Дидактичні ігри на уроках математики у 4 класі (уроки 101-140)

Урок 101

 

Тема.Множення іменованих чисел на двоцифрові числа. Порівняння задач на знаходження числа за двома різницями. Запис периметра і площі квадрата у загальному вигляді. Розв’язування задач на знаходження числа за його дробом.

Гра «На овочевій базі»

Хід гри

На магнітній дошці прикріплені малюнки або фотографії різних овочів, до яких прикріплені приклади, що стосуються множення іменованих чисел на двоцифрові числа.

Завбазою пропонує оптовикам свій товар. Щоб його придбати, потрібно правильно обчислити приклад.

 

6ц8кг * 26;        23кг700г * 35;    2т620кг * 48;      29ц6кг *54.

Урок 102

 

Тема. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задача на знаходження числа за двома різницями.

Гра «Допоможіть зайчикові»

Хід гри

Одного разу зайчик Куцохвіст повертався з Лісової школи. По дорозі на нього вже чекав вовк Сіроманко. Бідолаха почав тікати, але портфель розкрився і з нього випали картки із виразами, які потрібно було обчислити на домашнє завдання.

Давайте допоможемо Куцохвостику. Позбираємо загублені картки і віднесемо йому додому. Але ,спершу, обчислимо ці вирази, а підказку «підкинемо» пізніше , щоб зайчик перевірив себе.

 

2038 * 45 – 32800 : 80 * 24

907 * 38 – 16000 : 2

 

 

 

 

Урок 103

 

Тема. Множення багатоцифрових чисел на трицифрові (ознайомлення). Зада- чі на рух. Знаходження значень виразів на сумісні дії.

Гра « Бар’єри для синьйора Карабаса Барабаса»

Хід гри

Буратіно вирішив поїхати у країну Чудес. На одній із зупинок він зустрів заплакану Мальвіну, яка розчарована поверталася додому. Коли Буратіно поцікавився, чому вона плаче, то дізнався про синьйора Карабаса Барабаса, який женеться за нею з такою швидкістю, що бідоласі не втекти від нього.

Давайте розкладемо по всіх можливих доріжках бар’єри – приклади, які призупинять цю злюку. Він не зможе через них проїхати до тих пір, поки не розв’яже їх. Але щоб поставити ці бар’єри, треба переконатися, чи не будуть вони занадто легкими для цього синьйора. То ж поспішаймо, часу не гаймо!

 

2800 : (60 : 3) – 40 * 2 =

100 – (18 * 2 + 4) : 15 =

1240 * 324 – 84 : 4 =

Урок 104

 

Тема. Множення багатоцифрових чисел на трицифрові виду 1578 * 403. Задачі на рух і площу. Самостійна робота.

Гра «Виберись на гору»

Хід гри

У грі беруть участь 2 команди. Обчислення одночасно починають з підніжжя. Хто першим запише відповідь на вершині, та команда переможець.

 

 

 

 

Урок 105

 

Тема. Перевірна робота.

Урок 106

 

Тема. Ділення на двоцифрове число (повторення). Поняття про середнє арифметичне. Задачі на дроби.

Гра «Передай далі»

Хід гри

Під час гри учні використовують знання про дроби, пропонуючи свої завдання.

Наприклад, один учень пропонує своєму сусідові знайти 2/5 від 1000. Сусід по парті повинен назвати результат і, поклавши руку на плече сусідові за слідуючою партою, пропонує йому знайти 2/4 від названого результату і т.д.

Гру можна проводити рядами. Виграє той ряд, який робив обчислення без помилок. ( Для учнів із середнім та низьким рівнем знань допускається допомога товаришів.)

Урок 107

 

Тема. Ділення трицифрових чисел на двоцифрові з остачею у випадку двоци-фрової частки. Задачі на знаходження середнього арифметичного (ознайом- лення).

Гра «Склади листочки в пари»

Хід гри

На столі розкладені листочки. На одних записані приклади на ділення з остачею, а на інших – відповіді до них.

Завдання: хто швидше знайде пари для цих листочків.

Цю гру можна проводити, поділивши клас на дві команди.

Представники кожної команди по черзі підходять до стола, вибирають пару листочків і ставлять їх збоку. Потім підходять інші учасники іт.д., поки не попарують всі листки. Переможцем стане та команда, яка швидше і без помилок виконає завдання.

 

Урок 108

 

Тема. Ділення трицифрових чисел на двоцифрові. Задачі на знаходження середнього арифметичного. Рівняння

Гра «Збери букет»

Хід гри

Учитель прикріплює на магнітну дошку малюнки квітів, на яких записані приклади. Потрібно обчислити приклади і «поставити у вазу». Цю гру можна проводити командами, розділивши дошку на дві половини і додавши ще квіти із завданнями. В кінці оголошується краща команда або кращий учасник.

 

 

Урок 109

 

Тема. Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові (загальний випадок). Задачі на знаходження середнього арифметичного.

Гра «Хто швидше?»

Хід гри

На дошці – малюнок. Учні по черзі повинні знайти середнє арифметичне чисел, розміщених на сходинці, і записати результат під відповідною сходинкою.Команда, учасник якої першим впише відповідь під найвищою сходинкою, перемагає.

(Обчислення команди починають із найнижчої сходинки.)

Урок 110

 

Тема. Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові. Перевірка ділення множенням. Задачі на знаходження середнього арифметичного.

Гра «Причепи вагон»

Хід гри

На магнітній дошці прикріплені «вагони», на яких записані приклади. Щоб причепити їх до електровоза, треба підібрати правильне число і записати в порожню клітинку.

 

Урок 111

 

Тема. Ділення багатоцифрових чисел на числа другого десятка. Задача на знаходження середнього арифметичного.

Гра «Знайди відповідь»

Хід гри

На дошці прикріплені два прямокутники із завданнями та відповіддями. Двоє учасників гри за сигналом учителя знаходять значення виразу, який записано зліва, і обводять його.

Гру можна проводити у вигляді естафети.

 

25*6:3

50

60

40

810:90*8

62

72

82

3000:100*5

160

200

150

24*25*4

2400

2300

2450

 

200*14*5

14000

1400

140

720:90*6

48

480

500

5*275*2

27500

2850

2750

4000:200*8

160

16

320

 

 

Урок 112

 

Тема. Ділення у випадку, коли частка містить нулі. Повторення задач на зведення до одиниці.

Гра «Пазли»

Хід гри

Гра проводиться між двома командами.

Для гри потрібно взяти любий малюнок з цупкою основою і прикласти до нього інший чистий картон такого ж розміру. Після цього розрізати ці два картони на однакові «пазли».

На «пазлах» із малюнком з виворотньої сторони записати приклади. На ін- ших, чистих «пазлах» , записати відповіді до них. Скласти ці матеріали в конверт. Таких конвертів повинно бути два, для кожної команди по одному.

Завдання : команда отримує конверт, висипає з нього «пазли» і, обчисливши приклади, складає цілий малюнок. «Пазл» – відповідь повинен бути під «пазлом» – прикладом.

Яка команда швидше впорається та і перемагає.

Зразки прикладів.

Урок 113

 

Тема. Ділення на двоцифрове число у випадку, коли в кінці частки є нуль. Задачі на знаходження середнього арифметичного. Задачі з буквеними даними. Самостійна робота.

Гра «Будь серединкою»

Хід гри

Для гри потрібно згрупувати учнів четвірками. Кожній такій групі роздають по 4 кружечки: на трьох із них записані з виворотнього боку числа, а четвер-тий – чистий.

Члени групи вибирають собі по кружечку і стають в ряд. Кому дістався чис- тий кружечок, йому кажуть: «Будь серединкою». Цей учень підходить до своїх товаришів по команді, знаходить середнє арифметичне чисел і записує на своєму кружечку.

По закінченні гри кожна четвірка шикується в ряд і коментує виконання свого завдання.

Наприклад,

Урок 114

 

Тема. Ділення з остачею на двоцифрове число, коли частка закінчується нулем. Задачі на знаходження середнього арифметичного Задачі на спільну роботу.

Гра «Де остача?»

Хід гри

На магнітній дошці прикріплені прямокутники із прикладами на ділення з остачею. Приклади розв’язані не до кінця. Треба знайти прямокутники із записаною остачею і з’єднати їх.

Урок 115

 

Тема. Ділення іменованих чисел на двоцифрові числа. Задачі на знаходження середнього арифметичного . Задачі на дроби.

Гра « Відімкни замок »

Хід гри

Вчитель ходить між рядами , вибірково кладучи ключик на парту перед учнем. Той, до кого потрапив ключик , має відімкнути замок, виконавши усно обчислення, запропоновані вчителем.

Наприклад, 1т * 25; 1т : 25кг; 2т : 50; 1т – 45кг.

Учень відповідає, «відімкнувши» цим самим замок, і повертає ключик назад вчителю. Гра продовжується.

Урок 116

 

Тема. Сумісні дії з багатоцифровими числами. Задачі на спільну роботу. Рівняння.

Гра «Ріпка»

Хід гри

Серед учнів вибираються персонажі казки «Ріпка» , які мають розв’язувати дії до одного прикладу.

Посадив дід ріпку.Поливав ,доглядав за нею щодня і виросла вона велика – велика.

( На дошці прикріплений малюнок ріпки, на якому записаний приклад на 6 дій.)

(840 : 84 * 10 – 280 : 4) * 12 + 240

Хотів дід вимикнути ріпку(виконує 1 дію), та не зміг. Покликав на допомогу бабу (виконує 2 дію) . Тягнули – тягнули – не змогли витягнути. Покликала баба на допомогу внучку (обчислює 3 дію). Вже втрьох вони тягнуть. Але ріпка й не думає рухнутися. Попросили допомогти собачку ( вираховує 4 дію), теж нічого не вийшло. Побачила все це кішка і вирішила теж допомогти (виконує 5 дію). Нарешті прибігла мишка ( обчислює 6 дію), смикнула і ріпка нарешті вилізла із землі.

Урок 117

 

Тема. Знаходження значень виразів на сумісні дії з багатоцифровими числа -ми. Розширені задачі на зведення до одиниці. Складання і розв’язування нерівностей.

Гра «Поїзд далекого слідування»

Хід гри

На дошці прикріплені «вагони» із записаними на них діями. Вкупі ці «ваго-ни» утворюють один довгий поїзд – приклад, який треба розв’язати.

Гру можна проводити між 2 командами, склавши, таким чином, ще один поїзд. Перемагає та команда, поїзд якої швидше і безпомилково дійде до місця умовного призначення.

Урок 118

 

Тема. Сумісні дії з багатоцифровими числами. Розширені задачі на знахо-дження суми двох добутків. Складання та розв’язування рівнянь. Ділення іменованих чисел.

Гра «По колу»

Хід гри

Діти стають в коло. За допомогою лічилки вибирають, хто буде розпочинати гру. Першому гравцеві дають в руки м’ячик. Він повинен скласти любий приклад на ділення іменованих чисел, потім передати по колу м’ячик своєму сусідові, який повинен обчислити цей приклад. Після цього другий гравець передає м’ячик третьому гравцеві, який повинен скласти свій приклад . Потім передати м’ячик наступному сусідові. Гра продовжується до тих пір , поки всі учні не візьмуть в ній участь. Якщо учнів небагато, то можна піти другим колом, помінявши ролі.

Урок 119

 

Тема. Перевірна робота.

Урок 120

 

Тема: Ділення багатоцифрових чисел на трицифрове.

Гра «Естафета»

«Розумники»                                                             «Рахівники»

64 : 8                                                                          81 : 9

240 : 60                                                                      640 : 80

9100 : 100                                                                           5400 : 100

3400 ∙ 10                                                                    320 ∙ 10

49 : 7                                                                          54 : 6

28 ∙ 7                                                                          35 ∙ 6

1 ц. : 5                                                                        1 год. : 2

 

Урок 121

 

Тема: Ділення багатоцифрових чисел на трицифрові у випадку коли в записі частки є 0. Задачі на зведення до одиниці з буквеними даними.

Гра «Яке число треба дописати»

4               6                 8                 10

15             35               55               ?

Яке число зайве?

18             24               32               36               42               48

Якщо цю цифру перевернути, вона зменшується на 3. Яка це цифра?

 

Урок 122

 

Тема : Міри часу. Таблиця одиниць вимірювання часу. Століття, секунда. Задачі на зведення до одиниці.

Гра «Хто швидше»

3

4

хвилини

2

3

7

10

дециметра

4

10

9

10

кілограма

6

100

2

3

року

3

4

3

5

метра

2

5

7

10

кілометра

3

10

2

3

Доби

3

4

2

3

години

3

4

 

Урок 123

 

Тема: Визначення знаменних дат і тривалості подій за календарем.

Гра «Хто швидше»

3                                                                                          5

– доби —– год.                                       – доби —- год.

4                                                                                          8

 

 

 

1 1

– хвилини —– с.                                     – хвилини —— с.

2                                                                                          6

 

2                                                                                          4

– год. —– хв..                                         – год. —- хв..

5                                                                                          5

 

3                                                                                          7

– століття —– років.                               – століття —- років

20                                                                                        10

 

1                                                                                          1

– місяця —– діб.                                     – місяця —– діб.

3                                                                                          5

 

2                                                                                          5

– року —– місяців                                  – року —– місяця

3                                                                                          6

Урок 124

 

Тема: Час заміна більших одиниць вимірювання часу меншими і менших -більшими.

Гра «Від найменшого до найбільшого»

Провести ланцюжок стрілок від найменшої величини до найбільшої.

 

3 год. 5 хв. 8 с.                                       8 год. 3 хв. 5с.

5 год. 5 хв. 8 с.

Число 300 записати п’ятьма трійками

Урок 125

 

Тема: Додавання і віднімання складених іменованих чисел, виражених у мірах часу.

Гра «Швидка лічба»

101

111

105

103

112

108

115

110

106

114

100

117

107

116

119

113

104

109

102

118

Двоє учнів відшукують числа від 100 до 120 в таблиці, називають їх. Перемагає той , хто швидше відшукає і назве число.

 

Урок № 126

 

Тема: Задачі на визначення тривалості події, її закінчення та її початку. Задачі на знаходження числа за двома різницями та на знаходження середнього арифметичного.

Гра «Виправ помилки»

8 год. 43 хв. + 59 хв. = 8 год. 102 хв. _____

7 хв. 39 сек. – 42 с. = 6 хв. 97 сек. ________

5 год. 13 с. – 37 с. = 4 год. 76 с. __________

3 хв. 21 с. – 54 с. = 2 хв. 67 с. ____________

15 год. 23 хв. + 57 хв. = 16 хв. ___________

 

 

Урок № 127

 

Тема : Розв’язування задач на час. Складені задачі, які включають знаходження дробу від числа. Задачі на знаходження середнього арифметичного.

Гра «Математичний марафон»

 1. По вулиці йде два тати і два сини. Усього троє. Чи може таке бути?
 2. Росте чотири берези. На кожній березі по чотири гілки. На кожній гілці є чотири яблука. Скільки всього яблук?
 3. Скільки лап у двох ведмедів?
 4. Скільки горіхів у порожньому стакані?
 5. На базарі один покупець купив три кози. Заплатив три гривні. Запитання : По чому кожна коза пішла?

Урок № 128

 

Тема: Перевірна робота.

Урок № 129

 

Тема: Натуральний ряд чисел. Будова натурального ряду чисел у десятковій системі числення. Порівняння чисел.

Гра «Хто швидше »

 1. До двоцифрового числа дописати з ліва цифру два. Як змінилося число?
 2. До двоцифрового числа дописати з права цифру два. Як змінилося число?
 3. Записати найменше трицифрове число, в якому всі цифри різні?
 4. Записати найбільше трицифрове число, в якому всі цифри різні?
 5. Використовуючи цифри 9, 1,і 0 записати найбільше трицифрове число?

Урок № 130

 

Тема: Величини. Метрична система мір.

Гра «Математичне намисто»

Продовж ряди чисел так, щоб у кожному ряду було 8 чисел:

14, 21, 28, …

12, 18, 24, …

18, 27, 36, …

7 • … = можна відняти 5 десятків.

8 • … = можна відняти 4 десятки.

9 •… = можна відняти 6 десятків.

 

Урок № 131

 

Тема: Додавання та віднімання. Закони додавання та властивості різниці.

Гра «Щасливий випадок»

 1. На двох руках 10 пальців. Скільки пальців на 10 руках?
 2. У будинку 100 квартир. Скільки разів на табличках з номерами квартир написана цифра 9 ?
 3. Якщо у 2 годині ночі іде дощ, то чи можна через 72 год. очікувати сонячну погоду?
 4. З якого посуду не їдять?
 5. Яку траву і сліпі впізнають?
 6. Найменше натуральне число?

 

Урок № 132

 

Тема: Множення закони множення.

Гра «Доберись до прапорця»

 

Урок № 133

 

Тема: Ділення властивості частки.

Гра «Ніч і день»

2                                                                                                             3

Знайдіть – від 21000; одержаний результат зменшіть у 100 разів; знайдіть –

7                                                                                                                                                                                                                                                                                 4

від одержаного числа; зменшіть одержаний результат у 9 разів

1                                           2                                             3

Знайдіть – від 320; – від одержаного результату; – від останнього

4                                           10                                           4

Результату.

Урок № 134

 

Тема: Повторення письмового додавання і віднімання трицифрових чисел знаходження значень буквених виразів. Ускладнені задачі на знаходження третього доданку.

Гра «Ланцюжок»

 

30 • 3 → – 45→ : 9 → • 7 → + 35 → : 10

 

Урок № 135

 

Тема: Повторення письмового множення на одноцифрове число. Дії над величинами.

Гра «Мовчанка»

3                                             32

5                                             16

36 + 4 • 9                                                24 : 8 • 3

4                                             64

 

Урок № 136

 

Тема: Повторення знаходження числа за його частиною. Письмове ділення на одноцифрове число. Задачі на знаходження числа за частиною.

Гра «Сигнал»

Учитель демонструє картки з розв’язаними виразами. Якщо значення виразу знайдено правильно, учні піднімають картку зеленого кольору, якщо є помилка – червоного кольору.

24 + 60 : 15 = 29                           1м. : 4 = 24 см.

200 – 14 • 5 = 130                         1 кг. – 300 г. = 700 г.

7 • 8 + 3 • 7 = 75                           1 см. : 5 = 2 см.

 

Урок № 137

 

Тема: Читання і записування шестицифрових чисел. Повторення множення і ділення на 10, 100 і 1000.

Гра «Кращий математик»

Два учні, змагаючись на швидкість у обчисленнях значень виразів, обводять крейдою ( 1 синьою , а другий червоною ) відповіді до названих учнями класу виразів.

800 40    750

620 90    480

390           820

320 : 8      530 + 90

120 • 4     840 – 20

360 : 4      330 + 60

250 • 3     950 – 50

 

Урок № 138

 

Тема: Повторення одиниць вимірювання часу. Розв’язування задач.

Гра «Естафета»

900 – 350 : 10                      700 + 200 : 10

120 : 3 : 2                                      160 : 4 • 3

(10000 – 5000) : 100            (15000 – 10000 ) : 10

360 : 6 • 5                                      480 : 8 • 3

2000 • 3 : 1000                     800 • 100 : 2

 

Урок № 139

 

Тема: Повторення знаходження різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розв’язування задач.

Гра «Урівноваж терези»

800 – 220 і 590 + 10

345 + 250 і 695 + 100

1200 : 10 і 2200 : 10

 

Урок № 140

 

Тема: Підсумковий урок за рік.

Гра «Допоможіть тваринам перезимувати»

Зайчик

3500 : (20 + 15)

Білочка

7200 : 600 + 450

Їжачок

270 : 45 • 40

Лисичка

100 • (975 – 900)

Горобчик

720 : 3 – 48

 

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 101 (464.8 KiB, Завантажень: 6)

завантаження...
WordPress: 23.02MB | MySQL:26 | 0,754sec