Диспут на тему: «КУЛЬТУРНА ЛЮДИНА. ЯКА ВОНА?»

Мета. Ознайомити учнів з правилами культури поведінки, виховувати в них ввічливість, доброту, людяність, чесність.

Обладнання. Вислови про культуру поведінки, правила культури поведінки, правила проведення диспуту.

Епіграф. Краса тим відрізняється від добра, що добро ще потрібно довести, що воно добро, а краса таких доказів не потребує. Вольтер

Правила проведення диспуту

1. Головне на диспуті – факти, логіка, доказовість. Міміка, жести, вигуки як аргументи не враховуються.

2. Перш ніж дискутувати, подумай про що будеш говорити.

3. Сперечайся чесно, не перекручуй думок своїх товаришів.

4. Пам’ятай, що кращим доказом є точні і безперечні факти. Не ображай своїх товаришів.

5. Доводячи і заперечуючи, говори ясно, просто, чітко і виразно. Намагайся висловлювати думки своїми словами.

6. Доводячи і заперечуючи, говори ясно, просто, чітко і виразно. Намагайся висловлювати думки своїми словами.

7. Якщо доведена помилковість твоєї думки, май мужність визнати правоту свого опонента.

8.Закінчуючи виступ, сформулюй висновки.

Хід заняття

Вступне слово вчителя

Якщо когось з вас запитають про культуру поведінки, то можна почути різні відповіді, наприклад: вміння бути ввічливим, скромність і акуратність, повага до старших. .І кожна з ваших відповідей містить у собі долю істини. Насправді поняття про культуру значно ширше і важливіше. Поведінка людини – це її вчинки, справи, висловлювання. Власне, за поведінкою і визначається культура людини. Часто ми чуємо; це людина високої культури або це некультурна людина. То прошу вас до розмови.

• Що ж таке культура?

(Це акуратність і ввічливість, чуйність і скромність, смак і культура мови. І це не вроджені властивості людини. Людина не народжується з ними, вона набуває їх в процесі життя. Кожен при бажанні може виробити в собі будь-яку рису характеру.)

• Я вважаю, що культура – це щось особливе. І стати культурною людиною справа нелегка. Тут потрібне не тільки бажання, а й постійна праця, наполегливість, воля.

• Якою повинна бути культурна людина?

• Культурна людина, в першу чергу, повинна бути охайною.

Культурна людина перш ніж щось сказати, подумає. Адже в народі говориться: ” Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш “. Тому в розмові з іншими слід добирати такі слова, якими краще можна висловити свою думку, почуття. Слова ввічливості: прошу, будь ласка, добрий день, до побачення, вибачте і ін., є цінним надбанням людства. Тому всі, при потребі, повинні вживати їх у своєму мовленні.

Але інколи трапляються випадки, коли хтось образить тебе і, щоб показати свою культуру, каже: “Вибачаюся “, Чи правильно він вживає це слово? Ні, тому що ” вибачаюся” означає, що він сам себе вибачає. У такій ситуації потрібно казати: прошу вибачити або пробачте, перепрошую.

Культурна людина завжди скромна, вона не вихваляє себе, не прагне до чогось надзвичайного, до слави, яку не може осягти. Бо, як говориться в прислів’ї :”Зрілий колос з зерном до землі гнеться. А порожній угору пнеться”.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,667sec