Емоції і почуття людини

Тема: Емоції і почуття людини

Мета: зрозуміти, що таке емоції і почуття, а також удосконалювати уміння конструктивно виражати їх.

 

Хід заняття

 

І. Організація класу.

 

Вправа «ПРИВІТАЙТЕ МЕНЕ ТІ, ХТО …»

Учасники стоять або сидять у колі.

Ведучий пропонує:

 • Підніміть праву руку ті, у кого є щось червоне в одязі.
 • Обніміть праве коліно ті, хто любить виноград.
 • Підніміть високо ліву ногу ті, хто любить співати.
  • Зробіть крок вперед ті, хто знає, що значить бути ввічливим.
  • Нахиліть голову в вправо ті, хто любить грати у футбол.

 

 

ІІ. Теоретична частина.

Людина сприймає навколишнє середовище по-різному, спричиняючи у неї різні відчуття й емоції. Вона не тільки бачить, чує, відчуває запах, дотик, тобто відчуває і сприймає різні явища зовнішнього світу, а й оцінює їх. У нас неоднакове ставлення до подій важливих і байдужих, корисних і шкідливих. Так, погожий сонячний день сприяє підвищенню настрою, а хмарний і дощовий зумовлює його погіршення. Емоції відіграють важливу роль у житті людини: вони виконують функцію оцінки діяльності та її результатів.

У людини під впливом емоцій формуються притаманні тільки їй почуття, які визначають її ставлення до предметів і явищ довкілля, відповідність чи невідповідність будь-чого її уявленням, прогнозам. Почуття формуються довше і зазвичай не зникають миттєво. Можна образитись на друга, що він не зателефонував (емоція), але не перестати любити його (почуття).

Емоції впливають на процеси сприйняття, пам’яті, мислення, свідомості, навчання; визначають ставлення до навколишнього середовища і самого себе і тим самим – поведінку людини.

Виникнення емоцій залежить і від характеру людини. Є люди дуже емоційні, є менш емоційні. Наприклад, прояв емоцій у різних людей на одну й ту саму гумореску різний.

Всю різноманітність
емоцій можна розділити на дві категорії: позитивні та негативні. Так, позитивні емоції зумовлюють розширення кровоносних судин, підвищення інтенсивності енергетичного обміну, температури тіла, розумової і фізичної працездатності. Негативні емоції мають протилежний ефект. Проте вони теж можуть стимулювати активність людини, спрямовуючи її на подолання труднощів.
Проявлятися емоції можуть у вигляді емоційних реакцій, станів або стосунків


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Практична робота.

 1. Завдання: вгадай емоційний стан.
 • винний
 • сердитий
 • радісний
 • здивований
 • спокійний

 

 1. Вправа «Скульптор і глина».

Опис вправи. Учасники розбиваються на пари. У кожній парі одна людина грає роль «скульптора», а другий — «глини». Завдання «скульптора» — виліпити з «глини» скульптуру, що виражає який-небудь емоційний стан. Робиться це шляхом безпосередніх фізичних дій на «глину», без використання слів. Завдання «глини» — бути пластичною, податливою, максимально повно утілити задум «скульптора». Одночасно можуть працювати декілька пар, після закінчення роботи «скульптури», що вийшли, виставляються на загальний огляд, а інші учасники висувають гіпотези про те, що вони виражають. Коли всі гіпотези вислухані, «скульптори» діляться своїм первинним творчим задумом.

Звичайно, вміст «скульптур» в цій вправі не обов’язково повинен зводитися до виразу саме емоційних станів. Можуть зображатися елементи різних дій, тварини і т. п., а в найширшому варіанті дається завдання зобразити все що завгодно.

Психологічний сенс вправи. Для «скульптора» — це розвиток експресивності і уміння виражати свої емоції і відчуття, а також ефективний спосіб отримання зворотного зв’язку. Для «глини» вправа працює головним чином на розвиток пластики і здатності до емпатії. Для групи в цілому вправа має об’єднуючий ефект.

Обговорення. Як учасники відчували себе в ролі «скульптора», «глини», «відвідувачів виставки». Які якості необхідні для «скульптора», щоб створити вдале творіння? А для «глини»? Чи зрозуміла «глина», що з неї хотіли сліпити? Чим визначалася зрозумілість творчих задумів для глядачів?

 

 

 1. Ігрова вправа «Доречно чи недоречно?».

Мета: виховання моральних почуттів.

Учням демонструють схематичне зображення «РАДІСТЬ» і пропонують обговорити питання:

 • Чи завжди доречно виявляти радість?
 • За яких обставин цього не слід робити?

Те саме із зображенням «ЗЛІСТЬ».

 

 

 1. Вправа «Подаруй усмішку».

Мета:
навчитися знімати скутість обличчя за допомогою усмішки, підтримувати усмішкою, бажати добра навколишнім; створити і підтримувати позитивний емоційний фон; усувати страхи.

Психологові варто пояснити підліткам значення усмішки у житті та самопочутті людини. Напруження м’язів не тільки відображає, а й формує поганий настрій, утому, негативні емоції. Мають бути напруженими тільки ті м’язи, що необхідні, всі інші повинні бути розслабленими. Цілком розслаблена людина стирає всі негативні емоції. Усміхайтеся! За серйозного виразу обличчя напружені 17 м’язів, в усмішці — 7. Фізіологічний сміх — це вібрація й масаж, що знімають напруження. Усмішка покращить настрій вам і навколишнім, для усмішки шукайте приводу, провокуйте усмішку.

Усі учасники групи беруться за руки і дарують один одному усмішки: кожен підліток повертається до свого сусіда праворуч або ліворуч і, побажавши йому чогось гарного, усміхається. Той у свою чергу посміхається наступному сусідові і т.д.

Керівник групи цікавиться враженнями школярів від заняття, дякує групі за роботу й запрошує на наступну зустріч.

 

 

 1. Обговорення заняття.
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,738sec