Дипломна робота на тему: «СЮЖЕТОБУДОВА РОМАНІВ РЕМАРКА»

Зміст

Вступ…………………………………………………………………………………3

Розділ І. Основні структурні принципи організації сюжету роману Ремарка


«На Західному фронті без змін»…………………………………………10

Розділ ІІ. Сюжетно – композиційні особливості «Тріумфальної арки»………..26


Розділ ІІІ. Сюжетика роману Ремарка «Час жити та час помирати»………….42

Висновки……………………………………………………………………………57

Список використаної літератури……………………………..…………………61


Вступ

 

Література Німеччини ХХ століття –явище достатньо складне і виразне. Вона втілила у собі історичний досвід свого народу і його літературну традицію з урахуванням значних змін у суспільній свідомості епохи криз і катаклізмів, соціальних протиріч та революційних рухів. Ускладнення художніх принципів, взаємопроникнення естетичних систем свідчать про неможливість чіткої класифікації напрямів і шкіл, неоднозначність у розумінні творчого методу того чи іншого письменника. Тим більше, якщо на протязі багатьох років останній оцінювався суб’єктивно. Серед цих письменників – Еріх Марія Ремарк (Крамер), який прийшов у літературу в 20-ті роки минулого століття. Його світогляд формувався значною мірою під впливом першої світової війни. Він творив у широкому літературному контексті (Л.Фейхтвангер, Т.Манн, Ф.Кафка, Г.Бьолль та ін.).

    Цілком природно, що головною темою творів Ремарка була війна в широкому розумінні цього слова, яка в кожному із романів поставала в конкретному ракурсі, межувала з психологічною темою «втраченого покоління» – спустошеного і сильного одночасно. Герої Ремарка вірять у чоловічу дружбу, фронтове товариство, справжнє кохання, звичайну людяність. Сам письменник неодноразово підкреслював: «Тема моя –человек нашего века, вопросы гуманизма» [48, с.12] . До того ж він вважав, що люди «должны учится друг у друга хорошему», а «война и послевоенные годы уничтожили не только миллионы жизней, но и многие идеи, понятия; были разрушены не только промышленность и транспорт, но и простейшие представления о том, что хорошо и что плохо, было расшатано хозяйство страны, распадались семьи, обесценивались деньги и нравственные принципы»[27,с.7]. Письменник завжди відчував біль за свою країну, почуття особистої відповідальності за те, що відбувається: «Ведь я тоже немец. Я должен был что-то сделать» [48, с.6], –сказав він в одному з останніх інтерв’ю, маючи на увазі фашизм.

    Доля Ремарка –це органічна єдність об’єктивного і суб’єктивного факторів,

що підштовхнули його до письменництва. Він пройшов через солдатські окопи, серйозні поранення, а потім довго шукав своє місце у післявоєнній Німеччині. Вчитель, органіст, бухгалтер, агент по продажу надгробних плит, гонщик, журналіст – неповний перелік його професій. Не відразу знайшов він себе і у літературі. Спочатку це були вірші і романи, які практично не привернули увагу ні критика, ні читача. Відповідний суспільний резонанс викликав лише роман «На Західному фронті без змін»(1929). «Він говорив від імені всього покоління. Багато хто пережив те саме, що пережив він. Однак не кожного ці переживання спонукали взятися за перо. І не кожний, хто взявся за перо, мав що сказати людям» [22,с.148], -з цими словами Д.Затонського важко не погодитися.

    Слава прийшла несподівано, начебто випадково. Ремарку здавалося, що це просто везіння. Адже він не зробив нічого особливого. Він лише розповів про те, що бачив, що відчув; про те, що роками накопичувалося у нього всередині і те, що, нарешті, прорвалося назовні. Д.Затонський справедливо зауважив: « Це було схоже на сповідь хлопчика, в якого відібрали все, не давши натомість нічого. Тоді Ремарк вирішив більше не писати. Однак він помилився. Йому судилося стати професійним письменником. І тут не йшлося ні про амбіції, ні про гроші. Просто Ремарк не міг мовчати. Він на свій лад сприймав світ, і, найголовніше, людину у цьому світі» [22, с.148]. Ремарк вважав, потрібно бути справжнім чоловіком: дужим, але добрим, трішки цинічним, трішки спустошеним, але порядним. Таким, що вміє палко кохати, таким, що ладен завжди допомогти другові. Він був романтиком, мріяв про благородство, про позитивного героя. Але не прикрашав життя. Місцями Ремарк був схильний навіть до песимізму, і водночас був певен, що люди гідні кращої долі.

    Книга «На Західному фронті без змін» принесла Ремарку славу, про нього писали газети, навколо його імені точилися гострі суперечки. Після «На Західному фронті без змін» Ремарк написав ще десять творів. Одні з них нижчі за цей роман своїми професійними якостями, інші дорівнюють йому, є серед них і такі, що його перевищують. Читачі досить добре приймали написане ним.

А от рецензенти ніяк не хотіли «пробачити» письменнику його успіх, і все створене згодом міряли мірками минулого. Виходить, що Ремарк –тільки «белетрист», здатний розчулити, схвилювати, полоскотати нерви, але не створений для глибини, для масштабності, для художніх відкриттів. Його цікавість банальна, а філософія дрібна.

    Якась частка істини в цьому є. Особливо, якщо мати на увазі найменш вдалі його твори. Такі, як «Життя наборг»(1959) чи «Ніч у Лісабоні»(1962), твори, в яких він самоповторюється, розігруючи одні й ті самі ситуації, з тими ж самими героями, лише даючи їм інші імена. А проте так судити Ремарка можуть лише шанувальники літератури для «високочолих», літератури чисто «професіоналістської».

    Дехто намагається відділити «На Західному фронті без змін» від пізнішого Ремарка. Але ж він увесь вийшов з першого свого твору, того, після якого збирався кинути писати.

    Після війни він почав описувати мир, який прийшов їй на зміну; знову від першої особи, але не дуже вдало. Роман звався «Повернення» і розповідав про солдатів, що повернулися додому і дому не знайшли. Колишні солдати почувають себе тут так, наче вони в чужій країні, серед людей, що розмовляють незрозумілою для них мовою. І вони горнуться один до одного. Їм здається, що єдина їхня опора – це давня фронтова дружба. Та в кінці гору взяв оптимізм, здавалося б, усупереч будь-якій логіці.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Sugetobudova Romaniv Remarka (303.0 KiB, Завантажень: 5)

Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
завантаження...
WordPress: 23.56MB | MySQL:26 | 0,607sec