Екологічне угрупування – город, поле. Штучні екосистеми або агроценози

Тема: Екологічне угрупування – город, поле. Штучні екосистеми або агроценози.

Мета:

  • дати загальну характеристику штучним екосистемам, ознайомити

учнів з рослинним та тваринним світом агроценозів. Розглянути

вплив господарської діяльності на агроценози;

  • розвивати увагу, пам’ять, самостійність;
  • виховувати любов до праці.

Терміни та поняття: поле, город, озимі та ярі культури.

Обладнання: малюнки поля, городу, гербарії бур’янів та сільськогосподарських культур.

Хід заняття

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

1. Розповідь вчителя.

–         Хлопчики впіймали совеня і принесли його до школи. Учителька дуже засмутилася і почала розповідати про значення цих птахів в охороні полів. Найбільше хлопчиків вразили слова про те, що одна сова за літо зберігає тонну зерна на полі. Вони віднесли совеня назад, а самі розповідали про заслуги сов усім своїм друзям і пообіцяли стати їх захисниками.

–         Який зв’язок між урожаєм пшениці і совами на полі?

Висновок: Сови знищують мишей і полівок, гризуни їдять і запасають зерно. Знищуючи дрібних польових гризунів, сова зберігає людині врожай. Одна полівка знищує за літо 1кг зерна, а одна сова з’їдає за літо 1000 мишей і полівок. Так сова рятує тонну хліба.

2. Бесіда.

– Про яке екологічне угруповання ви почули з розповіді?

– Чим відрізняється екосистема поля і степу?

– До яких екосистем ми віднесемо поле, город? Чому?

– На території вашого місця проживання є агроценози?

– Яких тварин і рослин вам доводилося зустрічати на городі?

– Продовжіть речення: Штучна екосистема – це вид__________, створений__________, прикладом якої можуть бути___________________.

ІІІ. Повідомлення теми, мети  заняття.

Відгадування загадок.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1.Термінологічний диктант.

Поле– рівнинна територія, відведена під вирощування сільськогосподарських рослин.

Добрива – природні або хімічні речовини, які підвищують врожайність рослинних культур.

Врожайність – кількість рослинної продукції з одиниці площі (1м²), яка вимірюється в тоннах, центнерах, кілограмах.

–         Як ви можете пов’язати ці терміни?

2. Робота в групах.

1-ша група вивчає основні сільськогосподарські культури України;

2-га група досліджує, що виробляють із сільськогосподарських культур, які вирощують в Україні;

3-тя група вивчає найпоширеніші бур’яни наших полів, засоби боротьби з ними;

4-та група вивчає тваринний с віт полів, називає найпоширеніших шкідників і засоби боротьби з ними;

5-та група; досліджує вплив людини на поле і його наслідки;

6-та група з’ясовує переваги біологічних методів боротьби зі шкідниками над хімічними.

(Матеріали для дослідження  – див дод.1)

3.Звіти груп.

– Проаналізуйте такі рядки:

Сьогодні ми тужливо визнаєм,

Що ця проблема гострою лишається.

Чим більше ми природу пізнаєм –

Тим менше від природи залишається.

–         Який висновок ви можете зробити про вплив сільськогосподарської діяльності людини на природу?

V. Узагальнення та систематизація знань.

1.Виконайте тести:

  1. Вкажіть, чим відрізняється штучна система від природної:

а) має складнішу структуру;

б) здатна довше існувати;

в) не залежить від впливу чинників довкілля;

г) має видовий склад, контрольований людиною.

2. Вкажіть, чи правильним є твердження, що штучна екосистема може існувати без втручання людини:

а) так;                                           б) ні.

3. Виберіть угруповання організмів, які належать до штучних екосистем:

а) пустеля;                                    б) сад;                                в) акваріум;

г) степ;                                          д) лісополоса;                   е) болото.

4. Встановіть, рослини якої екосистеми дають щорічно високий урожай:

а) природної;                               б) штучної;                        в) змішаної.

VI.  Підсумок заняття.

Учні роблять висновки про те, чи  зможе існувати екосистема поля, городу, без догляду людини.

VII. Домашнє завдання.

1.Написати твір-роздум на тему «Сад моїх мрій».

2. Намалювати будь-яку екосистему вашої місцевості.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

17 Екологічне угрупування – город, поле Штучні екосистеми або агроценози (15.7 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,324sec