Єгипту представлені сцени окурювання, які застосовували для посилення релігійних таїнств. Під час свят на міських майданах використовувалися аромати, які створювали святковий настрій. Відомі єгипетські сади з чисельними духмяними рослинами, більшість із яких використовувалися в медичних цілях. Так, від лихоманки був засіб, до складу якого входили сурма, алое, мирра, мед. У Давньому Єгипті вважали, що аромат рути спроможний відновити сон. Часник давали рабам, які будували піраміди. Відомі унікальні засоби, які використовувати під час бальзамування тіл, до складу яких входили кедр, мирра, кориця, гвоздика, мускатний горіх та ін. Коли в 1922 році була відкрита гробниця фараона Тутанхамона (1351 — 1342 рр. до н, є.), у повітрі відчувалися аромати рослинних консервантів; там знаходилися посудини з миррою та ладаном.

У давній пам’ятці медицини — папірусі Еберса, що написана в II тисячолітті до н. є., наведено близько 800 методичних рекомендацій щодо використання ароматичних олій та ароматів. Ароматами користувалися в Давній Греції та Давньому Римі. Гомер в «Одисеї» неодноразово згадував про використання ароматичних олій. У Давній Греції під час свят на вулицях курили фіміам. Одяг, продукти харчування, вино ароматизували миррою, рутою, фіалкою. Після трапези аристократи мили руки в ароматизованій воді (найчастіше— з лавандою). Рослини широко використовувалися з лікувальною метою й у країнах Східної Азії — Китаї, Індії, Японії, Кореї та ін.

Використовували аромати й під час будівництва. Так, в Індії храми будували із сандалового дерева. До стін монастирів Тибету замуровували  ароматні трави.

У середні віки в усіх країнах вірили в цілющу силу ароматів, яким надавалася надприродна здатність оберігати людину. Англійський король Ричард ! (Ричард Левине Серце) носив на собі амулет із цибулі.

XVII і XVIІІ століття — це золотий вік ароматерапії. Відомий парфумер Катерини Медичі Флорентен убив Жаннуд’Альбре пахучими рукавичками, що були промащені смертельно діючими ефірними оліями.

При дворі Людовика XIV ароматичними оліями зловживали так багато, що король заборонив їх використання у Версальському палаці. ЦІ ж ефірні олії використовували і з лікувальною метою.

З давніх часів вважалося, що аромат фіалки може позбавити людину відчуття «важкої голови». Нормандські солдати принесли із собою в Європу звичай — посипати підлогу ароматними рослинами з метою профілактики появи шкідливих комах, паразитів. Для прискорення засинання люди використовували трави. Так, в Україні чебрецем набивали подушки, матраци. Використання хмелю й чебрецю покращувало сон людини.

Починаючи з 20-х років XIX ст. зацікавленість ароматерапією поступово згасає, а потім вона й зовсім була забута.

У 60-ті роки XX ст. ароматерапія практично відродилася з попелу.

Як стародавні, так і сучасні наукові дослідження довели, що запахи здатні зміцнювати м’язову силу, стимулювати діяльність органів дихання, підвищувати загальний тонус організму й настрій.

Приємний, ароматний запах — це здоров’я легенів, серця, рівновага нервової системи. Сьогодні ароматерапія посідає значне місце серед профілактичних та лікувальних засобів, що застосовуються людиною.

 

Властивості ефірних олій

Для ефірних олій найбільш характерна наявність протизапальної, противірусної, антимікробної активності. Крім того, деякі ефірні олії виявляють вплив на діяльність серцево – судинної системи й ЦНС, мають транквілізуючі та заспокійливі властивості. Вони стимулюють нервову систему, викликають нервову напругу, знімають стресові стани. Зменшують дратівливість, емоційну збудженість, нормалізують сон, усувають нав’язливі стани, підвищують працездатність.

Рослинні ароматичні речовини позитивно впливають на серцево – судинну систему. Вони здатні впливати на порушення ритму, знімають аритмії. Ефірні олії лаванди та евкаліпту є потенційними радіопротекторами.

Застосування ефірних олій

Висока антимікробна активність ефірних олій зумовлена не лише їх складом, а й вібраційними особливостями окремих компонентів, які є згубними для збудників хвороб. Чому в 1м3 міської квартири може налічуватися 20 тис. мікробів, у салоні автомобіля, вагоні метро, магазині до 9 млн., а в 1 м2 лісового повітря – тільки 4 мікроби? Саме завдяки благородним випаровуванням летких речовин деревами, кущами, травами, квітами, які відсутні в закритих приміщеннях. Для цього досить лише трьох – п’яти краплин певної ефірної олії (піхвової, лавандової, трояндової, евкаліптової) додати до налитої в широку посудину гарячої води чи скористатись спеціальним пристроєм – аромалампою. Постійне очищення аури ефірними оліями сприяє швидкому звільненню від страхів, пригніченості, роздратування та інших нездорових станів людської психіки, що стають причиною різних захворювань.

Суміші, що складаються з ефірних олій м’яти, полину, лаванди, шавлії підвищують функціональну активність легенів.

Ефірні олії лаванди й розмарину можуть бути використані для покращення пам’яті, уваги.

Ефірні олії троянди та шавлії, що мають виражені бактерицидні властивості, використовуються в разі захворювань травної системи.

Сьогодні аромотерапія перетворилася на досить популярний метод лікування та профілактики різних захворювань, стала засобом підвищення стійкості до несприятливих екологічних та соціальних факторів.

 

Додаток 4

Домашнє завдання

Повторити відповідний матеріал підручника.

Здійснити перетворення:

Метан – хлор метан – метанол – мурашина кислота – етил форміат

*Запропонувати схему перетворень і записати рівняння реакцій для одержання з кальцій карбіду етилацетату.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Конспект Him 11 (37) (197.9 KiB, Завантажень: 33)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,579sec