Екологія і сучасність

Тема.  Екологія і сучасність.

Мета. Ознайомити учнів із екологічним станом країни; сформувати

поняття  про вплив людини на навколишнє середовище;

розвивати спостережливість, логічне мислення; виховувати

природоохоронну свідомість.

Обладнання: екологічна карта України.

Хід заняття

  1. 1.     Організаційний момент

Вправа «Подаруй комплімент ”.

Учні по черзі говорять один одному компліменти, тим і піднімають

собі та товаришам настрій на уроці. Вчитель стежить, щоб комплімент

отримав кожний учень.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Вмійте природу любити,

Вам у походи ходити

І мандрувати, любі діти,

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радійте.

В полі, у лісі, над яром, –

Квіти, дерева і трави.

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

Чи підготували ви повідомлення про куточки природи рідного села?

( відповіді учнів)

– А які ви знаєте вірші, пісні, легенди про природу, про бережливе ставлення до неї?

3. Повідомлення теми, мети заняття .

Сьогодні ми поговоримо  про те,  як людина впливає на стан навколишнього середовища, які наслідки цього впливу і про те, що тільки від нас залежить,  якою наша країна буде в майбутньому.

Тому сьогоднішнє заняття ми проводимо у вигляді суду над Суспільством.
Головний суддя: Сьогодні ми слухаємо справу про забруднення навколишнього середовища і про екологічні проблеми суспільства. Діло складається з 2-ох частин. В першій – природа звинувачує суспільство, людину, призначення якої, як вважав Ламарк, як би заключається в тому, щоб знищити свій рід, в другій частині – суспільство розглядає як сила, здатна із «дикої вимираючої природи зробити її придатною для життя, осушити болота, оживити ці мертві води, заставити їх текти». Своєю працею людина відкрила природі те, що вона має в своїм лоні, – невідомі її скарби». Я призиваю високий суд об’єктивно розглянути цю справу, вислухати обидві сторони, свідків і внести справедливий вирок.
 Секретар:До слова запрошується Природа.
Природа: Пройшло біля 1 млрд. років, як появилася на землі людина. Завдяки НТП вона думає собі, що вона господар. І вільно чи невільно цей господар застосовує до мене давній принцип: «Розділяй і володій».
Секретар: До слова запрошується Суспільство.
Суспільство: Найвища організація життя і існування – це суспільство. В древні часи, коли людина була ще збирачем і мисливцем, вона знаходилась більш-менш в гармонії з природою і повністю залежала від неї. З розвитком техніки люди ставали сильними, навіть всемогутніми. Вони вже могли покорити і підпорядковувати сили природи на свою користь.
Суддя: Тепер слухаємо свідків і потерпілих. Запрошую потерпілу Землю.
Земля: щоб прогодувати себе, одягнутись, людина використовує земельні ресурси. Рілля і плантація займають приблизно 1.5 млн.га. При неправильному обробітку ґрунтів руйнується верхній родючий шар.
Свідок: людина щорічно видобуває з надр Землі більше 100 млрд. тонн руд, горючих та будівельних матеріалів. Видобуток корисних копалин приводить до змін в рельєфі Землі, утворення котловин.
Суддя: (звертається до адвоката Природи) Чи є факти негативного впливу міндобрив на здоров’я людей?
Адвокат Природи: Підвищений вміст нітратів в харчових продуктах призводить до багатьох захворювань людини. В сільському господарстві в великих кількостях використовуються пестициди, які використовуються для боротьби з шкідниками різних культур і знищення паразитів. Наприклад, в 1986 р. в колишньому СРСР було застосовано в середньому біля 1.9 кг пестицидів на 1 га, чи 1.4 кг на душу населення.
Суддя: (звертається до адвоката Суспільства) Що робить сьогодні людина, щоб запобігти розвитку захворювань, причиною яких є мінеральні добрива?
Адвокат Суспільства: в деяких країнах (США, Франції, Німеччині) зменшують використання пестицидів або повністю від них відказуються. В 1985 р. в США нараховувалося більше 20 тис. фірм, де не застосовуються навіть мінеральні добрива. Аналогічні приклади є в Україні.
Секретар: запрошується світок Атмосфера.
Атмосфера: Забрудниками атмосфери являються: а) продукти згоряння автотранспорту; б) промислові викиди і побутово-комунальні викиди. В результаті спалювання мінерального палива в атмосферу попадає біля 20 млрд. т вуглецю, сірчаного газу, а це головне джерело кислих дощів; в) радіоактивні елементи, попадають в атмосферу при ядерних вибухах, аваріях на атомних станціях. Найбільш яскравий приклад негативного впливу людини на клімат Землі – це виникнення озонової дірки над Антарктидою і Антарктикою.
Секретар: Запрошується свідок Біосфера.
Біосфера: Щорічна площі лісів зменшується на 2%, швидкість знищення екваторіальних лісів за останні роки складає 20 га за добу. За даними Міжнародної спілки охорони природи з 1600 р. на землі вимерло 94 види птахів і 63 види плазунів, під загрозою зникнення 1000 видів тварин.
Секретар: Запрошується свідок Гідросфера.
Гідросфера: Вода – найцінніше багатство. Без неї неможливе життя на планеті. Фізіологічна потреба у воді одної людини за 70 років складає 50 т. В сучасному місті тільки на побутові потреби кожного дня потрібно 300-500 л води на одну людину. Забруднювачі  води: а) побутові і промислові відходи; б) мінеральні добрива, пестициди, змиваються з полів дощами; в) продукти гниття; г) горючо-змащувальні речовини; д) нафта, покриваючи  Світовий океан; є) відходи тваринництва.
Суддя: (звертається до адвоката Суспільства) Чи усвідомлює людина свої помилки?
Адвокат Суспільства: Так, людина признає свої помилки. У багатьох країнах проводять роботу по лісонасадженнях. Для охорони деяких видів тварин і рослин організовані заповідники, національні парки.
Суддя: Суть конфлікту Людини-Природи полягає в тому, що людство прагне взяти від неї значно більше, ніж природа може дати. Для того, щоб зрозуміти масштаби наступу людини на природу, можна привести наступні співставлення. Біосфера нашої планети існує біля 3.5-4.4 млрд. років, вона починала формуватися з моменту утворення планети Земля. Сучасна людина існує на Землі 100 тис. років. Якщо взяти під увагу тривалість життя одного покоління людей за 60 років, то нашу цивілізацію можна вмістити в 800 поколінь, причому 600 з них одягалися в звірячі шкури і користувались кам’яними знаряддями, 100 володіли писемністю, 4 – використовували силу пари, 2- електроенергію. І тільки наше покоління поставило на службу авіацію, космонавтику, радіо, телебачення. Ц означає, що людина нарівні вийшла з біосферою.
Суспільство: Сотні тисячоліть проходило формування Людини розумної. Тільки 2 останні тисячоліття характеризувалися тим, що в світі людина пройшла корінні зміни в розумінні охорони навколишнього середовища.
(Судді пішли на нараду).
(Судді виносять рішення ).

Головний суддя: – Високий суд признав, що сьогодні людство відчуває на собі тиск проблем: екологічних, демографічних, продовольчих. Якщо ці проблеми досягнуть критичного рівня, то людство може спіткати їх загибель; дуже серйозні потрясіння, які приведуть до знищення її чисельності, якості життя і рівня потреб. Щоб запобігти катастрофі, необхідно:
а) будувати очисні споруди, використовувати мало зернисте паливо, проводити утилізацію відходів;
б) раціонально розміщувати підприємства чорної і кольорової металургії, хімічної і целюлозно-паперової промисловості;
в) промисловим підприємствам проводити чистку води (механічну, хімічну, біологічну);
г) зменшувати в розумних межах використання мінеральних добрив і пестицидів;
д) бережно, раціонально використовувати природні багатства;
є) приймати терміново міри по захисту тварин, рослин.

4. Підсумок заняття.

Земля дідів і  прадідів  наших, наша Батьківщина. На ній жили і виросли наші батьки, на ній зробили перші кроки і ми. На ній зростають нові покоління людей. Люди жили з природою, не відділяли себе від неї. Вони брали від природи її дари і розуміли, що краще і розумніше  вони ставитимуться до неї, то і краще буде їм. Людина – часточка природи, плоть, її плоті. Не вінець, не перетворювач і не володар! А часточка.

Саме тому, ми повинні щоденно показувати приклад дбайливого ставлення до природи, займатися озелененням класу, школи, не засмічувати, дбати про благоустрій, не руйнувати пташині гнізда, вчасно зупинити того, хто нищить природу. Треба серцем сприйняти довколишню красу і оберігати її, дбати, щоб ніколи не змовкав хор травневого ранку.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

15 Тема Екологія і сучасність (21.0 KiB, Завантажень: 6)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,574sec