Емоції

Мета.  Закріпити знання учнів про роль відчуттів у збереженні здоров ’я; ознайомити учнів з позитивними і негативними емоціями, вказати на їх значення для здоров ‘я людини, ознайомити школярів з правилами догляду за органами чуттів.

Хід  уроку

І.   Організаційний  момент

Треба  дружно  привітатись.

«Добрий  день» –

Вліво – вправо  повернутись:

Дружно  й  весело  сказати :

Добрий  день!

–          Ви  так  гарно  привітались,   що  мені  здається,  що   у вас  гарний  настрій.

Тож  нехай  сьогоднішній  день  принесе  вам  радість,  посмішки  й  тільки  приємне.

ІІ.  Повторення  вивченого  матеріалу.

Що    впливає  на  стан  здоров’я?

Що    таке  пам’ять?

Для  чого  потрібна  увага?

Що   таке  уява?

Чи  потрібно  розвивати  творчі здібності  дитини?

ІІІ.  Повідомлення  теми  та  мети уроку

1. Слухання  вірша  А.   Костецького  «Як  зробити  день  веселим»

Як  зробити день  веселим

Ти  прокинься  рано – рано,

       Лиш  над  містом  сонце  встане,

                                                 Привітайся  з  ластівками,

       З  кожним  променем  ласкавим

                                                 Сам  гарнесенько  умийся,

Сам  швиденько  одягнися,

Підійди  до  тата  й  мами

  І  скажи  їм: – Добрий  ранок!

                                                 Усміхнися  всім  навколо:

  небу, сонцю,  квітам,  людям,

                                                 і тоді  обов’язково

день  тобі – веселим буде!

_- Яку  пораду  дає  автор?

Сьогодні  на  уроці  ми  з  вами  поведемо  мову  про  емоції,   про  те,  як  вони  пов’язані  з  здоров’ям  людини,  про  причини  їх  виникнення  та  вплив  на  стосунки  між  людьми.

ІІІ.Вивчення нового материалу

1.  Пояснення  вчителя.

Людина, будучи частинкою природи і членом суспільства, спостерігає природу, змінює і вдосконалює себе під впливом як природних чинників, так і суспільних явищ і законів, взаємостосунків між членами суспільства.

Людина завжди  певним чином реагує як на все, що її оточує,

те, що вона здійснює сама. Ці переживання можуть бути як позитивними, так і негативними. В основі душевного переживання людини лежать емоції, які й визначають її самопочуття. Отже, стан психічного благополуччя і, навпаки, психічного розладу будь-кого з нас залежить від тих емоцій, які людина відчуває у певні періоди свого життя.

Емоції — це всі переживання, які пов’язані з відображенням навколишньої дійсності. Таким чином емоційне забарвлення мають і відчуття (зорові, слухові, смакові, м’язові тощо).

Емоції— це переживання, пов’язані з задоволенням або не задоволенням потреб організму, коли порушується психічна чи фізіологічна рівновага.

Емоції також виникають у людини внаслідок можливого чи неможливого задоволення своїх життєвих потреб.  Досягнення мети, яку людина поставила перед собою, задоволення соціальних чи душевних потреб породжує гарний настрій, позитивні емоції. До позитивних емоцій належать радість, впевненість (відсутність страху), сором’язливість, рішучість, веселість, захоплення, спокійність тощо.

При переживанні неприємних відчуттів виникають негативні емоції.

Негативні емоції – страх, злість, смуток, незадоволення, недовірливість, розпач, зневіра тощо – спричиняють різні захворювання.

Поведінка дітей, які відчувають постійну небезпеку, супроводжується страхом. Якщо страх стає хронічним, нав’язливим, це дуже небезпечно для здоров’я. У людини, яка відчуває страх, всередині відчувається холод, тіло стає важким, ноги ватяними, в роті пересихає, дихання ніби зупиняється, обличчя блідне і все тіло «обливається холодним потом». Всі ці ознаки свідчать про перенапруження роботи різних органів організму. Щоб вони не виникали, треба намагатися позбутися негативних емоцій, добитися, щоб переважали позитивні емоції, був часто піднесений і бадьорий настрій.

Щоб кожен день минав цікаво і змістовно, весело і щасливо, потрібно кожній людині не ображати когось і не ображатися із-за дрібниць, уникати сварок, обмовлянь.

Важливо навчитися пригнічувати своє емоційне збудження, навчитися правильно оцінювати свої дії і можливості, ставити перед собою реальну мету. Потрібно намагатися підвищувати свій позитивний емоційний стан різноманітними корисними заходами, не впадати у відчай навіть у найчорніші дні свого життя.

Є багато способів, які дозволяють послабити страх, роздратування, але повністю виключити подібні емоції з людського життя неможливо. Змагаючись із ними, ми наділяємо їх силою, змушені боротися з ними. Приймаючи їх такими, які вони є, ми відмовляємо їм у силі й тим самим послаблюємо їх.

Люди часто думають, що не варто виявляти свої емоції. Вони намагаються приховати злість, невдоволення, ненависть, образу, вони хочуть здаватися невихованими, бояться, що їх не будуть любити.

Прихована емоція не зникає, а виявляється в спотвореному вигляді. Емоції потрібно не приховувати, а пізнавати, щоб мати ключ до управління ними, Можна жити на основі реальних емоцій і можна навчитися виражати їх прийнятними способами. В цьому допоможуть правила етикету.

Емоції й почуття—внутрішні регулятори поведінки. Вони сигналізують про те, чи все в житті благополучно. Неприємний емоційний стан свідчить: щось не так, якісь важливі для вас потреби не задоволені. Неприємним емоціям потрібно дати вихід і вирішувати проблеми. Як дати вихід неприємним емоціям?

2.  Практична робота

Вправа «Емоції»

1. Мета: спостереження за зовнішніми виявами емоційних переживань, співвідношення назв емоцій із їх зовнішніми проявами, проекція внутрішніх переживань.

На дошці записані слова-назви емоцій і почуттів.

Радість, задоволення, спокій, вдячність, довіра, щастя, успіх, впевненість, безпека, приязнь.

Злість, страх, сором, біль, тривога, сум, образа, вина, сумнів, невпевненість.

Вчитель  пропонує кожному учню вибрати одне з написаних слів і продемонструвати відповідне емоційне переживання за допомогою рухів тіла, міміки та жестів, не використовуючи звуків і слів. Решта учнів відгадують, яке слово вибрали. Можна вибирати будь-яке слово, незалежно від того, демонстрував вже його хтось чи ні.

По черзі діти демонструють емоційні переживання. На дошці після демонстрації над кожним вибраним словом ставиться позначка (щоб зафіксувати, скільки разів обиралося кожне слово).

Вправу виконують доти, доки є бажаючі вчитель намагається заохотити якомога більше учнів. Можна одному учневі демонструвати кілька слів.

Після виконання вправи горизонтальною лінією слова поділяють на 2 групи.  Вчитель  зазначає, що перша група слів позначає приємні емоційні переживання, почуття людей, друга група—неприємні.

Разом із учнями підраховується кількість вибраних позитивних і негативних емоцій, окремо по кожній групі. При проведенні даної вправи учні переважно вибирають неприємні емоції.

 

Вчитель  робить висновок: людині легко й приємно переживати позитивні емоційні етапи. Важко й неприємно переживати страх, злість, сором, образу та інші негативні емоції.

Чому ж ми частіше вибираємо негативні?

Можливо, вони нам більше зрозумілі?

2. Обговорення  поведінки  людини

Учні обговорюють 4 варіанти поведінки людини, яку заполонили неприємні емоції. Варіанти поведінки людини записані на окремих картках. Обговорення проводиться в групах. Після обговорення представник із кожної групи називає аргументи «за» і «проти» того варіанту поведінки, який розглядався в їхній групі.

Варіанти поведінки

А) У складному емоційному стані ви зустрічаєтеся з друзями, щоб поговорити про  свої проблеми. Ви намагаєтеся бути якомога об’єктивнішим і точнішим. Ви сподіваєтеся на підтримку й розуміння. Ви знаєте, що можна вирішити свої проблеми після  того, як промовили їх уголос.

Б) У складному емоційному стані ви йдете на вулицю. Ви хочете погуляти, думає  те, що зміна обстановки не тільки допоможе вам привести себе в порядок, але свіже  повітря й красивий пейзаж додадуть сили, енергії й бадьорості. Заспокоївшись, ви намагаєтеся обдумати свої проблеми.

В) У складному емоційному стані ви складаєте список своїх бід і неприємностей. Ви називаєте його «неприємним списком». Ви не хитруєте перед собою, пишете все чесно. Ви знаєте, що письмовий опис емоцій допоможе вам визначитися із своїми почуттями  й вибрати правильний варіант поведінки.

Г)  У складний період життя ви з головою поринаєте в навчання й працю. Це тимчасове рішення. Ви знаєте, що це не розв’яже ваших глибинних проблем, але це краще, ніж постійно сумувати, відчувати не потрібність, відчай. Ви знаєте, що люди уникають тих, хто завжди на щось скаржиться, не задоволений, а за хорошу працю вас чекає винагорода. Рішення про свою поведінку ви приймете пізніше, коли добре все обдумаєте.

Поведінка дітей, які відчувають постійну небезпеку, супроводжується страхом. Якщо страх стає хронічним, нав’язливим, це дуже небезпечно для здоров’я. У людини, яка відчуває страх, всередині відчувається холод, тіло стає важким, ноги ватяними, в роті пересихає, дихання ніби зупиняється, обличчя блідне і все тіло «обливається холодним потом». Всі ці ознаки свідчать про перенапруження роботи різних органів організму. Щоб вони? не виникали, треба намагатися позбутися негативних емоцій, добитися, щоб переважали позитивні емоції, був часто піднесений і бадьорий настрій.

3.  Робота  з  підручником

Опрацювання  статті  ст.___

4. Фізкультхвилинка

Вже  втомилися  ми  трішки  (ходьба   на  місці)

Вийдемо,  дітки,  на  доріжку.

Наші   руки:  раз,   два,  три.  (поплескали)

Наші  ніжки: раз,  два,  три   (потупотіли)

Ось    голівонька  стомилась,

Вліво-вправо  нахилилась:(нахили  головою   в  сторони)

А  тепер  знову  будемо  працювати.

ІV.  Узагальнення та  систематизація  знань

1.  Робота  в  зошитах

2.  слухання та  обговорення  легенди

Легенда про істину

Боги вирішили створити світ, вони створили зорі, сонце, місяць, моря, гори, квіти. Потім вони створили людину. Й нарешті вони створили істину.

Задумалися боги: куди сховати істину, щоб людина її знайшла не відразу. їм хотілося, щоб людина шукала істину якомога довше.

«Давайте сховаємо її на найвищій гірській вершині», —сказав один.

«Давайте сховаємо її на найдальшій зірці», —сказав другий.

«Давайте сховаємо її в морській глибині».

«Давайте сховаємо її на зворотній стороні місяця».

Нарешті, найдревніший і наймудріший бог сказав: «Ні, ми сховаємо її в серці людини. Вона буде шукати істину по всьому Всесвіту, не підозрюючи, що носить її в собі».

Отже, шукайте істину в собі. Вчіться, працюйте, намагайтеся пізнати себе й ви зможете тримати своє життя у надійних руках.

V. Підсумок  уроку

Що таке емоції?

Які ви знаєте позитивні емоції?

Чому негативні емоції можуть спричинити різні захворювання?

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 1,569sec